Anasayfa Bloglama Sürekli Güncel ve Ziyaretçi Getiren İçerik : Evergreen İçerik

Sürekli Güncel ve Ziyaretçi Getiren İçerik : Evergreen İçerik

7 Dakikada Okunur
2
0
317
Evergreen İçerik

Bu akşam bilgisayarımın başına geçmeden önce, mutfağa gidip bir adet kahve hazırladım. Sonrasında bilgisayarımın başına geçip, her zaman yaptığım gibi, bloglarımın istatistiklerini incelemeye başladım. Ancak blogumda olanın dışında bir ziyaretçi geldiğini gözlemledim. Hemen detaylara baktığımda, askerden geldiğim zaman yazdığım ve gelecek dönemlerde kıbrısta askerlik yapacak kişiler için hazırladığım “Kıbrısta Askerlik Nasıldır” isimli yazımın yüzlerce görüntüleme aldığını fark ettim. İstemsizce takvime baktığımda kasım celbinde askere gidecek kişilerin aramaları sonucunda yazımı bulduğunu anladım. Şimdi bazılarınızın aklına bu durum ile konunun ne alakası var sorusu gelebilir. Ancak yazının sonunda çok net bir ilişki olduğunu anlamış olmanız için uğraş göstereceğim. Çünkü belki de istemsizce yazdığım yazdığım yazı bir Evergreen İçerik örneğiydi.

Evergreen İçerik Nedir ?

Evergreen İçerik yazılmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen tazeliğini kaybetmeyen, yazarına hala ziyaretçi kazandıran içerik türüdür. Eğer yazdığınız yazı zamanla eskimeyecek ve üzerinden yıllar geçse de size ziyaretçi kazandırabilecek ise bu içerik türü evergreen içerik olarak adlandırılır.

Evergreen Content = Her Daim Aranan ve Geçerli İçerik

Evergreen İçerik Neden Önemlidir ?

Evergreen içerik üretmek, size ileriki dönemlerde de ziyaretçi kazandırma imkanı tanır. Bu sayede sürekli olarak ziyaretçi kazanabilirsiniz. Ayrıca içerik üretemediğiniz dönemlerde de blogunuzun aktif olarak ziyaretçiler tarafından ziyaret edilme imkanı doğar.

Peki Hangi İçerikler Evergreen İçerik Olarak Adlandırılabilir ?

Aslında bu içerik türlerini bulmak için tanıma odaklanmak gerekiyor. Bir içeriğin evergreen içerik olarak adlandırılabilmesi için zamandan bağımsız olması, zengin ve kaliteli olması ve her daim tazeliğini koruması gerekmektedir. Bu bağlamda düşündüğümüzde aşağıdaki konular ile ilgili içerikler evergreen içerik olarak adlandırılabilir.

 • Liste İçerikleri
 • Nasıl Yapılır İçerikleri
 • Ürün/Film/Kitap İncelemeleri
 • Sorun Çözümleri
 • Tekrarlı Eylemler (Askerlik/Üniversite Başlangıcı)

Bu tarz yazılar, yazının yazılmasından yıllar sonra bile hala tazeliğini koruyabilmektedir. Bu konuda kendiniz de sürekli bu içerikleri aradığınızı fark edebilirsiniz. Belirli aralıklarla aşağıdaki gibi aramalar yapmıyor musunuz ?

 • İzlenmesi gereken komedi filmleri
 • En iyi polisiye kitapları
 • Kaliteli içerik oluşturma rehberi
 • Kıbrısta askerlik nasıldır

Hangi İçerikler Evergreen İçerik Kabul Edilmez ?

 • Haberler
 • Gündeme Dair Yazılar
 • Kişisel Konular

Evergreen İçerik ile Başarı Yakalayan Siteler

Bu konuda ülkemizde ve dünyada içerikler üreterek başarıyı yakalayan onlarca site mevcut. Örnek vermek gerekirse, Onedio bu konuda ülkemizde başarıyı sağlayan sitelerin başında geliyor. Güncel haberler paylaşsalar da yarattıkları listeler sayesinde sürekli ziyaretçi çekmeyi başarıyorlar. Zaten bu ifadeyi ilk defa, Onedio ile ilgili bir SEO başarı videosunda duymuştum. Kendileri de bu durumun farkına varıp, tüm SEO çalışmalarını bu içerikler üzerine aktarmışlar. Ve sonucu hep beraber görüyoruz.

Dünya üzerinde ise bu konuda en aktif siteler BuzzFeed, wikipedia ve Stackoverflow olarak listelenebilir.


Sonuç olarak değerlendirmek gerekirse, yazdığınız yazının size sürekli ziyaretçi getirmesini istiyorsanız dikkatli düşünerek, gelecekte neler aranabileceğini de göz önüne alarak evergreen içerik üretmeye çalışmalısınız. Umuyorum ki yıllar sonra da bu içerik üzerinden blogumu ziyaret edenler olacaktır. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve yazının yazılmasının üzerinden uzun süre geçmiş ise, yorumlardan bana bildirirseniz sevinirim.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

2 Yorumlar

 1. Gürkan ÖZGÜR

  12 Şubat 2018 at 8:30 pm

  Blog yazarlarının sık sık sorun yaşadığı bir şey. Böyle bir makaleyi bulmak çok güzel. Teşekkürler :)

  Cevapla

 2. Çağrı Mustafa ALKAN

  10 Ocak 2019 at 3:20 pm

  Üzerinde demeler yapmaya başladığım bu içerik türü gerçekten biz blog yazarlarının kurtarıcısı olabilir. Zira çoğumuzun günlük ziyaretçi sayıları ne yazık ki düşük seviyelerde. Bu tür içeriklerle ziyaretçi sayımızı arttırabileceğimiz gibi nitelikli ve okuyucuyu doyuran bir algı da oluşturacağımız için blogun marka imajına katkısı büyük olur diye düşünüyorum. Sana da bu alanda yalnız olmadığımı hissettirdiğin için teşekkür ederim Ayhan :)

  Cevapla

Cevap Yaz