Anasayfa Webmaster SEO Yeni Projeler İçin SEO Stratejisi
SEO

Yeni Projeler İçin SEO Stratejisi

5 Dakikada Okunur
4
0
344
SEO

Yeni projelere başlangıç yapan kişiler, içlerindeki başarı heyecanı ve projeye odaklanmaları nedeniyle SEO stretejisi belirlemeden projelerine başlıyor ve belli bir süre sonra vazgeçiyorlar. Çünkü atladıkları nokta, üretilen içeriğin veya sunulan hizmetin kullanıcıya ulaşmaması halinde hiçbir önemi kalmıyor. Ve belki de en çok etkileyen nokta da motivasyon oluyor.

SEO ve Motivasyon İlişkisi

Motivasyon
Motivasyon

Yeni proje girişimlerinin en önemli destekçisi kesinlikle motivasyondur. Çünkü projenin ilk başında alabileceğiniz tek geri dönüşüm güzel yorumlar ve hittir. Bunlarında sizin üzerinizde etkisi motivasyon olacaktır. Motivasyonu kaybetmemeniz projenizin geleceği için çok önemlidir.

Sizlerde projelerinizde motivasyonunuzu kaybetmek istemiyorsanız, projenizin aşamaları ile birlikte SEO stratejinizi de belirlemelisiniz. Bu konuda önünüzde iki seçenek mevcut oluyor.

 • Kendi SEO Çalışmanızı Yapmak
 • Bir SEO Ajansı ile Çalışmak

1 – Kendi SEO Çalışmanızı Yapmak

Eğer kendi SEO çalışmanızı yapmak istiyorsanız işi çok temelden yürütmeniz gerekiyor. Geleceğe dönük olarak fikirler üretmeli ve anlık gelişmeler yerine düzenli yükselme hedeflemelisiniz. Bu konuda verecebileceğim en temel ipuçları şunlar olacaktır.

 • Hiçbir zaman aynı anda backlink yüklemesi yapmayın
 • Doğal olmayan bir çalışmanın yararlı olmayacağını unutmayın
 • Google güncellemelerini takip etmeyi unutmayın
 • Backlinkte doğallaığı yakalamak için backlink çeşitliliğine dikkat edin
 • Blog yorumlarını geri plana atmayın
 • Ucuz ve çok backlink peşinde koşmayın
SEO
SEO

2 – Bir SEO Ajansı ile Çalışmak

Eğer SEO konusunda tecrübesizseniz ve/veya araştırma yapacak zamanınız yoksa sizin için en etkili yöntem bir SEO Ajansı ile çalışmak olacaktır. Çünkü firmaların kazandığı tecrübeler, kendi oluşturdukları backlink ağları ve  ulaşabilecekleri blog sahipleri sizden çok daha fazla olacaktır. Bu sayede çok daha verimli be etkili bir çalışma yapabilirsiniz.

Tabi SEO çalışması yaptıracağınız firmayı seçerkende de dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle dikkat edebileceğiniz bir nokta kendi kelimeleri olan SEO’daki konumları olabilir. SEO kelimesinde ilk sıralardaki ajanslar sizlere daha etkin çalışmalar sunabilirler.

Bu firmaların başında kesinlikle Webtures geliyor. Eğer size isim olarak çok tanıdık gelmediyse ileride daha da duyacağınızı ve aslında ekibin SEO Hocası ile aynı olduğunu söylemek isterim. SEO kelimesinde arama yaparak kendilerinin sırasına bakabilirsiniz :)

Webtures
Webtures

Firma ile ilgili size verebileceğim bilgilerden bir tanesi de firmanın artık yurt dışına açılmasıdır. Firma Dublin‘de açtığı ilk şubeleri ile yurt dışına açılmış oldular. Yani uluslar arası bir firma ile çalışma imkanı edineceksiniz.

Son Kararınızı Verin

Bu iki seçenekten hangisini seçerseniz seçin, önemli olan hızlıca karar vermektir. Çünkü dediğim gibi projenin başlaması ile birlikte aynı anda SEO çalışmaları yapmanız, geleceğe yönelik bir yatırım olacaktır.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In SEO

4 Yorumlar

 1. Musa Özsarı

  5 Kasım 2015 at 8:31 pm

  Merhaba, iletişim kutusundan mail gönderemedim bir sıkıntı var. Reklam için görüşmek istiyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim.

  Cevapla

 2. Yasin Ergül

  6 Kasım 2015 at 1:12 pm

  Kendi seo çalışmasını yapan ve yeni başlayan arkadaşların yaptığı en büyük hata kolaya kaçıp araştırmadan, buldukları ilk ucuz siteye reklam vermeleri oluyor sanırım. Halbuki bir kaç gün araştırmayla 3-4 adet sağlam ve fiyatı uçuk olmayan site bulabilirler ve bunu 1-2 aya yaydıklarında çok faydasını görürler.

  Kalitesiz 5 siteden bir ayda çıkılacak linkler yerine, kaliteli 4 siteden 2 ayda çıkılacak linkleri tercih etmeleri gerekli, ince eleyip sık dokumaları lazım. :)

  Cevapla

 3. Elka Seo

  13 Temmuz 2016 at 10:29 pm

  bu güzel paylaşım için teşekkürler

  Cevapla

 4. Buz Lazer Epilasyon

  27 Eylül 2016 at 1:12 am

  Ayhan bey bu faydalı SEO Makalesi için teşekkür ederim. Büyük heveslerle başlayıp balon gibi sönmemek için dediğiniz gibi SEO işini planlı yapmak gerekir. Backlinkler konusunda da haklısınız çünkü rakamsal değerlere göre değil de sitenin özgün içeriğine ve kalitesine göre backlink almak en doğrusu.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla

Cevap Yaz