Anasayfa Güncel Üniversite Tercih Edeceklere Tavsiyeler

Üniversite Tercih Edeceklere Tavsiyeler

4 Dakikada Okunur
6
0
473
Üniversite

Bugün sizlerinde çok yakından bildiğiniz gibi LYS sonuçları açıklandı ve sizleri tercih stresi sardı. Kiminiz sonuçlar karşısında sevindiniz, ancak bir kısmınızda hayal kırıklığına uğradınız. Ben de yıllar önce bu dönemden geçmiş biri olarak sizlere kendimce tavsiyelerde bulunacağım. Yazıya başlamadan önce herkesin istediği bölüme yerleşmesini temenni ediyorum.

Hayat Devam Ediyor
Hayat Devam Ediyor

1 – Ne olursa olsun, hayat devam ediyor

Belkide aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta bu. Çünkü sınav sonucunda aldığınız puan aslında bir simge ve en önemlisi araç. Aldığınız düşük puan sizlerin başarısız biri olduğunu göstermezken, yüksek puan da herşeyi başardığınız anlamını taşımıyor.  Bu nedenle özellikle sonucu beklediği gibi gelmeyenler üzüntüsünü sınırlı yaşasınlar. Sonrasında ise ileriye dönük planlar hazırlayıp, çalışmaya başlamalısnız.

2 – Puanlar açıklandı da hangi bölümü seçmeliyim ?

Eğer bu soruyu soruyorsanız, kafanızda bir bölüm oturmamış demektir. Alanınıza göre seçim yaparken seçeceğiniz bölümün sadece 4 yıl geçireceğiniz bir yer değil, büyük ihtimalle gelecekteki mesleğiniz olduğunu unutmayın. Sırf puanınız tutuyor diye ilginiz olmayan bir bölümü okumak mantıklı bir karar olmaz. Çünkü;

“Üniversiteye kapağı at, gerisi kolay” sözü tam bir yalandır.

Bunu ilginizin olmadığı zor bir bölümü okurken anlarsınız. Ben sizi önceden uyarayım da :)

Bölümünüzü seçerken yetenek, ilgi ve gelecek üçlüsünü aynı anda önünüze alıp ona göre karar vermeniz yararınıza olacaktır. Bir de şu zamanda idealist olmanız ileride pişmanlığa neden olabilir. Önerilere asla “asla” diyerek kulak tıkamayın ve onları değerlendirin.

Seçiminizi İyi Yapın
Seçiminizi İyi Yapın

3 – Bölümleri seçtikte üniversite seçimi çok zor

Burada sizi bir ikilem karşılayabilir. Yaşadığınız şehirdeki üniversite mi, yoksa hayalini kurduğunuz kampüsü olan bir üniversite mi? Bu konuda seçimlerinizi yaparken birden fazla faktöre göre yapmanız gerekiyor. Özellikle ekenomi faktörünü aklınızdan hiç çıkarmayın. Çünkü gideceğiniz üniversitede sadece okumayacak, yaşayacaksınız.

 

Tüm bunların yanında tekrar söylemek gerek belkide. Bu hayatın sonu değil. Sadece bir başlagıç. Bu nedenle kendinizi çok hırpalamadan süreci en az zararla geçirin.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Güncel

6 Yorumlar

 1. Eren

  1 Temmuz 2015 at 7:41 pm

  Tercihleri tek başına yapmak hata olabilir Rehber öğretmeni ile yapılmalı ayrıca bireysel araştırmalarda yapılmalı tercih önemli.

  Cevapla

 2. selim

  1 Temmuz 2015 at 9:39 pm

  önümde 1 sene daha var bakalım biz ne tercih edeceğiz

  Cevapla

 3. Kaan

  2 Temmuz 2015 at 12:14 pm

  Açıkcası bana sorarsanız ilinizdeki üniversiteler tutmuyorsa dışarıda okuyun derim çünkü oldukça masraflı il dışı hele istanbul ise çok pahalı hayat tabii çok iyi bir üniversite kzandıysanız ona gidin elbette ona lafım olmaz asla.

  Cevapla

 4. Oktay

  3 Temmuz 2015 at 6:47 pm

  İlçelerdeki rehberlik servislerinden yardım alınabilir.

  Cevapla

 5. Kağan

  5 Temmuz 2015 at 12:41 pm

  Teşekkür ederim oldukca kaliteli bir yazı olmuş

  Cevapla

 6. Klon Balon

  6 Temmuz 2015 at 5:44 pm

  Bende tercih verecem bugün yarın, çok gergin geçiyor bu süreç. Daha tartışmalar var, uzağa gitme muhabbetleri dönecek. Aslında beni tedirgin eden şey ise bölümümü seçtikten sonra, üniversitelerin MYO larının ayrı yerlerde olması. Yani düşünüyorum arada, ilçede olan bir MYO ya gidersem 4 senem ziyan olmazmı. İlçe sonuçta, ilçe nerdee merkez nerde diye düşünüyorum :)

  Cevapla

Cevap Yaz