Anasayfa İş Hayatı Pareto Analizi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Pareto Analizi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

4 Dakikada Okunur
0
0
272
Yapılacaklar Listesi

İş hayatınızda yapılması gereken işlerin sayısı o kadar fazla olabiliyor ki önemli olan nokta önceliklendirme yapabilmek oluyor. Önceliklendirme yapabilmek için ise sorunları ve/veya işler bazı kategorilere ayırıp, hangi işin yapılmasının bize sağlayacağı total faydayı hesaplamak gerekiyor.İşte tam bu noktada  dünya üzerindekabul görmüş analizlerde bir tanesi kesilikle Pareto Analizi. Peki Pareto Analizi nedir ?

Pareto Analizi Nedir ?

Pareto Analizi temelde çözümlenmesi gereken işleri ve adetlerini listeleyerek, bu işlerin toplam yapılması gereken veya çözülmesi gereken işlerin yüzde olarak kaçını kapsadığını hesaplamayı temel alan bir analiz yöntemidir. Burada amaç, hataları veya işler çoktan aza doğru sıralayarak, bu işlerin toplan işlerin yüzde kaçı olduğunu göstermeye yarar. Bu sayede hangi işleri yaparak, toplam işlerin %80‘ini bitirebileceğinizi size gösterir. %80 size tanıdık geldi mi ? Evet 80/20 Kuralı da bu analizin içine gömülmüştür. Eğer 80/20 kuralı nedir diyorsanız, aşağıdaki yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.

80/20 Kuralı ve Zaman Yönetimi

Pareto Analizi örneği için bir e-ticaret sitesinin karşılaşabileceği bir sorunu ele alalım. Aralık ayı sonunda o ay içerisinde karşılaştığınız hatalar aşağıdaki gibi olsun. Bu durumda bir sonraki ay sipariş miktarlarını arttırmak için neler yapabilirsiniz ?

Hata Tanımı Hata Adedi  
  Kargolar Gecikiyor   8
  Ödeme Alınamıyor   6
  Ürün Açıklaması Doğru Değil   4
  Site Yavaş Çalışıyor   2
  Sayfaya Ulaşılamıyor   1

Eğer bu hatalar size bugün geldiyse ve gelecek ayda satışların artması talebi geldiyse, önünüzde 7 gün var. Dolayısıyla tüm hatlara odaklanırsanız muhtemelen hiçbir hatayı çözemezsiniz. İşte bu noktada Pareto Analizi sizin yardımınıza koşuyor. Bu hataların birikimli yüzdeleri ile birlikte bir grafiğe dökerseniz aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.

Pareto Analizi
Pareto Analizi

Grafikten de görebileceğiniz gibi hatalardan sadece Kargolar gecikiyor ve Ödeme Alınamıyor hatalarını ele alarak, toplam sorunların %80’ini çözebilirsiniz. Hataları bu şeffaflıkta göz önünüze serdiğinizde hangi işlere zaman ayırmanız gerektiğine karar vermek çok da zor değil, değil mi ?

Bu arada grafiğin bu hale nasıl geldiğini bilmiyorsanız Microsoft tarafından hazırlanmış ŞU açıklamayı okuyabilirsiniz.

Sizin iş hayatınızda işe yarayan analiz ve zaman yönetimi çalışmalarınız neler ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İş Hayatı

Cevap Yaz