Anasayfa Podcast Podcast Nedir ? Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Podcast Nedir ? Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

10 Dakikada Okunur
6
1
1,196
Podcast

Aslına bakarsanız uzun sürelerdir internet yayınlarını takip ediyorum.  Ama sürekli olarak görsel ve işitsel yayınlar hazırlama fikri kafamda var. Kişisel blogumdaki yazıları geliştirmek için podcast yayıncılığını araştırdım. Podcast olayında beni çeken nokta sadece sesimizin yayına yansıması, dosya boyutlarının görece ufak olması ve hazırlık sürecinin kısa olmasıydı. Peki hazır yeri gelmişken bahsedelim. Podcast nedir, tarihi gelişimi ve geleceği nedir?

Podcast Nedir ?

Aslına bakarsanız Podcast’in ana algısının oluşması ile isimlendirilmesi farklı zamanlarda olmuş. İlk Podcast yayını  Adam Curry ve Dave Winer’in ortaklaşa çalışması sonucu ortaya çıkmış. Temel mantık internet sitelerini takip etmek amacyla kullanılan RSS servisini, yapılan ses yayına uyarlamaktır. Daha sonra durumdan kar elde etmeyi hedefleyen Adam Curry kişilerin kendi yayınlarını yapmalarını ve dinleyicilerin takip etmesini sağlayacak bir site kurmuş.

Ancak olayın seyri bir çok teknoloji gibi Apple‘ın el atması ile değişmiş. iTunes üzerine Podcast bölümü açılması ile gelişim hızlandı. İsmin çıkışı ise iPod Broadcasting kelimelerinden esinlenilerek üretilmiş.

Podcast Nedir
Podcast Nedir

Takip Ettiğim Türkçe Podcast Yayınları

Podcast Nasıl Dinlenir ?

Podcast, dediğim gibi ses içeriklerini RSS ortamına bindirilmiş haliydi. Dolayısıyla Podcast’ler yenisi çıktıkça direk olarak ulaşılabilecek şekilde hazırlanıyor. İsim babası olması gereği gördüğüm ve araştırdığım kadarı ile Podcast kullanıcılarının büyük bir bölümü iOS üzeriden takip ediyorlar.

Podcast’lerde görsel içerikler olmadığı için cep telefonlarında, mp3 playerlarda dinlenmeye çok uygun. Dolayısıyla podcastleri cep telefonunuzdan uygulamalar ile takip edebilirsiniz.

iOS ve Android üzerinden yayınları takip edip indirmek için mağazalardan arama yaparak uygulamaları kurmak yeterli. Uygulamalar üzerinden yayınlara abone olarak yeni yayın geldiğinde direk haber alabilirsiniz.

Tabi ayrıca YouTube ve Soundcloud gibi platformlar üzerinden yayınları takip edebilirsiniz.

Podcast Yayını Nasıl Yapılır
Podcast Yayını Nasıl Yapılır

 

Podcast Yayını Nasıl Yapılır ?

Şimdiye kadar anlattığım noktalar dinleyiciler için bilgiler içeriyordu. Bu noktadan sonraki bölümde benim gibi Podcast yayını yapmak isteyenler için kendi deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu yazımda ses kaydını oluşturmak, düzenlemek ve Soundcloud‘a aktarmaya kadarki kısımları ele alacağım. Daha sonraki adımlar olan öncelikle iTunes’e kayıt etmek ve diğer uygulamalara aktarma kısmını sonra ele alacağım. Hemen ses kaydı nasıl yapılır konusu ile başlayalım.

Podcast
Podcast

Podcast için Ses Kaydı Nasıl Yapılır ?

Hemen aklınıza gelebileceği gibi ilk önce bir mikrofona ihtiyacınız var. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mikrofon kalitesinin sesi direk olarak etkileyecek olması. Bu nedenle belli bir kalitede mikrofon ile yayına başlamak yararınıza olacaktır. Ben çekeceğim Podcast’leri şimdilik Logitech G930 oyuncu kulaklığının mikrofonu ile yapacağım. Bu bile ham ses dosyasında bir dip sesine neden oluyor. Peki nedir bu dip sesi? Asıl önemlisi dip sesi nasıl kaldırılır ?

