Anasayfa Güncel Yeni Eğitim Dönemi ile Kariyer Basamaklarını Tırmanın

Yeni Eğitim Dönemi ile Kariyer Basamaklarını Tırmanın

5 Dakikada Okunur
1
2
360
Eğitim

Yaz aylarının son zamanlarında, özellikle lise son sınıfa başlayacak arkadaşlarımızın içini bir heyecan kaplamaya başladı bile. YGS/LYS gün geçtikçe üzerinize geliyor gibi geldiğini biliyorum. Sonuç olarak ben de bu evrelerden geçmiş biriyim. Biliyorum hepinizin aklında özel ders almalı mıyım, İstanbul özel ders piyasası ne durumda bunu araştırıyorsunuz. Ancak ben bu yazımda sizlere ilerideki kariyerinizde yardımcı olacak ufak ipuçlarından bahsedeceğim.

1 – Not Tutma Alışkanlığı Edinin

Profesyonel hayatın en önemli etmenlerinden biri kuşkusuz not almaktır. Ancak emin olabilirsiniz ki alışkanlık haline getirmediğiniz taktirde sürekli kendinizi önemli notları kaçırırken bulacaksınız.

Tabi not tutarken elinizde çeşitli alternatifler bulunuyor. İsterseniz Evernote kullanın, isterseniz de tarihin en eski yöntemi olan kağıt-kalem kullanın.

2 – Kitap Okuyun

Biliyorum ki ebeveynlerinizin istediği kitap okumanız değil, test çözmenin olacaktır. Ancak emin olun ki bu zamanda 20 dakika bile olsa kitap okumaya ayıracağınız zaman ileride size büyük katkı sağlayacaktır.

3 – İngilizce’nizi Geliştirin

Üniversiteye başlamanızla beraber etrafınızdaki herkes size, İngilizce’nin öneminden bahsedecekler. Sonuç olarak bir lisan bir insan deniyor değil mi ? Ancak siz bu maratona önceden başlayabilirsiniz, bu kural dışı değil :) Biliyorum bu süreçte ingilizce özel ders almak çok zor olacak. Zaten ben de sizlere İstanbul ingilizce özel ders arayışına girin demiyorum.

Ancak ders çalışmalarınızın aralarında, dinlenme zamanlarınızda veya yemek yerken yabancı dizi izleyerek ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda daha önceden listelediğim birkaç diziye aşağıdan bir ara ulaşabilirsin. Şimdilik biz devam edelim.

İzlemek İstediğim Yabancı Diziler

4 – Egzersiz Yapın

Sağlam kafa sağla vücutta bulunur derler. Bu durumu aklınızdan çıkarmayın ve özellikle sabahları güne basit egzersiz hareketleri ile başlayın. Bu size hem güze zinde başlama imkanı verecek hem de serotonin  hormonu sayesinde gününüz mutlu geçer.

5 – Blog Okuyun !

Benim blogum gibi blogları takip edip yazıları okumak size kafanızı dağıtma fırsatı tanır. Ayrıca okuyacağının yönlendirici ve eğitici blog yazıları sayesinde kendinize bir şeyler de katabilirsiniz.

Diğer yandan her zaman söylediğim gibi üniversite ile birlikte blog yazmaya başlama fırsatını da edinmiş olursunuz. Okuduğunuz güzel yazıları ileride sizin yazacağınız blog yazılarına katkı sağlayacaktır.

Üniversiteyle Birlikte Blog Yazmaya Başlayın

6 – Kaliteli YouTube Kanallarını Takip Edin

Aynı yabancı dizi izlemeniz yönündeki tavsiyem gibi, kaliteli YouTube kanallarını takip etmek sizlere çok değer katacaktır. Hem zihninizi açacak hem de sizi dinlendirecektir. Bu nedenle Barış Özcan gibi kanalları takip ederek kendinize katkı sağlayabilirsiniz.


Tüm bunlara ek olarak sınavın hayatın sonu olmadığını ve her koşulda telafisinin bulunduğunu unutmayın. Telafisiz olan sizin psikolojinizi bozmanız ve mutsuz bir gençlik geçirmenizdir. Unutmayın zamanı geri alamazsınız!

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Güncel

Bir Yorum

  1. Nurdan Candan

    5 Eylül 2017 at 11:49 pm

    Eğitimi sistemimizin eksikliklerinden dolayı özel ders kurumlarına çok ihtiyaç bulunuyor. Bireyler zorlandıkları alanlarda uzman kişilerden yardım alabiliyorlar. Bu da iyi bir şey.

    Cevapla

Cevap Yaz