Anasayfa Gömülü Sistemler ARM ST-Link Windows 8’e nasıl yüklenir?
ARM

ST-Link Windows 8’e nasıl yüklenir?

4 Dakikada Okunur
0
0
105
stlink
stlink
   Şekil:1 St-Link

Merhabalar,

ARM ile uğraşan herkes eninde sonunda bir adet geliştirme kartı alıp yazılım çalışmalarını gerçekte gözlemlemek isteyecektir.Eğer sizde benim gibi ST firmasının ürünlerini kullanıyorsanız,derleyici ve debuger olarak ST-Link ile tanışacaksınız demektir.Şimdiye kadar ARM çalışmalarımı Windows 7 yüklü bilgisayarım üstünden yapıyordum. Sorun şirketteki bilgisayarımda yüklü olan Windows 8 üstünde yazılım geliştirmeye çalışırken belirdi.

Kullandığım STM32F4Discovery kartını bilgisayara bağlayıp ST sitesinden indirdiğim ST-Link driverı kurdum.Kurulumda herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Sizde karşılaşmayacaksınız.Ancak programı karta atmaya çalıştığınızdane olduğunu anlamadan şaşıracaksınız. Aslında olan ST firmasının driverı W8 uyumlu yapmamasıdır.Daha doğrusu driverın bir imzasız driver(Unsigned Driver) olmasıdır. Buradaki çözüm hem ST-Link için hemde diğer imzasız driverlar için geçerlidir.

Artık yükleme işlemine gelelim.Öncelikle Windows 8 üstünden komut satırını açalım.Bunu çalıştır üstüne cmd yazarak,sol alt köşeye sağ tıklayıp komut satırını aç diyerek veya modern arayüz üzerinden ulaşabilirsiniz.Daha sonra açlıan komut satırına;

shutdown /r /o

komutsatiri
   Şekil 2:Komut Satiri

yazalım.Yazarken boşluklara dikkat edin veya kopayala-yapıştır yapabilirsiniz.

Bu işlemden sonra bir süre bekleyin.Belirli bir süre sonra oturumu kapat yazısı gelecek onaylayıp bekleyin.Daha sonra karşınıza çeşitli seçenekler çıkacak.Bu seçenekler için sırayla;

  • Hata Düzeltme
  • Gelişmiş Ayarlar
  • Başlangıç Ayarları

Komutları izledikten sonra Başlangıç ayarından imzasız uygulamaların yüklenmesini izin ver seçeneğini seçin.Bendeki Single Language sürümünde 7. seçenek oluyor.

Daha sonra yine bilgisayar reset atacaktır.Açıldıktan sonra bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere gelin.Oradan aygıt yöneticisine geçin.Hala ST-Link üzerinde ! işareti olacaktır.Sağ tıklayıp aygır sürücüsünü otomatik bul seçeneğine tıklayın.Yine hata verecektir.Telaşa kapılmayın.Çünkü altta yine de yükle seçeneği çıkmış olacak.Alttaki yinede yükle seçeneğine tıkladığınızda yazılımın başarı ile yüklendiğini göreceksiniz.Zaten yine aygıt yöneticisinden yüklemenin gerçekleştiğini görebilirsiniz. Artık yazılım yazmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In ARM

Cevap Yaz