Anasayfa Tanıtım Veneer Kaplamaların Kullanım Alanları

Veneer Kaplamaların Kullanım Alanları

5 Dakikada Okunur
0
0
91
Diş Hekimi Songül Mirzaoğlu

Veneer Kaplamalar dişlerinizi ve gülüşünüzü tamamen yeniden şekillendirebilir, çok çeşitli diş estetiği sorunları ve kusurlarını giderebilir. Diş Hekimi Songül Mirzaoğlu, yöntemin avantajlarını ise şu sözlerle anlattı:

“Kaplamalar, profesyonel diş laboratuarları tarafından dişlerinize uyacak şekilde özel şekillendirilebilir ve renklendirilebilen dayanıklı, diş şeklinde porselenlerin çok ince parçalarıdır. Güzel ve çekici bir gülümseme yaratmak için dişlerin ön yüzeyine yapıştırabilirler.

Çoğu diş restorasyonunda olduğu gibi, kaplamalar kalıcı değildir ve bir gün yenilenmek zorunda kalacaklardır. Bununla birlikte, bunlar çok dayanıklıdır ve yıllarca sürecek, bu sayede görünüm ve özgüveninizde büyük bir yatırım olacaktır.

Veneer kaplamalar için bazı kullanım alanları:

  • Çarpık dişler
  • Kusurlu dişler
  • Aşırı renk değişimi veya lekeli dişler
  • Çok küçük veya büyük dişler
  • İstenmeyen veya düzensiz aralıklar
  • Aşınmış veya yontulmuş dişler

dişhekimi songül mirzaoglu

Porselen kaplamalar nasıl hazırlanır?

Veneer Kaplamalar uygulamalarında prosedürü tamamlamak için genellikle iki kez ziyaret gerektirir, işlem sırasında çok az veya hiç anestezi gerekmez.

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Veneerlerin önemli özelliği lekeye karşı dayanıklı olmalarıdır. Kişi yıllar içinde oluşacak bir renk değişimi için endişe etmek zorunda kalmaz. Pürüzsüz porselen yüzeyi sayesinde, oluşacak herhangi bir leke porselene nüfuz etmez ve kolayca çıkarılabilir. Ayrıca porselen ışığı yansıtması açısından diş minesine çok benzer. Diş minesi yarı şeffaftır ve ışığı dışarı geri yansıtan opak diş yapısına ulaşana kadar ışığın içinden geçmesine izin verir. Porselen de ışığın geçmesine benzer şekilde izin verir. Işık porselenden, geri yansıtılacağı yapıştırıcı ya da iç diş yapısına çarpana kadar geçer.

Venerler çok yönlüdür. Küçük yön değişiklikleri, boşlukları ya da hiza bozukluklarını düzeltme gibi küçük ortodonti tedavilerinde kullanılabildikleri gibi, kanal tedavisinden dolayı rengi çok bozulmuş dişleri ve eski dolguların yol açtığı lekelenmeleri saklama gibi birçok problemde kullanılabilirler.”

Kaynak: http://www.dentumitkoy.com/

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz