Anasayfa Tanıtım Seçim Sonuçları

Seçim Sonuçları

7 Dakikada Okunur
0
0
55
seçimsonucu

Seçim Sonuçları Takip Sayfası

1 Kasım Türkiye seçimlerine çeyrek kala. Anlık seçim sonuçlarını takip etmek için o gün geldiğinde ekran ya da bilgisayar başına kitleniyor olacağız. Sandıklar açılmaya başladığında heyecan ciddi anlamda yüksek olacak. Değişen ya da hiç değişmeyen pek çok şey olacağı kesin ancak ben bu yazımda Seçim sonuçlarını takip edebileceğimiz kaynaklardan bahsedeceğim.

Hürriyet Genel Seçim Sayfası bundan önceki seçimlerde benim takip ettiğim seçim gününe özel olarak hazırlanmış bir sayfa. Tabi zaten televizyondan verdikleri bilgileri hazır altyapı varken web ortamında paylaşmaları çok mantıklı.

http://www.hurriyet.com.tr/secim/ — Hürriyet Genel Seçim Sayfası

Seçim Sonuçları sayfasında toplam sandık sayısı, toplam seçmen sayısı, kullanılan oy sayısı, geçerli oy sayısı gibi detaylı istatistikler anlık olarak paylaşılıyor. Harita üzerinde anlık seçim sonuçlarına göre hangi partinin o ilde en üst sırada olduğu bilgisi renklerle belirtilmiş. Hangi ili merak ediyorsanız haritada üstüne gelip tıkladığınızda direk o ilin detay sayfasına gidebiliyorsunuz. Detay sayfasında o ilde partilerin almış olduğu toplam oy oranı ve o oy oranına tekabül eden milletvekili sayısı gösteriliyor. Aynı şekilde o il için toplam sandık sayısı ve katılım oranları gibi istatistiklere ulaşmak mümkün.

http://www.hurriyet.com.tr/secim/sonuclar Seçim Sonuçları

İlleri haritada aratabileceğiniz gibi açılır menüden il seçerek de il il seçim sonuçları detay sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Seçim ana sayfasında Türkiye geneli oy dağılımı, toplam geçerli oylardaki yüzdesi ve oy oranında denk gelen milletvekili sayılarını takip etmek mümkün. İllere göre oy dağılımını tek bir yerde ana sayfada görebilirsiniz. Ana sayfadaki tabloda tablonun sadece bir kısmı gösteriliyor ancak tabloyu uzatma seçeneğini kullanarak bütün illerdeki hatta İstanbul 1. Bölge, İstanbul 2. Bölge ve 3. Bölge sonuçlarını, aynı şekilde Ankara 1.Bölge ve 2. Bölge seçim sonuçlarını ve İzmir için de 1. Ve 2. Bölge seçim sonuçlarını görebilirsiniz.

Seçim sonuçlarının yayınlandığı sayfadan haberleri de görmek mümkün, anlık olarak seçim paralelinde seçimle ilişkilendirilmiş güncel haberleri yakından takip etmek tamamen seçime odaklanmayı sağlayacak şekilde dizayn edilmiş. Haberlerin altına yorum yapılabildiği gibi seçim sayfasının da altına yorum yapılabiliyor, seçimlerin sonrasında da yorum yapılabiliyor olacak ki şu anda bile 7 Haziran seçim sayfasına yorum yazılabiliyor. Kullanıcılar arasında ciddi anlamda etkileşimi artıran yorum kısmı Hürriyet portalı gibi önemli bir noktada olunca daha da bir anlam kazanıyor. Tabi yorum yapabilmek için giriş yapmak gerekiyor.

Özellikle iller bazında geçmiş dönemin verilerini görmek çok etkili olabilir, çünkü yaşanan olaylar veya o ilde yapılan seçim çalışmalarının sonuçlarını ve etkilerini izlemek açısından önemli. Bu verileri kullanarak kendiniz bile oturup Türkiye geneli seçim sonuçlarına dair değişiklikleri görebilmeniz ve yorumlayabilmeniz mümkün.

Ülkemizde 7 Haziran seçimleri sonrasında başımıza gelen olumsuz olayların bitmesini, ülkenin istikrara kavuşmasını ve seçim sonuçlarının Ülkemiz için iyi olmasını ve rahat bir nefes almayı diliyoruz.

http://www.hurriyet.com.tr/secim-2015/ 7 Haziran seçimleri

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz