Anasayfa Kişisel Ufak Bir Yurtdışı Gezisi – Bulgaristan

Ufak Bir Yurtdışı Gezisi – Bulgaristan

5 Dakikada Okunur
1
0
175
Gezi

Beni Twitter üzerinden takip edenler görmüşlerdir. ( Bu arada beklerim efendim @ayhankorkmaz_) 10 günlük ufak bir yurt dışı gezisinde bulundum ve ülkeye geri döndüm. Bu süre zarfında internete giremedim desem yeridir. Sadece gündemi takip edecek kadar sosyal medya kullanabildim ve İnstagram üzerinden birkaç fotoğraf yayınladım. Bu yazımda da sizlere geçirdiğim süre hakkında bilgiler vermek istedim.

Aslına bakarsanız benimki gezintiden çok birazcık prosedürle uğraşma zamanıydı. Ama yinede gittiği Kırcaali ilinde biraz gezinme fırsatı yakaladım. Biraz diyorum çünkü çok vaktim yoktu, araç yoktu ve hava çok çok sıcaktı. Giderken orası bu zamanda serin olur diyenlere selam olsun :) .

#kırcaali

Ayhan (@ayhankorkmaz_) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Aslında isminden de anlayabileceğiniz gibi şehrin büyük bir kısmı Türk‘lerden oluşuyor. Öyleki bir kelime bile Bulgarca bilmeyen bir kişi bile (Şekil A : Ben) hayatını rahatlıkla orada geçirebilir. Çünkü şehrin yarısı Türk, diğer yarısı ise Türkçe biliyor. Anlaşamama gibi bir durum yok yani…

Bulgaristan’da yaşam

Aslına bakarsanız vereceğim bilgiler biraz da Kırcaali için geçerli. Çünkü ben orayı görebildim. Şartlar ve ortam Sofya, Felipe ve Varna gibi şehirlerde değişecektir. Oralar en büyük şehirler ve Türk nüfusu yok denecek kadar az. Öncelikle para durumundan bahsetmek gerekir. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para birimi olan Leva kullanıyor. Çünkü ülke fakir ve Euro geçişi sancılı olacak. Eylül 2015 tarihindeki kur ise;

100TL = 58 Leva

Ya da başka bir deyişle 1 Leva = 1.72TL . Yani paramız orada bile değersiz durumda. Ama buna rağmen bazı ürünlerin fiyatları ülkemize göre çok ucuz geliyor. Bu ürünler ise et ve alkollü içkiler. Örnek vermem gerekirse 1kg dana eti 17TL ve 1 litre mastika(Ülkemizdeki 1LT Yeni Rakı) 17TL . Ülkemizle kıyaslarsanız çok çok ucuz oluyor. Ki bunda ülkemizdeki çalkantıdan kaynaklı kur değişimi de var. Olmasa çok daha ucuza gelecek.

#kırcaali Ayhan (@ayhankorkmaz_) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Diğer yandan bu kısa sürede TechnoPolis ve TechnoMarket gibi iki teknoloji marketine bakma fırsatı buldum. Fiyatlar gerçekten bize göre pahalı geliyor. Kur farkı olmasa bile birçok ürün pahalı durumda. Oradan teknolojik ürün almak biraz mantıksız açıkçası.

Şehre baktığımda ise genel olarak binaların çok eski olduğunu fark ediyorum. Merkezde bile binalar ülkemize oranla çok eski ve biraz basit kalıyor. Sanki bir tık aşağı ülkede olduğumu hissettim. Anlatılmaz, yaşanır tadında bir durum.

Genel olarak aklımda kalanlar bunlar oldu. Dediğim gibi gezmek için çok fırsat bulamadığım için ilk etapta aklımda kalanlar bunlar oldu. Umarım diğer yurtdışı gezilerimde anlatacak ve gösterecek daha çok şeyim olur :)

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

Bir Yorum

  1. Meçhul Adam

    12 Eylül 2015 at 9:11 pm

    Gezinti ufak olunca fotoğraf sayısı da az olmuş. Umarım gözlerimize doyuracak kadar fotoğraf çekip bizimle paylaşırsınız :)

    Cevapla

Cevap Yaz