Anasayfa Tanıtım Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

9 Dakikada Okunur
0
0
114
Rüya-İçinde-Rüya

Rüya Nedir?

rüyacos

Rüya geçici ölüm adı verilen uyku esnasında görülebilen garip hallerdir. İnsanın ilk yaratılışında bu yana bilim adamları ve filozoflar rüyayı farklı şekillerde açıklamışlar ve düşünmüşlerdir. Ama rüya hakkında kesin bir şekilde belirleme yapamamışlardır. Rüya büyük ve soyut bir dünyadan oluşur. Rüya ölümden sonraki yaşam ile de ilişkilidir. Bu ilişkiyi anlamak ruh temizliği ve temiz duygu ile mümkün olacaktır.

Rüyalarımızda yaşananlar inanamayacağımız kadar hızlı gelişmektedir. Birkaç dakikalık rüyada bile çok uzun olduğunu düşündüğüz değişik ve şaşırtıcı olayları görebiliriz. Bu sebepten dolayı da rüyalarda zaman kavramı yoktur. Zaman kavramı bizler rüyadan uyandıktan sonra beynimizin alışkanlıkları ve öğretileri doğrultusunda belirlediğimiz anların toplamıdır. Eski dönemlerde bile insanları ilgilendiren rüyalara önceki toplumlarda da oldukça önem verilirdir.

Hatta rüyaların tanrılar tarafından verilen cezalar ve armağanları olabileceğine bile inanılmıştı. İlerleyen dönemlerde kâhinler rüyaları yorumlamaya başladı. Sadece dini rüya tabirleri konusunda sıkıntılar yaşandı. İlk rüya tabiri yorumcuların kim olduğu ve ne zaman yorumlama yaptığı konuların bilgi bulunmaz ama Babil’de bulunan kâhinlerin bu konuda ünleri bulunur. Rüyada görülen objelerin ve dini rüya tabirleri zaman içinde anlam bakımında kesinleşme yaşamıştır. Eski Araplar, Yunanlılar ve Mısırlılar rüya yorumları ile alakalı olarak kitaplar yazmışlardır.

Rüya Süreleri

Rüya esnasında yaşanan olayları ve görülenler inanamayacağınız kadar hızlı gelişir. Birkaç dakika içinde bile birçok olayı görmek ve hatırlamak mümkündür. Bilim adamları rüyanın süresi konusunda kesin bir şeye varamamıştır. Belli bir kısmı saatlerce sürdürğünü iddia ederken bir kısmı da birkaç saniye sürdüğünü söyler.

Rüya Türleri

Uzman olan kişilere göre uykumuz birkaç evreden oluşmaktadır. uykusu gelen kişi yatağına yatmakta ve gözlerini kapatmaktadır. Gözlerin kapanması ile göz kapakları belli belirsiz bir şekilde titrer. Kişiler o esnada uykuya dalar ve rüya görmeye başlar. Yapılmış olan araştırmalar neticesinde kişilerin siyah beyaz ve renkli rüyalar gördüğü tespit edilmiştir. Yine yapılmış olan bir araştırma da bayanların erkeklere göre daha fazla rüya gördüğü ortaya çıkmıştır. Rüyalar faklı şekillerde ortaya çıkar. Rüyalar genel anlamda birçok bölüme ayrılır. Kafası yorgun olan ve bir konu ile devamlı uğraşan kişi uyuduğunda rüyasında birçok karmaşa görebilmektedir.

Bu kişi üzerinde durduğu konuyu rüyasında görebilir. Bu tarz rüyalar yorumlanamamaktadır. Bu tip rüyalara örnek olarak; sinemada heyecanlı bir şekilde film izleyen kişi aynı gün rüyasında bunu görebilir. Bu durum sadece bu heyecanın etkisinde kalmaktan ibarettir. Yani gerçek bir rüya denilmez. İkinci tür olan rüyalar ise karabasan ve kâbus adı verilenlerdir. Bu tarz rüyalar genelde iyi şekilde başlamakta ve ilerleyen zamanda korkutucu bir hal almaktadır.

Üçüncü tür olan rüyalar ise hemen çıkan rüyalardır. Sezgisi güçlü olan kişilerin sıklıkla gördüğü rüya türleridir. Dördüncü tür rüyalar ise en sık rastlamış olduğumuz rüyalardır. Bu tarz rüyalarda kişiler her türlü şeyi görebilir. Uykudan uyandığında ise bunlardan bazıları anımsar bazılarını anımsamaz. Bu tarz rüyaların tabirini her yerde bulmak mümkündür. Örneğin; rüyada köpek görmek düşman ve dosta delalet eder.

ruyada-kopek-banner

 

Rüyada köpek görmek hatta bundan kaçmak korkusu ile yüzleşebilen kişidir. Ya da rüyada araba görmek gören kişi için geçim konusunda almış olduğu tedbirleri ifade eder. Rüyada araba görmek ve arabaya bindiğini görmek büyük mevkilere erişeceğini ifade eder. Arabadan inmek ise mevkiinin düşeceği anlamına gelir. Beşinci tür rüya ise içinde görülmüş olan rüyadır. Bu tip rüyalara yapılacak olan yorumların çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Altıncı tür rüya türlerinin en ilginç olanıdır. Aynı olan rüyaları kişi sık sık görür.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz