Anasayfa Girişimcilik Tren Kaçmasın : Abonelik Modeli

Tren Kaçmasın : Abonelik Modeli

6 Dakikada Okunur
2
0
60
Abonelik Modeli

Sanırım herkesin hayallerinden bir tanesi eski tabir ile kendi işinin patronu olmak yani girişimci olmaktır. Çünkü kişiler artık iş dünyasındaki yapılanmanın dışına çıkmak ve kendi düşüncelerine göre kariyerini ve hayatını yapılandırmak istiyorlar. Bu durumun olumlu yanları olduğu kadar zor yanları olsa da bu tamamen farklı bir yazının konusu. Ben bu yazımda sizlere internetten para kazanma yollarından bahsetmeyeceğim. Sadece internetten para kazanma imkanı sunan ve dünya genelinde çığ gibi büyüyen bir yöntemi ele alacağım, abonelik modeli !

Tren Kaçmasın : Abonelik Modeli

Abonelik sistemi son iki üç yıldır öncelikle dünyada, bu aralar da ülkemizde hızla gelişen bir gelir modelidir. Temel olarak insanlardan az ancak sürekli para alarak kendinizi/girişiminizi idame ettirme üzerine kuruludur. İstediğiniz paralar görece çok yüksek olmadığı için kişiler size abone olmaktan çekinmezler. En önemli ise sürdürülebilir bir ekonomik düzen oluşturmuş olursunuz.

Dünya üzerinde ve son zamanlarda ülkemizde bu modeli kullanarak para kazanan onlarca girişim mevcut. İsterseniz öncelikle abonelik modeli ile yaşantısını devam ettiren girişimlerden biraz örnekler vereyim.

 • Bir Kutu Kitap – Aylık Kitap Aboneliği
 • Netflix – Dizi ve Film Aboneliği
 • Kahhve.com – Kahve Aboneliği
 • Spotify – Müzik Aboneliği
 • Sinemia – Sinema Aboneliği

Muhtemelen verdiğim örnekler arasında kullandığınız veya çok iyi bildiğiniz servisler var ve şu ana kadar bu bakış açısıyla bakmamıştınız. Evet artık hayatımızı kolaylaştıran sistemler genelde abonelik modeli ile gelir elde ediyorlar.

Bundan sonra abonelik modeli ile ekonomik ve sosyo-kültürel açıklamalar yapılabilir. Ancak benim yetkinliğim bu alanda sizleri bilgilendirmeye pek yetmiyor. İnsanlar neden abonelik modelini benimsediler bilmiyorum. Ancak benimsedikleri kesin. Tek bildiğim insanların ihtiyaçları değişmez, sadece ihtiyaçların karşılanma yöntemleri değişir. Bu değişimin bize getirdiği son yöntem ise abonelik modeli !

Peki Bizler Neler Yapabiliriz ?

Bu trend bu kadar yükselirken bizler de bu pazardan pay alabilmek adına bir takım çalışmalar yapabiliriz. Öncelikle çevreniz ve kendiniz için olan ihtiyaçları iyi değerlendirilmeli. Hangi ihtiyaçlarımız için para vermeyi kabul ederiz ? Hangi ihtiyaçlarımızı olması gerektiğinden daha uzun bir şekilde gideriyoruz ? Bu soruların cevapları belkide sizlere gelecekteki işinizi kurmaya yardım edecek.

Abonelik Modeli Fikirleri

 • Özel İçerikli Blog Yazıları
 • Ekonomik Analiz Yazıları
 • Her Aya Özel Giysi Gönderimi
 • Her Ay Pratik Araç-Gereç Gönderimi
 • Patreon desteği ile Podcast yayınlamak

Aslında bunlar ilk etapta yazıyı yazarken aklıma gelenler. Biraz daha düşünürsek aklımıza çok farklı fikirler gelebilir. Unutmayalım ki yukarıdaki fikirler de ilk etapta gereksiz gibi gözükebilir. Size eskiden müzik için her ay para ödeyeceksin deseler, muhtemelen 10 yıl önce gülerdik.

Sonuç olarak baktığımızda abonelik modeli kullanarak oluşturacağınız fikirler gelecek için yüksek potansiyele sahip. Bu treni kaçırmayın derim. Fikirlerinizi bu modele uygun hale getirip aksiyona dökebilirsiniz.

Sizler abonelik modeli hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Girişimcilik

2 Yorumlar

 1. qorkemcan

  12 Temmuz 2018 at 9:23 am

  Türkiye için biraz deneysel olabilir. Yine de vakti olanlar için denenmesi gereken başlıklardan.

  Cevapla

 2. Hamza Dernek

  25 Temmuz 2018 at 8:39 pm

  Üstat çok güzel bir konuya değinmişin teşekkürler. Yazını okuyana kadar bu servisleri hiç bu sekilde dusunmemistim. Yazin bende farkli bir bakis acisi kazandirdi. Iyi bloglamalar.

  Cevapla

Cevap Yaz