Anasayfa Girişimcilik Türk Girişimcisinin Göz Ardı Ettiği Şeyler

Türk Girişimcisinin Göz Ardı Ettiği Şeyler

6 Dakikada Okunur
1
0
136
Girişimcilik

Evet ülkemizde gün geçtikçe yeni girişimciler ve yeni firmalar ortaya çıkıyor. Özellikle teknolojinin ve sanayinin gelişmesi ile birlikte üretime yönelik projeler de çıkmaya başladı ve yayılmaya devam ediyor. Ben de eski bir girişimci olarak yeni girişimci arkadaşlara kendimce edindiğim tecrübeleri aktarmak istedim. Belki işlerine yarayan kişiler olacaktır.

Girişimcilik
Girişimcilik

1 – Sevdiğiniz ve yapabileceğiniz alana yönelin

Evet sonuçta ticaret yapacaksınız ve çoğu kişi size bu işin duygularla yapılmadığını söyleyecektir. Evet gerçekten de bu iş duygularla yapılmıyor. Ancak duygular olmadan da iş olmuyor. Sevmediğiniz ve yapmak istemeyeceğiniz bir alanda başarılı olma ihtimaliniz bana göre yok. O nedenle bu konuyu mutlaka kafanızın bir bölümüne yazın derim. Yoksa para kazanan ama mutsuz bir birey olarak zamanla kazandığınız parayı da kaybetmeye başlayacaksınız.

2 – Ürünü satabilecek misiniz ona bakın, sonra üretirsiniz

Evet bu kendi deneyimim sonunda edindiğim bir deneyim. Eğer siz de benim gibi mühendis iseniz ve üretime yönelik bir projeniz varsa muhtemelen önce üretmeyle ilgili araştırma yapacaksınız, üretelim sonra pazarlarız diyeceksiniz. Ama emin olun olması gereken bunun tam tersi. Çünkü bir ürünü eninde sonunda üretirsiniz, siz üretemezseniz destek yardımı ile outsource çalışırsınız. Yani ürünün tamamını veya bir bölümünü farklı bir firmaya ürettirirsiniz. Ancak satamadıktan sonra üretebilmek size bir şey katmaz, aksine sizden zaman ve para götürür. Ancak daha kötüsü sizden hevesinizi ve moralinizi de götürür.

3 – İşi bilenlere yaptırın

Evet bu konu bana göre çok önemli. Bir ürün üretirken her şeyini sizin tasarlamanıza ve her konuda bilgi sahibi olmanıza gerek yok, işi bilene yaptırın.  Genellikle Elektronik Mühendisi olan kişiler mekanik kısımda ve tasarımda sorunlar yaşıyorlar. Ben de bu kişilerden biriyim. Ürün tasarlarken gerekli fiziki parçaların üretimi konusunda dış kaynaklardan yararlanmanız çok iyi olacaktır. Bu konuda uzun yıllardık faaliyet gösteren bir firma mevcut. www.arti90.com 3 boyutlu baskı işinde 10 yıllık deneyimi ile sizlere yardımcı olabilecektir. Geçmişine ve faaliyetlerine baktığımızda hepimizin yakından tanıdığı Opel ve Fiat gibi otomobil firmalarına hizmet verdiklerini görebilirsiniz.

Tabi burda dikkat etmeniz gereken nokta +90 üretim tesisleri ile birlikte üretim yapan 3B dijital fabrika. Bu noktada diğer 3D printer firmalarından ayrılıyor. Projeleriniz için prototip, ön seri üretim veya ürününüzün bir parçasını kendileri tasarlayabilir ve sizin için üretebilirler. İşte birkaç kayda değer çalışmaları;

mercedes-orta-konsol

fiat-arka-aydinlatma

4 – Bağlantı kurmayı unutmayın

Girişimciliğin en önemli parçalarından biri de kesinlikle diğer girişimcilerle bağlantı kurmaktır. Bu sayede hem kendi girşiminizi tanıtmış olursunuz hem de farklı girişimler ile tanışarak gerektiğinde onlarla çalışma imkanına erişiyorsunuz. Bu adım genellikle atlanıyor ve girişimcilikle üretimin arasındaki fark kaçırılıyor.

5 – Dünyayı takip edin

Ben işimi yaparım gerisine karışmam diyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü sürekli olarak dünyayı takip etmeniz gerekiyor. Dünya genelinde sizin alanınızda veya farklı alanlarda yapılan gelişmeler sizin işinizin bir parçasıdır. Sakın ama sakın atlamayın.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Girişimcilik

Bir Yorum

  1. Portal Blogger

    2 Ağustos 2016 at 8:00 pm

    Bir insanın tecrübeli olduğu bir konuda yaptığı paylaşımdan alınan bilgiler kadar değerli bir şey yoktur. İşte bu yüzden kişisel blogları seviyorum :)

    Cevapla

Cevap Yaz