Anasayfa Tanıtım SSK Sorgulamanızı Yapıyor musunuz ?

SSK Sorgulamanızı Yapıyor musunuz ?

4 Dakikada Okunur
0
0
71
SSK Sorgulama

Özel sektör çalışanlarının, çalıştıkları süre boyunca SGK’a bildirimleri işverenler tarafından yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda, SSK hizmet dökümü sorgulamasının yapılması gerekebilir. Çalışanların SSK Sorgulama işlemi için il veya ilçe sosyal güvenlik kurumlarına müracaat etmeleri artık bir zorunluluk olmaktan çıktı. e-Devlet kapısı projesi ile vatandaşlar SSK Sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilirler.

SSK Sorgulama
SSK Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapılabilen turkiye.gov.tr internet sitesi, pek çok kurumun entegre olduğu geniş kapsamlı bir iletişim ağıdır. Vatandaşlar bildirim ve sorgulama işlemlerini yapabilecekleri 1500 farklı hizmete tek bir noktadan erişebilmektedir. e-devlet internet sitesine giriş yaparken kullanılması gereken e-Devlet şifresi, PTT bürolarından kapalı zarf içinde temin edilebilir. Bu zarf içinde geçici şifre bulunur. Kullanıcı T.C. kimlik numarası ve geçici şifresiyle oturum açtığında yeni bir şifre oluşturması gerekir. Bu şifre güvenli bir şekilde muhafaza edilmeli, kolay tahmin edilemeyecek kadar karmaşık olmalıdır. Eğer e-Devlet şifresini unutulmuşsa yeniden PTT merkezlerinden bir şifre zarfı alınabilir. Şifre zarfları cüzi bir ücret karşılığında verilmektedir.

e-Devlet kapısı sayfasına oturum açıldığında SSK sorgulama için hizmet araması yapılabilir. Kanun değişikliğinden önce Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı olarak üç farklı kurum tarafından verilen sosyal güvenlik hizmetleri artık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. e devlet kapısında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu 4A hizmetleri, 4B hizmetleri, 4C hizmetleri, ortak hizmetler, şahıs ödemeleri hizmetleri ve diğer hizmetler başlıkları altında toplam 53 işlem yapılabilmektedir.

4A hizmetleri önceden SSK kapsamında olan özel sektör çalışanlarına yönelik 4A Hizmet Dökümü gibi işlemleri içerir. Evvelce Bağkur kapsamındaki işverenlerin sorgulama işlemleri 4B hizmetleri başlığı altındadır. Sitemiz olan www.sgkedevlet.org sitemiz üzerinden devlet memurlarının SSK Sorgulama işlemleri ise 4C hizmetleri kapsamında yapılabilmektedir. e-Devlet hizmet dökümü, emekli aylık bilgisi, tescil ve bildirim işlemleri ile sorgulamalar SGK bürolarına gidilmeden yapılabilmektedir.

  • E Devlet Şifresi ile sorgulama nasıl yapılır?

    E Devlet Şifresi ile sorgulama nasıl yapılır? Şifresiz sorgulama işleminin yapılması için …
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz