Anasayfa Tanıtım Yaşlılara Bakımevlerinde Kaliteli Bakım

Yaşlılara Bakımevlerinde Kaliteli Bakım

7 Dakikada Okunur
0
0
64
Yaşlılara Bakımevlerinde Kaliteli Bakım

Bakımevleri, 55 yaş ve üzeri kişilerin hastalıklarının gözlem altında tutulurken en iyi koşullarda misafir edilmelerini sağlayan tesislerdir. Tesisin kolay ulaşılabilir olması, yeterli açık alanının bulunması, spor aktivitelerine yetecek alanının bulunması, profesyonel sağlık personellerinin 7/24 tesiste olması, acil müdahale ekipmanlarının eksiksiz olması ve daha birçok hizmet sayesinde bakımevlerindeki misafirlerin güvenli şekilde hayatlarını sürdürmeleri sağlanır. Ayrıca sadece tesiste değil, gündüz ya da evde bakım hizmeti veren bakımevleri de bulunmaktadır.

Yaşlılara Bakımevlerinde Kaliteli Bakım
Yaşlılara Bakımevlerinde Kaliteli Bakım

Bakımevinde kaliteli hizmet alabilmek için belli noktaların en iyi şekilde sağlandığından emin olmak gerekir. Sürekli gözlem altında tutulması gereken ve ilaç saatlerinin, kontrol saatlerinin düzenli olması gereken bakımevi sakinleri için sağlık personellerinin her an ulaşılabilir olması gerekir. Sahip oldukları çeşitli hastalıklar sebebiyle bağışıklıkları son derece zayıf olan yaşlıların herhangi bir enfeksiyon kapma riski dahi ortadan kaldırılmalıdır. Dolayısıyla bakımevi temizliğinin günlük olarak ve detaylı bir şekilde yapılması zorunlu tutulmalıdır.

Bakımevinde konaklayan kişilerin tansiyon gibi temel sağlık kontrolleri ve hastalıkları nedeniyle gereken kontroller düzenli olarak yapılmalıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon etkinlikleri hasta bakıcıların eşliğinde ve eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. Yatağa bağlı hastalarda bakıma daha da hassasiyet gösterilmesi gerekir. Oda temizliği kadar düzenli vücut temizliğinin yapılması ve hastanın periyotlarla yer değiştirmesinin sağlanması, vücudunda yaraların oluşabilme ihtimali nedeniyle doğru şekilde yerine getirilmelidir.

Personellerin misafirlerle sağlıkları konusunda ilgili oldukları kadar ihtiyaçları olan ilgiyi ve şefkati, kontroller dışında ayrılan özel sohbet zamanlarıyla, kısa yürüyüşlerle göstermesi gerekir. Her zaman güleryüzlü, ilgili ve sabırlı olması gereken tesis personelleri hastalara birinci derece yakınıymışçasına sevgi ve saygı duyduğu takdirde misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması mümkün olacaktır.

Hasta ve yaşlı bir kişinin bakımının evde yapılması yakınların açısından da duygusal anlamda daha doğru bir seçenek gibi gelebilir. Ancak profesyonel bir hizmet alınarak gereken tıbbi müdahalelerin de eksiksiz şekilde yerine getirilmesi, bakımevi gibi tesisler sayesinde daha mümkün olmaktadır. Ortamın temizliği, yemeklerin ve sağlık kontrollerinin düzenli olması, personele her an ulaşılabilir olması, yakınlara detaylı şekilde hastanın hakkında diledikleri an bilgi verilebilmesi, tıbbi teçhizatların arızasız ve son teknoloji ürünlerinden olması kaliteli bakımı da beraberinde getirir.

Kişilerin odalarındaki ve ortak alanlarındaki yatak, koltuk gibi eşyaların konforlu olması da kaliteli hizmetin bir parçasıdır. Bakımevi sakinlerinin evlerinde hissetmeleri için en uygun koşulların sağlanması, kendileri için özel olan eşyalarını saklayabilecekleri alanların yaratılması, ev yaşantısında kullandıkları bazı eşyalarını odalarında da kullanma imkânı sunması, bakımevlerinden beklenen eksiksiz hizmet şartlarındadır.

Kişiye özel oda ya da 2-3 kişilik odaları tercih etme gibi kişinin kendi görüşüne bağlı olan tercihlerin dışında bahsedilen temizlik, uzman, eğitimli, güleryüzlü, ilgili personellerin olması, düzenli ve sağlıklı yemek servisi, eksiksiz bakım gibi hususların sağlanması gerekir. Bu nedenle bakımevi hizmetlerinden faydalanmak istenildiğinde yaşlı ve yakınlarının bunları yerine getirilip getirilmediğine önem verilmelidir, araştırmalar bu şartlar doğrultusunda yapılmalıdır.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz