Anasayfa Güncel Ukrayna’da Eğitim Almak mı? Neden Olmasın!

Ukrayna’da Eğitim Almak mı? Neden Olmasın!

4 Dakikada Okunur
0
0
46
Üniversite

Yurt dışında eğitim almak istediğinizde karşınıza sıklıkla çıkacak olan ülkelerin başında Ukrayna geliyor. Çünkü sınavsız eğitim avantajı gençler için harika bir fırsat! Sınavlara hazırlanarak stresli bir yıl geçirmek yerine eğitim hayatına hemen başlamak elbette önemi tartışılamayacak bir konu. Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik de dahil olmak üzere istediğiniz bölüme kayıt yaptırabiliyorsunuz. Harika değil mi?

Mavi Diploma Europass

Mavi diploma avantajından söz etmeden geçemeyeceğiz. Bu ülkede eğitim aldığınızda tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan mavi diplomaya sahip olursunuz. Peki, bu en anlama geliyor? Avrupa ülkelerinde iş kapıları size sonuna kadar açılıyor. Bu arada söz ettiğimiz diplomanın ülkemizde de geçerli olduğunu belirtelim. Eğitim sonra işe Türkiye’de de başlayabilirsiniz.

Peki, Ya Fiyatlar?

Bütçe sıkıntınız mı var? O da sorun değil. Çünkü Ukrayna’da üniversite fiyatları sandığınızdan çok daha düşük! Orta gelir seviyesine sahip bir aile de çocuğunu rahatlıkla bu ülkede okutabilir. Eğitim ücretleri ile birlikte konaklama, yeme – içme ücretleri de düşük olunca bütçe sıkıntısı yaşayanlar için de Ukrayna çok daha cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Zaten Ukrayna’da eğitim paketlerinde devlet yurtlarında konaklama da dahil ediliyor.

Dikey Geçişle 2 Yıl Cepte!

Eğer 2 yıllık bir meslek yüksekokulu mezunuysanız Ukrayna üniversitelerinde dikey geçiş imkanından faydalanabilirsiniz. Okula kayıt yaptırarak direkt 3. Sınıftan eğitim hayatına başlayabiliyorsunuz. Bu sayede farklı bir üniversitede kaybedeceğiniz 2 yıl sizin için bir anda kazanca dönüşüyor. Aldığınız 2 yıllık meslek yüksekokulu eğitimi de boşa gitmemiş oluyor.

Hangi Okullar Popüler?

  • Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi
  • Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi
  • Kharkov Karazin Devlet Üniversitesi
  • Kiev Taras Shevchenko
  • Kiev Politeknik Üniversitesi

Dünyanın pek çok ülkesinden öğrenci kabul eden en popüler okullar bunlar… Ancak farklı üniversite seçenekleri de var. Hem fiyatlar hem de hangi okulların olduğu konusunda bilgi almanızda fayda var. Size en güncel bilgileri verecek olan da ICES Turkey internet sitesidir. Ayrıca bu sitede Ukrayna’da eğitim almanın avantajları her yönüyle aktarılıyor. Karar vermenizi kolaylaştıracak onlarca bilgi var, mutlaka göz atın.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Güncel

Cevap Yaz