Anasayfa Tanıtım SEO Çalışmalarının Önemi

SEO Çalışmalarının Önemi

5 Dakikada Okunur
0
0
89
SEO

SEO, İngilizce Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu ya da arama motoru iyileştirmesi olarak Türkçeye çevirebileceğimiz kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. SEO çalışması olarak nitelendirilen çalışmalar, hedeflenen anahtar kelimeler kullanılarak arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sıralara çıkma hedefine yöneliktir. Çünkü internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, site adresini yazarak siteye gitme yöntemini kullanmıyor. İlgili kelimeler ile arama motorlarında arama yapıyorlar ve gelen organik sonuçlar içinde daha çok ilk 3 sırada bulunan siteleri ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla SEO çalışmalarının başarıya ulaştığı ve ilk sıralarda yer almayı başaran siteler, hedef kitlelerinde yer alan kişilerle buluşabiliyorlar.

 

Kısacası SEO Uzmanı tarafından gerçekleştirilen çalışma diğer yöntemlerin hiç biri ile ulaşamayacağınız nitelikte ve etkinlikte sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor. Üstelik hedef kitlenize ulaşmayı başardığınız halde bu işi çok düşük kabul edilebilecek bir maliyet ile gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Ayrıca SEO çalışmaları öncesinde ve sonrasında yapılan analizler sayesinde çalışmaların ne şekilde yapılması gerektiğini, rakiplerinizin ve potansiyel müşterilerinizin durumunu, kendi sitenizin, markanızın ve firmanızın sektördeki konumunu tespit edebileceğiniz verilere ulaşıyorsunuz. Sonuç olarak SEO çalışmaları sayesinde firmanızın ve markanızın geleceğini güvenceye almak için atmanız gereken adımları tespit edebiliyor ve gerekli uygulamaları gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Tabi bu arada yardımını alacağınız SEO danışmanının dikkat etmesi gereken bazı konular bulunuyor. Örneğin bir e-ticaret sitesi ile kişisel bir çalışma, tanıtım yapılan sitenin ihtiyaçları çok farklı oluyor. Bireysel bir site, blog için öne çıkartılması gereken özellikler bireyin kendi imajına ya da önem verdiği konular üzerine yoğunlaşabilir. Ama kurumsal SEO çalışmaları biraz daha ayrıntılı olmalıdır. Sitenin tasarımı, düzenlenmesi, rakiplerin faaliyetlerinin analizi, hedef kitlenizin davranış alışkanlıklarını incelemek ve uygun bir strateji uygulamak gerekecektir. Web sitesinin sahibi olan firmanın kurumsal kimliğini doğru bir şekilde yansıtmak, firmanın ve markanın sektörde konumlanmak istediği yere göre analizler yapmak, çalışmaları planlamak ve uygulamak gerekecektir. Ayrıca kurumsal bir şirket için hazırlanan sitenin ve yapılan SEO çalışmalarını daha çok sayıda ve etkili rakibi olacağı varsayılabilir. Buna göre daha kapsamlı ve yoğun SEO çalışmaları yapmak, çalışmaların gösterdiği etkiyi sürekli takip etmek gerekecektir.

Daha fazla bilgi almak için dilerseniz seouzmani.info web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz