Anasayfa Kitap Son Zamanlarda Okuduğum Kitaplar

Son Zamanlarda Okuduğum Kitaplar

6 Dakikada Okunur
4
0
163
Kitap

Kitap okumak ile dizi/film izlemek adına arasında gidip gelindiğinde nedendir insanımız kitap okumayı tercih etmiyor. Evet kabul ediyorum ki en kolay seçim bu oluyor. Ben de çoğu zaman kitap okumak yerine seyretmeyi tercih ediyorum. Ancak önemli olan kitap okumanın aksatılmaması gereken bir eylem olduğunu bilmek ve bu konuda ısrarcı olmak. Ben de son zamanlarda kendimi kitap okumaya zorluyorum. Bu yazımda da son zamanlarda okuyup bitirdiğim ve/veya paralel olarak okumakta olduğumu aktarmak istedim. İsterseniz fazla uzatmadan listeye başlayalım.

1 – Satranç – Stefan Zweig

Satranç-Stefan Zweig
Satranç-Stefan Zweig

Bu kitapla ilgili daha önceden bir yazı kaleme almıştım. Kısa bir öykü olan Satranç bir gemide geçen ve bir satranç ustasını konu alan bir kitap olarak dikkat çekiyor. Özellikle son zamanlarda kitap okuyamıyorsanız, Satranç size moral olabilir. Başlayıp bitirin ve devam edin.

Satranç

2 – Korku – Stefan Zweig

Başarılı ve kariyerli bir avukatın eşi, kendisini genç bir müzisyenle  aldatıyor. Ancak zamanla bunun fark edilip yuvasının, olanaklarının dağılması korkusu ile geçen süreler ve bu korkunun size verdiği gerginlik gerçekten harika. Yine kısa bir öykü olarak okuyabileceğiniz kitap, size alışkanlık kazandırabilecektir.

3 – Liseden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Askerde okuma fırsatı bulduğum kitaplardan bir tanesi de Mahalleden Arkadaşlar‘dı. Bu kitabın devam kitabının çıktığını görünce hemen almak istedim. Aslında hemen alamadım, bir süre daha beklemek zorunda kaldım. Eğer mahalle kültürüne aşinaysanız kesinlikle okumanız gereken bir seridir.

4 – Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – Yuval Noah Harari

Sanırım geçen yılın en popüler kitaplarından bir tanesi Sapiens olmuştur. Kitabı mutlaka bir kafede veya İnstagram’da görmüşsünüzdür. Ben bir süre önce kitaba başladım ancak henüz bitiremedim. Aşağıdaki kitaplarla paralel olarak okumaya devam ediyorum.

5 – Elon Musk-Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

Son zamanlarda Elon Musk ismini duymamış olmanız imkansız. Çılgın projeleri ile sürekli olarak gündeme gelen Elon Musk’ın nasıl buralara geldiğini anlamak için okumaya başladığım kitaptır kendisi. Yine bir süredir belirli aralıklarla okuduğum bir kitaptır kendisi.

6 – Scrum – İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı – Jeff Sutherland

İş hayatımda sürekli birden fazla işi aynı anda ve hemen bitirmem gerekiyor. Ben de sürekli olarak nasıl daha verimli çalışabilirim, işlerimi ve sorumlu olduğum projeleri nasıl daha iyi yönetebilirim sorularına cevaplar arıyorum. Bu kitap da proje yönetimi konusunda gerçekten referans gösterilen bir yapıt.

7 – Outliers – Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

Başarılı olmanın peşinde koşan herkes gibi ben de nasıl daha başarılı olabileceğimi araştırmaya devam ediyorum. Bu konuda okunması kitaplarım başında kesinlikle Outliers geliyor. Kitapta başarılı olmanın sadece size bağlı olmadığını gözler önüne seriyor. Bitirmeye çok yakınım ve harika olduğunu söyleyebilirim. Okuyun arkadaşlar, okuyun !

Peki bu aralar sizler neler okuyorsunuz ? Yorumlarda bekliyorum !

 • Sprint

  Okudum : Sprint

  Son zamanlarda arka arkaya kendimi mesleki gelişim kitapları okurken buluyorum. Sanırım bu…
 • Kitap

  Okumak İstediğim 5 Kitap

  Bu yıl kendime çeşitli hedefler verdim. Sevgili Barış Özcan‘ın Zinciri Kırma fikrine…
 • Kitap

  Neden Toplu Kitap Okuma Gruplarına Giremiyorum

  Ülkemizde okuyan hatta maalesef okuyabilen, gerçek anlamda okumaktan bahsediyorum, insan s…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

4 Yorumlar

 1. Il Neminis

  19 Aralık 2018 at 11:32 am

  Yuval Noah Harari’nin kitapları çok güzel başlıyor, ancak kitabın bir kısmında olay pazarlamaya geçiyor. Çok değerli şeyler yazsa da tökezleye tökezleye bitiriyorum genelde kitaplarını.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   22 Aralık 2018 at 2:13 pm

   Hiç bu açıdan düşünmemiştim açıkçası. Ancak düşündüğümde, Saphiens’e hızla başlayıp, hala bitiremedim.

   Cevapla

 2. Çağrı Mustafa ALKAN

  19 Aralık 2018 at 6:33 pm

  Okumak bize zor geliyor evet ama bazı kitaplar var ki okuduğunda elinden bırakmak istemiyor, günlük işlerini dahi erteliyorsun. Mesela benim için Orhan Pamuk kitapları öyle… Yukarıdaki kitaplardan 4’ünü okudum, bence iyi seçimler. Şu anda da Elon Musk’ı okuyorum ve beni çok da sarmadı. Sende durum neydi?

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   22 Aralık 2018 at 1:57 pm

   Elon Musk’a açıkçası biraz ara verdim. Ama okunacaklar kitaplar arasına ekledim. Bence yolda okumaya uygun bir kitap. Ufak ufak, sindire sindire :)

   Cevapla

Cevap Yaz