Anasayfa Webmaster SEO SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır ?
SEO

SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır ?

4 Dakikada Okunur
2
0
269
SEO

İnternet sitesi sahipleri ilk projelerinde genellikle işe bilinçsiz olarak atlıyorlar. Nereden biliyorsun derseniz, sormayın :) Ama sonunda bir araştırma telaşı başlıyor. Ne yapsam da sitemin hitlerini arttırabilirim, neden hitim artmıyor gibi aramalar ve forumlarda konular havada uçuşuyor. Ve bir süre sonra bu sorunların çözümünün SEO olduğunu anlıyoruz.

Tam bu noktada SEO nedir sorusu akıllara gelebilir. Ama bu yazımın konusu bu değil. Sizler ilgili yazıma bir göz atarak temelden ilerleyebilirsiniz. Bir bu noktada yolumuza devam edelim. Çünkü SEO çalışmalarına nasıl başlanır, yararlanabileceğiniz ile ilgili kaynaklara değinmek istiyorum.

Çünkü gördüğüm kadarı ile yeni başlayanlar işleri biraz gözünde büyütüyorlar ve aslında öğrenince kendilerinin yapabileceği şeyleri parayla yaptırıyorlar. Bu konuda asıl önemli olan para verilmesi değil, işin başkası tarafından yapılması ve tekrarı gerektiğinde yine birini bulmak gerekmesi. Peki gerçekten SEO çalışmasına nasıl başlanır ?

SEO
SEO

Önce bilgi edinin, sonra fikir sahibi olun

Evet işe başlamadan önce ilk işiniz araştırma yapmak olacaktır. Çünkü herzaman dendiği gibi bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. İlk yapmanız gereken internet üzerinden araştırma yaparak, özellikle SEO bloglarını takip ederek bilgi sahibi olun.

Bu adım en önemli adımdır. Çünkü ister çalışmaları kendiniz yürütün, isterse birine yaptırın bilgi sahibi olmazsanız vakit ve nakit kaybına uğrarsınız.

Eğer bu noktada yaptığınız araştırmalar kafanızda oturmayı sağlamadıysa veya daha da geliştirerek kendi çalışmalarınızı yapmak istiyorsanız, seo eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Azı karar, çoğu zarar

Artık bilgi anlamında kendinizi olgunlaştırdınız ve kendi çalışmanızı yapma vakti geldi. Bu noktada çalışma yapmadan önce aklınızdan çıkarmayın. Fazlaca yapacağınız çalışma sizlere ilk etapta ters etki yapabilir. Çalışmalarınızı bir periyoda bindirin ve planlı çalışın.

Google güncellemelerini takip edin

Bu konuyu es geçmemeniz gerekiyor. Çünkü unutmayın ki çalışmaları Google’a karşı yapıyorsunuz. Dolayısıyla Google’un yaptığı güncellemeleri görmezden gelerek yapılacak çalışma, size zarar verebilir.

İlk etapda bu dediklerimi uygulayarak temel anlamda kendi SEO çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz. En kötü ihtimalle bilgi sahibi olarak ödeme yapacağınız kişileri ve siteleri seçebilirsiniz.

 

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In SEO

2 Yorumlar

 1. Ferhat

  2 Ekim 2015 at 11:05 pm

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)

  Cevapla

 2. Nizamettin Gümüş

  9 Ekim 2015 at 11:15 am

  Hocam söylediklerinizde haklısınız ancak seo konu olduğunda öyle kalabalık bir bilgi topluluğu var ki hangisi doğru hangisi işe yarar bilemiyoruz. Bu noktada körleme bir giriş yaparak zaman geçtikçe fikir sahibi oluyoruz. Tabi bu geçen sürede verilen uğraşlar da boşa gitmiş oluyor.

  Cevapla

Cevap Yaz