Anasayfa Kişisel Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar

Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar

5 Dakikada Okunur
4
0
320
zamnlama

Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar

zaman-1

Zamandan tasarruf etmek hayatı daha dolu yaşamamızı sağlar. Böylece rutin hayatımızda gereksiz, hiçbir faydası olmayan zamanları kısarak daha güzel vakitler geçirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre insan zamanının %60’ını kontrol edebiliyor.

Geri kalan %40’lık zamanda kontrolümüz dışında gelişen olaylardan oluşuyor. Bu miktarı azaltmak zamanımızı daha iyi kullanmak için önce küçük bir analiz yapmalıyız. 1 ayda yaptığımız tüm işleri not ediyoruz. Daha sonra bu işleri önemine 3 kategoriye ayırıyoruz. Bu kategorilere A,B ve C kategorileri diyelim.

A görevlerimizin en önemlileri ve en az vakit alanlar B mevcut görevlerimizin %20’si zamanımızın da %20’sini alıyor. C ise mevcut görevlerin %15’i zamanımızın %65’ini alan işlerdir.

A kategorisindeki işlere yoğunlaşıp B işlerini devretmeye C işlerini de hayatımızdan çıkarmaya çalışalım.

Büyük şehirlerde yaşıyorsak otobüs saatlerini bilmek çok önemlidir. Arkadaşlarımızla ayrılmadan önce otobüs saatine bakıp öyle durağa gitmek fazladan otobüs bekleme süremizi azaltır. İstanbul da yaşıyorsanız İETT’nin sitesinden otobüs sefer saatlerine bakabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak trafikte araç sayısını azaltıp trafik yoğunluğunun azalmasına neden olacaktır.

trafik-sıkışıklığı

Kendi aracınızla yola çıktınız diyelim. Yandex Haritalar ve İstanbul için İBB cep trafik uygulamaları ile trafiği kontrol edip öyle yola çıkılmalıdır. Trafiğin yoğun olduğu saatler bellidir. Bu saatlerde trafikte olmayacak şekilde işlerinizi ayarlayın. Daha az trafik hem sinirlerinizi sakinleştirecek hemde zamanınızda size büyük bir avantaj sağlayacaktır bunu asla unutmayın.

Kendimize günlük planlarımızı yapabileceğimiz bir not defteri hazırlamak. Bu şekilde boş vakitlerimizde yapmamız gereken işleri halledebiliriz.

Erken uyanın giyeceklerimizi ve çantamızı akşamdan hazırlayalım.

Tablet, Notebook gibi cihazlarla yolculuk esnasında araştırma yapmaya devam edin.

Teknolojik gelişmeleri iyi takip edin ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak ürünleri alalım.

sosyal-medya-zamanlama-600x330

Akıllı telefonlarımızda hatırlatıcı uygulamasını kullanıp ne zaman ne yapmamı gerektiğini planlayalım.

Sadece işlerimizi plana koymak yerine eğlence kısmınıda unutmayalım her yapılan iş bir plana göre olunca daha kolay ve çabuk olacaksa planlanan bir eğlencede o kadar güzel ve zevkli olacaktır.

Herşeyden önce zaman su gibi akıp gidiyor değerini bilelim.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

4 Yorumlar

 1. Kadir DURUKAN

  23 Ocak 2016 at 1:50 am

  Hocam öncelikle yazı için teşekkürler. Ben not tutma alışkanlığı edinmeye çalışıyorum. Özellikle kış aylarında paltomun cebine not defteri ve kalem koyardım. Ancak artık akıllı telefon olduğu için hızlı not şeklinde elimle yazıyorum. Sürekli aklımda kalıyor. :)

  Cevapla

 2. Muhammet Kavlakcı

  24 Ocak 2016 at 12:26 am

  Güzel bir konuya değinmişsin Ayhan. Gelişen mobil teknoloji ile zamanı doğru yönde kullanabileceğimiz mobil uygulamalardan da faydalanabiliriz.

  Cevapla

 3. Betül Zer

  3 Şubat 2016 at 10:17 am

  Zamanı iyi yönetmek denilince akla ilk gelen saat alışkanlığı olmalı aslında. Saat alışkanlıkları teknoloji ve insanlarımızın rahatlık huyları yüzünden gerektiğinde telefondan bakılabilecek bir “şey” olarak görülmeye başlandı. Oysa ki zaman ve saat bu kadar basite indirgenebilecek bir husus değil. Zamanın değerini bilen ve kullananlardan olabilmek ümidiyle…
  Yazınız için de ayrcıa teşekkür ederim…

  Cevapla

 4. Yemek Fiyatı

  23 Kasım 2017 at 7:20 pm

  Zaman çok önemli hocam :)

  Cevapla

Cevap Yaz