Anasayfa Webmaster SEO SEO ve Doğru Hedef Seçimi
SEO

SEO ve Doğru Hedef Seçimi

8 Dakikada Okunur
0
0
79
Doğru Hedef Seçimi

İnternet sitesi yönetmeye başlayan herkes birgün SEO‘yu tadacaktır. Yazıya özlü bir sözle başlamak için çok uğraştığım doğrudur. Ancak verdiği mesaj tamamen doğru. Eğer bu yazıyı okuyorsanız mutlaka ya internet sitesi yönetiyorsunuz, yada bu işler nasıl oluyormuş diye merak ediyorsunuz. Ama yazım daha çok internet sitesi yöneten kişilere yönelik olacak. Çünkü dediğim gibi herkes zamanı geldiğinde SEO Nedir sorusunu araştırmaya başlar ve büyük ihtimalle forumlardaki SEO Paketleri ile işe koyulurlar.

Ancak gördüğüm kadarı buişin sonu genelde hüsranla bitiyor. Sonra da Webmaster forumlarında konular görüyoruz. SEO Paketi adım hitim artmadı, hitim artmıyor ne yapmalıyım gibi sorular dolup taşıyor. Bu aslında iki taraflı bir sorun. Çünkü alıcılar bilgi sahibi değil ve ÇOĞU satıcı da yönlendirme yapmadan paraya bakıyor. Peki bu durumda ne yapılması gerekiyor?

■ SEO Paketi aldım, hitim neden artmıyor ?

Evet gelelim temel soruya, çünkü gördüğüm kadarı ile çoğu kişinin aklında bu soru var. Öncelikle bende size bir soru sorayım. NEDEN ARTSIN ? Evet neden artsın? bu soruyu sizle dalga geçmek ve sizi kızdırmak için sormuyorum. Çok temelde düşünelim neden artsın? Sitenizin hitinin artması için ne olması gerekiyor? Paket sonrası sitenize birden herkes tanıyacak mı? Kafanız karıştı değil mi? O zaman doğru yoldayız. Devam…

Kafam Karıştı
Kafam Karıştı

■ Hitimi arttırmayacaksa, bu SEO Paketi ne işe yarayacak?

Evet şimdi bazılarınızın aklna bu soru gelecektir. Asında gayet doğal bir soru. Çünkü gördüğüm kadarı ile çoğu SEO Paketi satan kişi; Hitiniz patlar !, Siteniz uçacak! gibi söylemlerle satış yapıyorlar. Aslında durum biraz farklıdır. SEO çalışmalarında amaç sizin verdiğiniz kelimelere backlink alarak, kelimenizin Google üzerindeki sıralamasını arttırmaktır. Tek yapılan işlem budur.

Backlink Nedir
Backlink Nedir

■ Peki hitiniz artacak derken yalan mı attılar?

Aslında ortada bir yalan yok. Sadece sizlere eksik bilgi veriyorlar genelde. Hitiniz artabilir. Ama bazı şartlara bağlı bu. İlk sorumu düşünün biraz. Hitiniz neden artar? Eğer bu işlemin doğal yolla olmasını istiyorsanız olması gereken sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkması tek çözüm olur. Ama bu da tam yeterli değil.

■ Doğru hedef seçimi en önemli faktördür

Kelimelerde yükselmeniz gerçekten tek başına yeterli değildir. Çünkü seçtiğiniz kelimenin aranma hacmi, sıralamadaki yeriniz getireceği hiti etkiler. Bu nedenle eğer sitenizin hitinin artmasını istiyorsanız öncelikle kenidinize aranma hacmi yüksek, ve sizin sitenizin üst sırlarda olduğu(Tercihen ilk 2 sayfa) birkaç kelime belirleyin. Ve çalışmalara bu kelimeleri verin.

Doğru Hedef Seçimi
Doğru Hedef Seçimi

■ Yapılan en büyük hata gözünüzün yüksekte olmasıdır

Evet bu çalışmalarda yapılan en önemli hata genelde hedefleri büyük tutulması oluyor. Şimdi konuyu örnekle açıklamaya çalışayım.

Bir haber siteniz var ve bölgeniz üzerine haberler yapıyorsunuz. Ve sitenize bir SEO paketi alacaksınız. Satıcı sizden 3 adet kelime vermenizi istedi. Yapacağıız yanlış tercih:

– Haber

– Haber oku

– Haberler

olacaktır. Aranma hacimlerine baktığınızda milyonlara varıyorsunuz. Ancak rekabet göz önüne alındığında bu kelimelerde ilk sayfaya çıkmanız ilk etap da imkansız ve belkide gereksiz. Bu kelimeler yerine:

– İzmir haberleri

– Bornova haberleri

– İzmir Haber Siteleri

Kelimelerini tercih etmek size çok daha fazla hit getirecektir. (Tabii ki ben İzmir yazdım siz de kendinize göre uyarlayın :) ). Çünkü rekabet oranı daha düşüktür ve arayan kişi sizin gibi siteleri arıyor.

Aynı durum film siteleri için de geçerli. Açtığınız film sitesinde film izle kelimesine çalışmak, ilk etapta boşa masraf olacaktır. Bunun yerine üç kelimenin ikisini film izle, hd film izle keliemeleri seçiyorsanız; diğer kelimenizi de Ayı Teddy 2 izle gibi bir alt sayfaya seçin ki buradan hit sağlayın.

Her zaman dediğim gibi bu yazdıklarım da kendi tecrübelerim ile edindiğm bilgiler ve deneyimlerdir. Uygulayıp uygulamamak sizin terihinizdir. Ancak mantık çerçevesinde değerlendirme yaparak kararı siz verebilirisiz. Siz düşünürken diğer yazılarıma da bakmayı ve yorum atmayı fazla görmeyin.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In SEO

Cevap Yaz