Dip Sesi Nasıl Silinir
Dip Sesi Nasıl Silinir

Dip Sesi Nedir, Nasıl Kaldırılır ?

Dip sesi ses kayıtlarında arka plandan gelen ve tısss şeklinde beyni zorlayan bir sestir. Hatta bazı kayıtlarda bir cızırtı gelmeye başlıyor.  Tabi kullanıcıyı çok rahatsız eden bu durumu ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu durumu da ses kaydını yaptığım uygulama ile gerçekleştirdim.

Audacity isimli ücretsiz ses kayıt uygulamasını kullanarak ses kayıtlarımı gerçekleştirmeye karar verdim. Özellikle ücretsiz olması, kullanımının kolay olması ve dip sesi kaldırılabilmesi tercih etmemde yardımcı oldu.

Audacity uygulaması üzerinde dip sesini kaldırabilmek için öncelikle konuşmadığınız bir andaki alandan seçim yapmanız gerekli.

Audacity Dip Sesi Kaldırma
Audacity Dip Sesi Kaldırma

Daha sonra da üst menüden Etkiler -> Gürültü Azaltma seçenğini açıp Gürültü Profili Getir seçeneğine tıklayın.

Audacity Dip Sesi Kaldırma - 1
Audacity Dip Sesi Kaldırma – 1

Daha sonra tüm sesi seçip, yine Gürültü azaltma menüsüne tıklayın. Bu sefer alt taraftaki Tamam seçeneğine tıklayın. Bu işlemi 2-3 kez yaparak sesi dinleyin. Aradaki farkı çok rahat anlayacaksınız.

Eğer buraya kadar geldiyseniz ses kaydınızı gerçekleştirmeye hazırsınız veya gerçekleştirdiniz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken Podcast’inizi kullanıcılarla buluşturmak. Benim araştırmalarım sonuncunda ilk etaptaki planım kişisel Podcast’lerimi Soundcloud üzerinden yayınlamak yönünde. Tavsiye Lazim üzerindeki Podcast’leri ise bunun yanında YouTube üzerinde yayınlayacağım. Şimdiki planlarım bu yönde. İşin YouTube kısmında yayın basit. Ancak Soundcloud direk olarka Podcast odaklı yayın olacağı işin size iTunes ve diğer Podcast servislerine yayınlarınızı aktarmanız için gerekli ayarları da veriyor. O kısımdaki ayarlara daha önce de dediğim gibi sonra değineceğim.

Yazım gerçekten uzun oldu ve ilk planladığım konulara değindim. Yakın zamanda sizlere kalan kısmı da aktarıp, ilk Podcast yayınım ile karşınıza çıkacağım. O zamana kadar beni takip etmeyi unutmayın.

Yazı için yararlandığım Kaynaklar : 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Podcast

6 Yorumlar

 1. Nevzat

  11 Ekim 2015 at 1:55 pm

  Yazdığınız makale için teşekkürler. Bu tür konuları okuyup vurguladığınız gibi de iyi öğrenmek gerekiyor.

  İyi çalışmalar.

  Cevapla

 2. Ramiz TAYFUR

  23 Mart 2020 at 3:19 pm

  Podcast içerik üretecekler için güzel bir kaynak olmuş. Emeğine sağlık.

  Cevapla

 3. Mavera Blog

  24 Mart 2020 at 9:22 pm

  Sevgili Ayhan, yazılarımızı sesli olarak da yayınlamayı düşünüyoruz. Bu yazın bize bir ufuk çizgisi verdi. Teşekkür ederiz.

  Mikrofon için alternatif önerilerin var mı?

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   25 Mart 2020 at 9:28 am

   Merhaba,

   Ben kullanmıyorum ama aşağıdaki modeller genel olarak kullanılıp, öneriliyor.

   Rode NT-USB Mikrofon
   Blue Yeti USB Mikrofon

   Cevapla

Cevap Yaz