Anasayfa Tanıtım SEO Uzmanları Hangi SEO konularına hakim olmalıdır ?

SEO Uzmanları Hangi SEO konularına hakim olmalıdır ?

6 Dakikada Okunur
0
0
81
SEO

Günümüzde artık hemen hemen her alanda arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için ciddi bir rekabet var. Bir çok web site üst sıralarda yer alabilmek için SEO çalışmaları içerisinde. Peki web sitenizin anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilmesi için çalışmalar yapacak SEO Uzmanı konuya ne kadar hakim. Bir SEO uzmanı , hangi SEO çalışmalarını yapması gerekir , gelin bu yazımızda bu alt başlıkları inceleyelim.

SEO
SEO

SEO Uzmanı arama motorlarının yapısını bilmelidir 

SEO üzerinde çalışmalar yapan kişiler arama motorlarının nasıl çalıştığını hakkında derin bilgiye sahip olmaları gerekir. Örnek olarak Google web üzerindeki içeriği nasıl kayıt eder, nasıl indeksler , veritabanında nasıl bu bilgileri saklar ve nasıl kullanıcılarla hızlı bir şekilde buluşturur. Arama motorunun nasıl çalıştığını bilmek, SEO uzmanına uzun vadede fayda sağlayacaktır.

SEO uzmanı arama motoru sıralama faktörlerini bilmelidir

Tüm arama motorlarının arama sonuçlarını gösterirken kullandıkları sıralama faktörleri vardır. Web sayfalarını bu sıralama faktörlerindeki değerlere göre kullanıcılara gösterirler. SEO uzmanı bu sıralama faktörlerinin neler olduğu bilmelidir. Tam olarak Google tarafından , Google ‘a ait sıralama faktörleri belirtilmese de, yapılan çalışmalar doğrultusunda tahmin edilebilmektedir. 200 ‘ün üzerinde sıralama faktörüyle birlikte önemli olan sıralama faktörleri konusunda uzman olunmalıdır.

SEO uzmanı hangi araçları kullanacağını bilmelidir

Bir web sitenin SEO çalışmalarını yürütürken SEO uzmanı bir çok araca gereksinim duyar. Web sitenin indekslenmesi , performansı , SEO uyumluluğu gibi konularda hizmet veren bir çok araç vardır. Google tarafından hizmete sunulan, Search Console , Google Analytics’in yanı sıra profesyonel SEO Araçları da vardır. Majestic, Ahrefs, Moz SEO Tool, Deepcrawl gibi bir çok SEO aracının kullanımının ve analizinin bilinmesi gerekir.

Bir Stratejisinin Olması gerekir

Bir çok SEO aracını bilmek, sıralama faktörlerinden emin olmak veya arama motoru yapısına hakim olmak , SEO çalışmaları için yeterli olmayacaktır. Ciddi bir rekabetin bulunduğu alanlarda SEO uzmanını bir adım öne çıkaracak olan şey , güçlü bir stratejinin hazırlanması ve bu stratejiye sadık kalınması gerektiğidir. Rekabetin ve anahtar kelimelerin incelenmesi ile birlikte, elde bulunan websitesi için uzun vadeli strateji hazırlamak gerekmektedir.

SEO Uzmanı iyi bir analistçi olmalıdır

Web site üzerinde ve dışarıda yapılan değişiklikler ile birlikte, süreci iyi analiz edebilmek için sürekli kontrol ve verileri değerlendirmek şart. Elde edilen datayı doğru analiz edip , doğru kararlar almak bir SEO uzmanı için olmazsa olmaz. Yapılan değişikliklerin etkilerinin ölçümlenmesi , rekabetteki güncel durumun analizi ve alınacak kararlar SEO uzmanlarını başarılı kılacaktır.

Ana başlıklar ile SEO uzmanının hangi konularda başarılı olması gerektiği inceledik. Çok geniş bir alan olması sebebi ile tabiki bir SEO uzmanının teknik yapıları , yeni web teknolojilerini ve müşteri yönetimini de bilmesi gerekmektedir.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz