Anasayfa Sosyal Medya Sosyal Medya Reklamlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Medya Reklamlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

6 Dakikada Okunur
0
0
87
internetreklamciligi

SOSYAL MEDYA REKLAMLAMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sosyal medyayı tanımlayacak olursak Web 2.0 ‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir diyebiliriz. Ayrıca internet üzerinden birbirleriyle iletişime geçtikleri ve birbirinden değişik bilgileri paylaşabildikleri bir platformdur. Zamanın veya mekânın sınırlanmadığı yani mobil tabanlı, esas olanın paylaşma ve tartışma olduğu bir iletişim şekli de denebilir.

İnsanlara bildiklerini veya tecrübelerini paylaşma olanağı tanırken bir yandan da tavsiye edebilecekleri birçok şeyi yayınlayabilme fırsatı bulmalarını sağlıyor. Özellikle son zamanlarda sıkça kullanılan reklamlar hem ilgi çekiyor hem de insanlara aradığı şeyleri kolayca bulma imkânı sağlıyor. Reklamlar her yerde ve her şekilde yapılıyor ama sosyal medyanın gücünü kabul eden firmalar bu olanaktan olabildiğince yararlanmaya çalışıyor.

facebook-reklamciligi-banner

Özellikle büyük sosyal medya ağı olan Facebook ve İnstagram reklam alma konusunda birbiriyle yarışıyor. Geniş kitlelere hizmet veren, üye sayısı 1 milyarı geçen bu sosyal medya kuruluşları aldıkları reklamları sahip olduğu üyelere ulaştırmada çok faydalı oluyor. Her geçen gün artan üye sayıları sayesinde de dünya çapında büyük bir yer tutan Facebook ve İnstagram, aldığı reklamlarla büyük gelir sağlıyor.

Ülkemizde de çok fazla üyesi bulunan İnstagram ve Facebook, ülke çapında da reklam veriyor. Küçük büyük her kitleye ulaşabiliyor olmaları da reklam vermek isteyen firmalar tarafından tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Geleneksel medyadan birçok özelliğiyle ayrılan sosyal medya kullanımının çok kolay ve masrafsız olması nedeniyle de kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Gelenksel medyada herhangi bir yazı oluşturulduğunda ve basıldığında bununla ilgili herhangi bir değişiklik yapılamazken, sosyal medyada yapılan yorumlar ve düzeltmelerle anında değiştirilebilir. Bu da sağladığı kolaylık arasında yer alarak sosyal medyanın gücünü her geçen gün arttırmıştır. Facebook ve İnstagram, ilk kuruldukları zaman sadece bilgi paylaşımı ve iletişimi hedeflerken zamanla sahip oldukları potansiyeli reklam dünyasında da kullanmak isteyince reklamlar atık onlar için vazgeçilmez oldu. Büyük bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra tanıtım konusunda da etkili olması bir başka neden.

Instagram-Reklamları

Reklamın etkinliğini artık herkes biliyor. İyi bir reklam istenilen müşteri potansiyelini çekmede çok işe yarıyor ancak sadece reklamın güzelliği ve etkinliği yetmiyor artık. Ne kadar insana ulaştığı daha önemli bir yer tutuyor. Bu konuda özellikle sosyal medyayı hedef alan firmalar ulaşmak istediği müşteri sayısını burada bulabiliyor. En çok Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya araçlarını tercih eden firmalar istediklerini elde ettikleri için memnun. Çok büyük gelir elde eden Facebook ve İnsategram da daha fazla reklam alabilmek ve daha fazla insana ulaştırabilmek için çalışmalarını sürekli devam ettiriyor. Geleneksel medyaya meydan okuyan sosyal medya reklam konusunda öne geçmiş durumda gibi görünüyor.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Sosyal Medya

Cevap Yaz