Anasayfa Girişimcilik Yeni Girişimlerin Kullanması Gereken Yazılım Dilleri

Yeni Girişimlerin Kullanması Gereken Yazılım Dilleri

6 Dakikada Okunur
1
0
181
Yazılım

Son dönemlerde gerek devlet teşviklerinin etkisi ile, gerek ise girişimcilerin kendi hikayelerini anlatmaya başlaması ile gençlerimizde girişimcilik heyecanı başlamış durumda. Özellikle bilişim sektöründe girişimcilik hızla artmaya başladı. İşi yazılım olan kişiler az masraflarla şirket kurabiliyorlar. Peki bu yazılım sektörüne giriş yapmayı hedefleyen kişiler veya yeni girişimler hangi yazılım dillerini kullanmalılar.

Yazılım
Yazılım

1 – C#

Özellikle masaüstü programları yapmanız gerekiyorsa veya yaptığınız uygulamaların PC arayüzleri varsa kullanmanız gereken nesneye yönelik dillerin başında C# geliyor. Özellikle Microsoft tarafından oluşturulmuş olması ve kütüphane desteği ile yazılım geliştiricilere kolaylıklar sağlıyor.

2 – Java

Nesneye yönelik programlama dillerinden bahsetmişken kesinlikle Java‘dan bahsetmemek mümkün değil. Yıllar öncesine dayanan geçmişi ve özellikle kullanıcıların oluşturduğu topluluklar ile gelişimini hala sağlıyorlar.

3 – Android

Java öğrenmenizle beraber Android uygulaması geliştirmeniz de çok rahat olacaktır. Çünkü Android programlamada Java temelli bir dil kullanıyorsunuz. Günümüzün mobil alışkanlıkları düşünüldüğünde Android programlama göz ardı edilemeyecek bir durumdur.

Android Programlama
Android Programlama

4 – iOS

Tabi Android konusunda çalışma yapıp iOS üzerinde yapmamak sizi geri bırakacaktır. Bu nedenle iOS uygulamaları yaparak işlerinizi daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.

5 – PHP

Tabi artık IoT ile birlikte tüm projeler internet üzerine taşınıyor. Dolayısıyla Web üzerine yazılım geliştirmeniz firmanızın geleceğine dair olumlu bir hareket olacaktır.

Tüm bu dillere nasıl hakim olalım ?

Tabi girişimciler kanadından bu şekilde bir tepki gelmesi çok muhtemeldir. Çünkü firmalarda bu işleri gerçekleştirecek eleman bulundurmanın maaliyeti çok yüksek olabilir. Bu gibi durumlalrda ise farklı çözümlere giderek çalışmak yararınıza olacaktır.

Bu durumlardan ilki çalışanlarınıza eğitim verdirmek olacaktır. Öğrenmeye açık elemanlarla bu işlem gerçekleşebilir. Ama kişilere binen yük çok artar. Bu seçenek çalışalarınızın yapısına bağlıdır.

Diğer bir seçenek ise projeleri Outsource olarak gerçekleştirmektir. Yazılım firmaları arasında çok yaygın bir iş modeli olan outsource modelde firmalar eline gelen projeleri dışarıdan bir firmaya yaptırırlar. Böylece hem fazla personel giderinden kurtulup, hem de eline gelen projeleri kaçırmamış oluyorlar.

Eğer üstteki saydığım dillerin hepsini bilen eleman kitleniz yoksa, ki buradaki konumuz girişimciler için olduğundan olmayacaktır, outsource çalışma aklınızın bir kenarında bulunmalıdır.

Piyasada bu tarz hizmet alabileceğiniz çeşitli firmalar var. Ufak bir araştırma ile karşıma www.verimask.com firmasına rastladım. Hemen hemen dediğim tüm alanlarda projeler üretiyorlar. Bunlarla da kalmayıp aynı zamanda eğitimler veriyorlar. Ve ekstra olarak e-ticaret projelerine danışmanlık yapıyorlar.

Sizler de girişimlerinizde outsource çalışmayı bir düşünmelisiniz. Projeleri yaptırmanın yanı sıra sağlam bir network‘e de sahip olacaksınız. İçeride kalmayın, açılın…

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Girişimcilik

Bir Yorum

  1. Berat Bozkurt

    21 Eylül 2015 at 11:57 pm

    Android öğrenmesi gereken dillerin başına gelmesi gerekiyor bence. Hele ki bu dönemler de

    Cevapla

Cevap Yaz