Anasayfa Tanıtım PORSELEN DİŞ

PORSELEN DİŞ

7 Dakikada Okunur
0
1
600
implant

PORSELEN DİŞ

Porselen diş bazı diş problemlerinin çözümlenmesi içindişlerin porselenler ile kaplanması ya da desteklenmesidir.

Porselen Diş Nasıl Yapılır?

Porselen diş, porselenlerden yeni protez dişler ya da kaplamalar yapılarak uygulanır. Porselen diş tedavisi yöntemleri,

–  Zirkonyum ya da metal destekli porselen kaplamalar
– Full porselen diş kaplama ( empress )
– Porselen implant dişleri
– Porselen kronlar
– Porselen protez dişler ( hareketli ya da sabit protez)

Bakınız : Porselen Diş Kaplama Ankara

Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır?

Porselen kaplamalar, zirkonyum, metal ya da porselen alt yapılı olarak yapılır.  Porselen kaplama yapılabilmesi için diş muayenesinden sonra kaplama yapılacak olan dişler tespit edilir ve dişlerin ölçüsü alınarak kaplamalar için ilk adım atılır. Ölçü alma işlemi belki de porselen kaplama işleminin en önemli adımıdır.  Çünkü, dişlerin kaplanması için alınan ölçülere göre alt ve üst diş kaplamaları üretilir.

Porselen kaplamalar dişlere uygun olarak üretildikten sonra, dişler kaplamaların yerleştirilebilmesi için belli bir şekilde küçültülür. Bu küçültme diş etlerine sıfırlanacak şekilde yapılmaz. Diş etleri korunur ve diş etlerine yakın olan kısımdan 1 mm kadar yer bırakılır. Yapılan alt kaplamadan sonra üst kısıma porselen kaplama yapılır ve porselen kaplamalar diş etlerine sıfırlanır. Bu tedavide diş etleri de gerektiği zaman revize edilir.

Porselen Kron Nedir?

Kronlar da bir çeşit porselen diş kaplamasıdır. Bu kaplamalar porselenden tam bir diş üretilmesi ve dişlere bir kılıf gibi geçirilmesidir. Bu kaplama şekli içinde dişler yuvarlak şekilde kılıf içine yerleşecek derecede kavislendirilir. Bu şekilde özel bir yapıştırıcı ilaç ile kronlar dişlere geçirilir.

Porselen Protez Nedir?

Çeşitli sebepler ile yaşanılan diş kayıplarının ardından dişlerin yerine konması için diş protezi yapılır. Bu protezler de hareketli ya da sabit olarak yapılır. Diş protezleri için de en uygun malzeme de porselendir. Çünkü porselen dişler, protezler diş etlerine zarar vermez, sağlam ve dayanıklıdır. Bunun yanı sıra porselen protezler uzun süre rengini korur ve sararmaz.

Porselen protezler, ağız içinin ölçüsü alındıktan sonra diş kaybı yaşanan noktalarda uygun ölçüye göre yeni dişler yapılması ile uygulanır. Protezler bazen implantlar ile sabitlenir bazen de sadece damaklık gibi bir kaide üzerine dizilerek hareketli protezler olarak yapılır.

Etiketler : Estetik Diş Hekimi Ankara

Porselen Dişler Kalıcı mıdır?

Porselen dişler, herhangi bir darbe alınmazsa kırılmazsa kalıcıdır. Herhangi bir sebep ile porselen dişler bozulursa aynı porselen diş yeniden yapılabilir.

Porselen Dişler Açık Olan Diş Aralıklarını Tedavi Etmek İçin Yapılır mı?

Elbette. Özellikle porselen lamine kaplama ve porselen kaplamalar ile arası açık olan dişlerin arası daha kısa ve estetik hale getirilebilir. Ön dişler revize edilebilir. Arası uzun olan tüm dişler bu şekilde onarılabilir.

Porselen Kaplama ile Bleaching ile Rengi Açılamayan Dişler Kamufle Edilebilir mi?

Evet. Bleaching ile rengi açılmayan, çok renklenen ve lekelenen dişler porselen kaplamalar ile daha estetik beyaz ve revize edilmiş şekilde düzetilebilir. Buna ek olarak porselenler kolayca renk almaz ve sararmaz.

Porselen Dişler Beyazlatılır mı?

Hayır. Bleaching tedavisi sadece canlı dişlerde uygulanan bir kozmetik diş tedavisidir.

Porselen Diş Fiyatları Nedir?

Porselen diş fiyatları, bazı kriterlere göre netlik kazanacaktır. Bu kriterlerde bazıları,porselen yapılacak olan diş sayısı,porselen diş yapma yöntemi gibi kriterlerdir. Bu sebep ile randevu alarak doktorumuza muayene olabilirsiniz ve porselen diş tedavisi hakkında detayları öğrenebilir, fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz