Anasayfa Podcast Takip Ettiğim Türkçe Podcast Yayınları

Takip Ettiğim Türkçe Podcast Yayınları

8 Dakikada Okunur
6
0
190
Podcast

Çok uzun süredir Podcast dünyası ile ilgilenmeye başlamıştım. Öncelikle İngilizce’mi geliştirmek amacıyla İngilizce podcast yayınları dinlemeye başlamıştım. Sonra bu konu hakkında Türkçe yayın olup olmadığı ile ilgilenip, hatta konu hakkında 2015 yılında konu özelinde, özenle bir yazı hazırlamıştım. Yakın zamanda güncellediğim bu yazımı aşağıya bırakıyorum. Eğer Podcast nedir, podcast nasıl yapılır soruları varsa kafanızda, yazım hoşunuza gidecektir.

Podcast Nedir ? Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Özellikle son zamanlarda ise kaliteli Türkçe Podcastler takip etmeye başladım. Mutlaka sizin de takip ettikleriniz olacaktır. Ancak Podcast dünyasına yeni başlayanlar için takip ettiğim Türkçe podcast yayınları ile ilgili bir yazı hazırlayayım dedim. O zaman Spotify Türkçe podcast önerileri ile devam edelim.

Podcast
Podcast

Takip Ettiğim Türkçe Podcast Yayınları

1 – Zihnimin Kıvrımları – M. Serdar Kuzuloğlu

Sanırım zamanlarda en çok takip ettiğim ve videolarını izleyip beslenmeye çalıştığım kişi Serdar Kuzuloğlu, namıdeğer internet ekipleri amiri. Kendisini çok uzun süredir blogu üerinden takip ediyorum. Güzel ve özen gösterilen bir blog nasıl olur derseniz mserdark.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Serdar Bey, sanırım Türkiye’deki ilk podcast yayıncılarından. İlk yayınını 2005 yılında gerçekleştirmiş. Ancak uzun süre aradan sonra çok yakın zaman önce yeni podcasti Zihnimin Kıvrımları ile yayın hayatına tekrar başladı. Dinleyin, dinlettirin efendim.

2 – Fularsız Entellik – Immanuel Tolstoyevski

Kendisini ekşi sözlük üzerinden tanıyanlar olabilir. Ben kendisini ilk önce Podcast konusunda yayınladığı ve dinlemeye yönelten blog yazısı ile tanıştım. O yazıdan aldığım çok güzel podcastler vardı. Daha da önemlisi podcast dinleme kültürü edinmemi sağladı. Artık kendisi de bir Podcast yayıncısı oldu. Çok da güzel oldu. Eğer hala Immanuel Tolstoyevski‘yi Twitter’da takip etmiyorsanız, bazı şeyler kaçırıyorsunuz.

Fularsız Entellik, gündelik felsefe diyebileceğimiz şekilde konuları farklı açıdan ele alarak konuşan ve düşündüren bir yapım olarak sizi bekliyor.

3 – Lafın Gelişi

Podcast dinlemeye başladıktan sonra kendime farklı ve benim için yeni içerikler aramaya başladım. Farklı araştırmalarım sonrası denk geldim. Aslında benim de Podcast yapma hedefimde kafamdaki konsept gibi, bütün Podcastlerde sanki bir arkadaş ortamında sohbet ediyormuş gibi hissediyor insan. Belli başlı konular ile ilgili, bazen gelen konuklarla beraber hoş sohbet ediyorlar.

4 – O Tarz mı

Can Bonomo ve arkadaşlarının yaptığı hoş sohbet bir tavsiye programıdır. Yayın boyunca büyük sohbetler yapıp çok eğleniyorlar. Bir süre sonra siz de eğlenmeye başlıyorsunuz. Çok uzun süredir devam ediyor ve umarım devam etmeye devam eder.

5 – 2Hafta 1gün

Burak Tatari tarafından yapılan 2Hafta 1Gün, konukları ile yaptığı hoş kitap, edebiyat ve sinema sohberleti yapıyor. Aldığı ve hepimizin tanıdığı konuklar son zamanlarda neler okuyor ve neler izliyorlar ? Tavsiye ettikleri kitaplar neler ? Bence keyifli ve dinlesi bir Podcast serisi, ne dersiniz ?

6 – Socrates Podcast

Eğer spor sever biriyseniz ve sosyal medyayı takip ediyorsanız mutlaka Socrates Dergi ile ilgili bir paylaşım görmüşsünüzdür. Socrates Dergi uzun süredir kaliteli bir yapım olarak dikkat çekiyor. Bu yayında da spor ile ilgili konular ile ilgili konuları ele alıp sobet ediyorlar. Eğer spor severseniz mutlaka göz atın derim.

7 – Filmlovers

Eğer sinema ile ilgiliyseniz muhtemelen Filmlovers ekibinin yaptıkları işleri takip ediyorsunuzdur. Filmlovers ekibinin hazırladığı Podcastler de sizin için güzel zamanlar geçirtecektir. Sinema sevdalıları zaten takip edecektir.


 

Benim şu aralar takip ettiğim Türkçe podcast yayınları bunlar. Tabi daha takip edilebilecek bir çok Podcast var. Ben henüz takip etmesem de çok popüler olan KALT gibi podastler de var. Bu yazıyı zamanla keşfettiğim podcastler ile güncellemeyi planlıyorum.

Eğer sizlerin de takip ettiği farklı Podcastler var ise lütfen yorumlarda benimle paylaşın.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Podcast

6 Yorumlar

 1. Ray

  14 Nisan 2020 at 3:47 am

  Yurtdışında yaşayan Türklerle sohbetlerin olduğu bi gidene soralım’ı da dinlemelisiniz

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   14 Nisan 2020 at 2:03 pm

   Merhaba, daha önce görüp dinleyeyemiştim. Öneriniz için teşekkürler. Bakacağım mutlaka.

   Cevapla

 2. Ali Akdemir

  14 Eylül 2020 at 4:13 pm

  Abi podcast iyi güzel hoşta görüntü olmayınca sıkılıyorum :(

  Cevapla

 3. Enes Talha Ucar

  20 Aralık 2020 at 4:53 pm

  Merhabalar ellerinize sağlık bu içerik için bende çok severim yürürken yatarken birşeyler dinlemeyi şarkı dinleyecegimize bunları dinleyip daha yararlı olsun değilmi :)

  Cevapla

 4. Enes Talha Ucar

  14 Ocak 2021 at 6:39 pm

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

  Cevapla

 5. rokko27

  28 Şubat 2021 at 3:23 pm

  Ufkumu genişletti teşekkürler

  Cevapla

Cevap Yaz