Anasayfa Tanıtım TOPLUMSAL VE TIBBİ BOYUTUYLA KÜRTAJ

TOPLUMSAL VE TIBBİ BOYUTUYLA KÜRTAJ

10 Dakikada Okunur
0
0
169
kurtaj

TOPLUMSAL VE TIBBİ BOYUTUYLA KÜRTAJ

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen hamileliklerin sonlandırılması ve gebelik sonlandırmanın dışında, tıbbi gereklilikler sebebiyle rahim içinin temizlenmesi ya da biyopsi alınması amaçlarıyla yapılan basit bir cerrahi işlemdir. Halk arasında bebek aldırma, çocuk aldırma, kürtaj, küretaj, hamilelik sonlandırma gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Yasal sınırlar çerçevesinde kişinin talebiyle ve tıbbi problemler sebebiyle kürtaj uygulaması yapılabilmektedir.

Kürtaj İşleminin Toplumsal Boyutu

Kürtaj tıbbın gelişmesiyle oldukça kolay hale gelmiş bir cerrahi uygulamadır. Bundan 20-25 sene öncesine kadar küret adı verilen ve kazıma işlevi gören cerrahi manuel araçlarla yapılan bu işlem günümüzde karman kanülleri ve vakum aspirasyon yöntemiyle oldukça kolaylaşmıştır. Bugün teknik anlamda bu kadar kolay olan kürtaj işlemi aslında tarih öncesi çağlarda dahi çeşitli sebeplerce denenmiş ve uygulanmıştır. Tabii bu noktada bahsettiğimiz gebelik sonlandırma ya da halk arasındaki adıyla bebek aldırma amaçlı kürtajdır. Bunun dışında örneğin düşük sonrası rahimde kalan gebelik materyalinin tahliyesi veya rahim içinden biyopsi alınması ve benzeri tıbbi amaçlarla yapılan kürtaj işlemleri de mevcuttur. Ancak kürtaj denince ilk akla gelen istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasıdır. Eski zamanlarda kadınların bu işlemi bitkisel ya da mekanik yöntemlere başvurarak denediğini biliyoruz. Bu durum bize istenmeyen hamileliklerin tarih boyunca varolageldiğini gösterir. Kimi kültürlerde dini inançlar sebebiyle kürtaj yapılmışken (inançlar bağlamında yanlış bulunan bir ilişkiden doğan istenmeyen çocuğun alınması) ; kimi vakalarda ise gizli ilişkinin saklanması amacı güdülmüş olabilir.

Dünyadaki bir çok inanç sistemi ve kültür kürtajı cinayet olarak tanımlamış, bir kısmı ise bu zor kararın arkasında yatan gerekçelerin göz önünde bulundurulması gerektiğini öğütleyerek daha modern ve hoşgörülü bir tavır takınmış diyebiliriz. Tarih boyunca uygulanagelmiş olan kürtaj işlemi günümüzde halen etik boyutlarıyla tartışılmakta ve çok çeşitli fikirler ortaya atılmaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki genel kanıdan bahsetmek gerekirse; kürtajın asla bir doğum kontrol yöntemi olmadığı ve hi kimse tarafından bu şekilde algılanmaması gerekliliğinin yanı sıra; bu zor kararı alan kişilere saygı gösterilmesi ve bu kararın arkasında yatabilecek bir çok toplumsal veya kişisel sebeplerin olduğu durumunun göz ardı edilmemesi gerekliliğidir.

Kürtaj Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadın doğum doktoru kürtaj için başvuran hastaya tam jinekolojik muayene yapar ve transvajinal ultrasonografi yardımıyla olası herhangi sağlık sorununu değerlendirir. Önceki hamileliklerin, düşüklerin, aile geçmişinin ve genel sağlık problemlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Küraj işleminde lokal veya genel anestezi yöntemleri tercih edilebilir. Bu noktada hastanın istekleri ve de doktorun değerlendirilmesi önemlidir. Kürtaj işleminde değişik tıbbi yöntemler uygulanabilmektedir. Günümüzde genellikle vakum kullanılarak yapılan vakum aspirasyon kürtaj tekniği özellikle erken dönem gebeliklerin sonlandırılmasında yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamada vakumlamayla gebelik materyali çekilir. Küret denilen aletler kullanılarak yapılan kazıma işlemiyse eskiden oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde bu iki tekniğin beraber kullanıldığı da görülebilmektedir. Bunun dışında gelişen tıp teknolojisiyle farklı bir çok teknik de kullanılabilmektedir.

Kürtaj İlacı (Düşük Hapı) Diye Bir Şey Var mıdır?

Hastaların kendi başlarına ve etraftan duydukları bilgilerle kendi kendilerine kürtaj denemeleri, çeşitli ilaçlar kullanmaları oldukça tehlikelidir. Bu yöntemler kişinin hayatına bile mal olabilir. Yalnızca doktorun karar vereceği durumlarda kürtaj için çeşitli ilaçların kullanımı mümkün olabilmektedir.

Kürtaj Süresi ve Sonrası

10 ile 15 dakika kadar süren kürtaj işleminin ardından kişi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilmektedir. Genel anestezi altında yapıldıysa önce anestezi etkisinin geçmesi beklenir, ancak hasta yatışını gerektirecek bir durum yoktur. Kürtaj sonrasında 20 gün kadar süreyle cinsel ilişkiye girilmez. Anormal bir durumun görülmesi durumunda acilen doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Uygulamasında Yasal Sınır Ne Kadardır?

Eğer hasta kendi isteğine bağlı kürtaj yaptırmak istiyorsa yasal sınır 10 hafta kadardır. Bebekteki sağlık problemlerine bağlı olarak ya da kalp atımı alınamaması yüzünden yapılması gereken kürtajda ise yasal sınır 24 haftadır.

Kürtaj Yapan Doktorlar

Kürtaj yapan merkezler için hijyenik koşulların ve medikal altyapının düzgün olması şarttır. Kürtaj uygulamasını kadın doğum doktorları yapar. Tecrübeli ve alanında uzman doktorlar tarafından yapılacak kürtaj uygulaması olası problem riskini de azaltacaktır.

Kürtaj Fiyatları

Pek çok etkene göre kürtaj fiyatları değişkenlik gösterebilir. Örneğin İzmir kürtaj fiyatları Aydın kürtaj ücretleri ile farklılık gösterebilir. 2016 kürtaj fiyatları da önceki yıllardan az ya da fazla olabilir.

  • Kürtaj

    Kürtajla İlgili Gerçekler

    İstenmeyen gebeliklerin sonlandırması için kullanılan işlemin genel bir adıdır “KÜRTAJ”. İ…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz