Anasayfa Kişisel SSD ile Eski Bilgisayarıma Can Verdim

SSD ile Eski Bilgisayarıma Can Verdim

10 Dakikada Okunur
8
0
3,006
HDD'den SSD'ye Geciş

Uzun zamandır içimde eski diz üstü bilgisayarımı değiştirmek gibi bir istek var içimde. Aslına bakarsanız çok da eski sayılmaz, 3 yıllık bir laptop kullanıyorum. İşlemcisinde ve RAM’inde bir sorun yok açıkçası. Ancak 5400rpm hard disk artık kaldıramadığım bir şey halini aldı. Özellikle de Apple‘ın yeni Macbook Pro tanıtımı beni benden aldı. Aklımda sürekli tilkiler dönmeye başladı. Ancak sonunda kendimi tutmam gerektiğine inandırdım. Aslında benim ihtiyacım yeni laptop değil, daha hızlı çalışabilecek bir laptop. Bu hıza da en hızlı nasıl erişebileceğimi biliyordum, SSD !

Fikir
Fikir

Önce sorunu tespit ettim !

Her işimde olduğu gibi bu soruna da mühendis gözüyle yaklaşmaya karar verdim ve öncelikle sorunu tespit etmeye karar verdim. Neden içimde değiştirme isteği oluşturan bir belirsizlik oluşuyor. Nedeni keşfetmem çok uzun olmadı, bu soru aklıma geldikten sonra bilgisayarımı açmaya çalıştığımda ampul yandı. Açılış hızım çok yavaş, dosya kaydetmem yavaş, yavaş, yavaş …

Bu durumu rakamlara dökmem gerekliydi tabii ki. Hemen elime iPad’imi aldım ve açtım kronemetreyi. Hazır olun söylüyorum, 90sn açılış süresi var. Tam tamına 1.5dk sürüyor açılış. Ayrıca dosya kaydetme sırasında geçen süreleri hiç saymıyorum bile.

Çözüm
Çözüm

Çözüme geçelim hemen !

Çözüm belli, uzun zamandır da aklımdaydı zaten. Benim ilacım bir SSD almak olmalıydı. Hemen araştırmalara başlayıp fiyat / performans açısında en iyi ürünleri araştırdım. Artık SSD fiyatları alınabilir seviyelere geldiği için direk olarak 240/250GB bandındaki ürünleri inceledim ve aralığımı iki ürüne indirdim.

 • Samsung Evo 750 250GB
 • Sandisk 240GB Ultra II

Artık seçim yapma zamanı gelmişti ve ben tercihimi Samsung Evo 750 250GB‘den yana kullandım. N11 üzerinden 275TL fiyata satın aldım.

Tamam artık SSD siparişi geçmiş bilgisayarımı hızlandırmak için ilk adımı açmıştım. Ancak bir sorun vardı, elimdeki mevcut 1TB hard diski napacaktım. Sonuçta boşta bırakılacak bir şey değil değerlendirmek lazımdı. Bu amaçla da hard diski harici diske çeviren kutulardan araştırma yaptım.Bu konudaki kıstaslarım USB 3.0 çıkışı olması ve ucuz olmasıydı. Hiç fazla uzatmadan fiyatı en uygun ve yorumları iyi bir modeli sipariş ettim.

Dizüstü Bilgisayara SSD Takmak

Açıkçası eliniz tornavida tutmuyorsa buradan sonrasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü birkaç vida açıp anakarta ulaşmanız gerekiyor. Devam etmeden önce eklemeyi unutmayayım, bilgisayarımdaki hard disk Sata 3 destekli. Dolayısıyla SSD alırken de buna dikkat ederek satın aldım. Eğer sizin bilgisayarını M2 Sata ise farklı tarz M2 Sata SSD almanız gerekiyor.

HDD'den SSD'ye Geciş
HDD’den SSD’ye Geciş

Aslında geçiş ile ilgili aklımdaki en önemli soru işareti SSD’ye Windows 10 kurmak ve kendi lisansımı kullanmaktı. Bu amaçla öncelikle Windows 10 dosyasını indirmeye koyuldum. Bu konuyu Microsoft çok kolaylaştırmış. Tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten oluşturulan ufak uygulamayı yüklemek ve uygulama üzerinden USB kurulum diski oluşturmak. İsterseniz ISO olarak indirip DVD’ye de yazabilirsiniz. Ancak elinizde bir USB bellek vardır herhalde değil mi :)

Windows 10 İndir 

Bu adımdan sonra aklımdaki soru lisansımı nasıl kullanacağımdı. Bu amaçla internette çok kullanılan ufak programcık olan ProduKey uygulamasını indirdim ve lisans kodumu kaydettim ve bulut depolamaya aktardım. Artık hazırım, montajlayıp kurulumu gerçekleştirebilirim.

Windows 10
Windows 10

SSD Montajı !

Bu konuda gözünüzü çok da korkutmanıza gerek yok. Tek yapmam gereken bilgisayarımın arka tarafındaki tek vidayı çıkarıp, tırnakları attırarak HDD’nin takılı olduğu yere ulaşmaktı. Sonrasında yavaşça HDD geri çekip çıkardım. Aynı yere SSD yerleştirip ittirip yuvaya oturttum. Sonrasında kapağı kapatıp, vidayı yerine taktım. Bu arada HDD’yi de sonradan harici hard disk yapmak üzere güvenli bir bölgeye koydum.

SSD’ye Windows 10 Kurulumu

Geldik özümde büyüyen kısma. Şimdiden söylüyorum, hiç çekinmenize gerek yok. Çok şaşırtıcı şekilde muhteşem bir hızda iş sona erdi. Tek yaptığım Windows 10 kurulum diski olarak ayarladığım USB belleği takıp bilgisayarı çalıştırmak oldu. Gerisi next, next, next ! Evet lisans kodu falan da sormadı. Direk Bios içinden lisansladı. Ancak burada unutmamanız gereken bir şey var.

Bilgisayarınızdaki Windows sürümü neyse yeni SSD için de o sürümü kurun ki lisans sorunu yaşamayın !

Sıra geldi ne kadar hızlandığını test etmeye. Kronemetre hazır, heyecan dorukta. Tuşa bastığımda kronometreyi kapatmaya zor yetiştim. Çünkü bilgisayarım 7sn içinde açıldı. Sen muhteşem bir detaysın SSD !

Son olarak çıkarttığım HDD‘yi de aldığım dönüştürücüye takıp kullanmaya başladım bile. Bu sayede hem hızlı bir bilgisayar, hem de bir harici diske sahip oldum. Kendimi bu kadar şımartmaya hakkım var değil mi ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

8 Yorumlar

 1. Çağrı Mustafa Alkan

  15 Kasım 2016 at 12:45 pm

  4 gb rami, i5 işlemcisi ve 2 gb harici ekran kartı olan bir laptopum var fakat ne yazık ki çoğu zaman 2 dakikaya varan açılış hızına sahip. Ayrıca bazı durumlarda çok sekme açarsam da kasılıyor. Buna istinaden ben de ssd alsam mı diye düşünmüyor değilim ama gerçekten etkili olacak mı bilmiyorum. Bir de elim tornavida tutmuyor :)

  Cevapla

  • Ayhan

   15 Kasım 2016 at 9:10 pm

   Geçmende kesinlikle fayda olacak, hem de inanamayacağın kadar. Takma konusu da aslında çok kolay. Belki internetten modeline göre arama yapabilirsin.

   Cevapla

 2. Tahsin

  9 Aralık 2016 at 9:39 pm

  3 4 ay evvel (söylemeye utanıyorum) Casper bilgisayarımın performansından şikayet ederken 240GB Corsair SSD alıp elim tornavida tutsa da bu tip işlerde kendime pek güvenmediğimden bir usta bilgisayarcı yardımıyla taktık SSD’yi. 2dk’da açılan bilgisayarım 10-13 saniyede açılır oldu. Okuma/Yazma hızlarında da maksimum sonuç aldım, gayet memnunum :) Bu arada, lisans keyini bulmak için ekstra program kullanmak biraz sıkıntı yaratır diye düşündüğümden ben bu işlemi cmd’den halletmiştim de kodu bulamadım şimdi :)

  Cevapla

  • Ayhan

   9 Aralık 2016 at 10:39 pm

   Windows 10 Bios içinden direk çekti bende kodu süper oldu. Dediğin gibi takma işlemi maksimum 2 dakika sürüyor. Ancak performansı bir ömür boyu :)

   Cevapla

 3. Bilgi Hocası

  20 Aralık 2016 at 1:43 am

  Oldukça güzel bir tasarım yapılmış, denemekte fayda var, hepimizin elinde fazlası ile eski bilgisayar mevcut.

  Cevapla

 4. İslam

  27 Ocak 2017 at 4:13 pm

  selam,

  Bende SSD taktım bak harika hızlandı bilgisayar hele açılıp kapanma hızı varya dehşet yaa :) bilgisayarı zevkine yeniden başlatıyorum.

  Cevapla

 5. Osman Zihni ERENLER

  14 Mart 2018 at 9:55 am

  Ayhan Hocam, merhaba.
  SSD yi taktıktan sonraki aşamada, yani işletim sistemini kurma, sürücüleri yükleme, lisanslama aşamasında kullandığınız,( win 8 yüklü olarak satın almıştım, şimdi bildiğiniz gibi win 10) oluşturduğunuzu söylediğiniz USB konusunda şu garibe biraz bilgi verirseniz mutlu olacağım. SSD yi satın aldım ama devamından ziyadesiyle ürktüğüm için rafta duruyor. O USB yi nasıl oluşturacağım? Sonrasını nasıl kotaracağım/beni neler bekliyor?
  Lütfeder misiniz?

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   18 Mart 2018 at 11:25 am

   Merhaba,

   Kabaca bahsetmek gerekirse, Windows’un sitesinden USB için oluşturulmuş ISO dosyasını indirip uygunprogram ile USB içerisine kayıtlamanız gerekiyor. Sonrasında da PC BIOS ayarlarından birincil data kaynağı olarak USB seçip yeniden başlatın. Otomatik olarak Windows yükleme başlayacaktır.

   Cevapla

Cevap Yaz