Anasayfa Teknoloji Veriyi Sağlayan İle Kullanan Arasındaki En İyi Yol

Veriyi Sağlayan İle Kullanan Arasındaki En İyi Yol

7 Dakikada Okunur
0
0
80
Netdata

Eğitim hayatımız boyunca tarihin çeşitli çağlara bölündüğünü duymuşuzdur. Şu an bulunduğumuz çağa tam olarak ne deniyor bilmiyorum ancak, ben internet çağı diyorum. Çünkü artık hayatımızın büyük bir bölümü internet üzerinde geçmektedir. Bu yazımı okumanız bile bunun en net göstergelerinden biridir.

İnternet Çağı
İnternet Çağı

İnternet sayesinde artık bir konu hakkında binlerce bilgi internet ortamında yüzüyor. Bize kalan ortalıkta gezinen bilgiler arasından doğru olanını seçmek. Doğru bilgiye ulaşmak günümüzün en zor olayı!

Netdata ile Doğru Bilgiye Ulaşın!

Netdata
Netdata

Netdata, tam da bu soruna çözüm bulma amacıyla oluşturulmuş bir veri mağazasıdır.

Netdata hakkında kendi izlenimlerimi aktarmaya başlamadan önce, kendi açıklamalarını iletmekle başlayayım.

Netdata.com, internet dünyasındaki bilgi karmaşasının önüne geçip daha temiz ve daha kullanışlı bilgi sunmayı vaat eden dünya çapında bir projedir. Amacı bilginin tek ama güvenilir bir noktadan yayılmasını sağlamaktır.

Peki Nedir Netdata ?

Dünya üzerinde internetin gelişmesi ile birlikte DaaS (Data as a Service) kavramı hayatımıza girmeye başladı. Türkçesi veriyi hizmet olarak sunmak, başka bir değişle bilginin pazarlanması ve sunulmasıdır. Netdata da bu hizmeti vermeyi planlayan dünya çapında bir proje olarak dikkat çekiyor.  Devam etmeden önce tanıtım videosunu izleyerek aklınızda canlanmasını sağlayabilirsiniz.

1 – Bilgiye Ulaşmak

Netdata üzerinde farklı kişiler tarafından oluşturulmuş çeşitli projeler mevcut. Bu projeler kullanıcılara ücretli veya ücretsiz olarak sunuluyor. Site üzerindeki arama barından arama yaparak istediğiniz bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Örnek olarak “askeri rütbeler” hakkında bilgiler arayalım.

Askeri Rütbeler
Askeri Rütbeler

Arama sonucunda yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir veriye ulaşıyorsunuz. Burada yayıncı bizim için askeri türbeleri açıklamış tablolar halinde sunmuş. Hemen Al butonuna tıklayarak proje kapsamındaki bilgiyi satın almış olursunuz. İsterseniz yayıncı tarafından bu bilgiye özel tasarlanmış internet sitesine göz atabilirsiniz. Bu veriye XML, JSON, Iframe, SOAP Web Servis ve Excel olarak erişebilir ve veri üzerinde dilediğiniz gibi filtrelemeler yapabilirsiniz.

Netdata Veri Çeşitleri
Netdata Veri Çeşitleri

Netdata‘nın en iyi özelliklerinden bir diğeri; sizin Netdata’ya eklediğiniz verileri veya bir başka kullanıcının eklediği veriyi ücretli/ücretsiz alıp, yazılımlarınıza entegre edebiliyor olmanız. Uygulamaların hayatımıza bu kadar girdiği bir dönemde çok yerinde bir özellik olmuş gibi.

Netdata‘nın bizlere sunduğu bir diğer güzellik ise aradığımız verilerin diğer kullanıcılar tarafından oylanmış olması oluyor. Bizler veriyi satın almadan önce diğer kullanıcıların yorumlarına göz atabiliyoruz.

2 – Bilgi Yayınlamak

Sistemi sadece araştırmacı olarak kullanacak değilsiniz. Sistem üzerinde kendi bilgi birikiminizi paylaşarak insanlara sunabilir ve hatta bu birikim sayesinde gelir elde edebilirsiniz.

3 – Datalancer Hizmeti

Aradığınız bilgi sistem üzerinde yok mu ? Bu hiç problem değil. Çünkü Datalancer üzerindeki Freelancer yayıncılar, sizler için aradığınız veriyi hazırlayıp size sunacaklar. Aynı zamanda siz de buradaki taleplere cevap verecek projeler hazırlayarak gelir elde edebilirsiniz.

 

Netdata Nesnelerin İnternetini de Es Geçmiyor !

Sistem dünya çapında bir proje olmak yolunda ilerlediği için nesnelerin interneti göz ardı edilemeyecek bir konu oluyor. Dolayısıyla Netdata bu konuya da el atmış ve verilerin akıllı cihazlar tarafından kullanılabilmesini sağlamış.

 

Ayrıca Expo bölümü üzerinde sistem için hazırlanmış örnek uygulamalara erişebilir ve fikirler edinebilirsiniz.

Aslına bakarsanız Netdata, bir yazıda anlatılamayacak kadar geniş bir platform olma yönünde ilerliyor. Ben de temel özelliklerini siz değerli okuyucularıma aktarmaya çalıştım. Gerisini zaten Netdata.com üzerinden kendiniz keşfedebilir, araştırmaya başlayabilirsiniz.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Cevap Yaz