Anasayfa Kitap Okudum : TED Gibi Konuş

Okudum : TED Gibi Konuş

7 Dakikada Okunur
1
0
134
TED Gibi Konuş

Evde kaldığımız şu günlerde biraz daha fazla kitap okumaya vakit ayırmak beni mutlu eden şeylerden biri oldu. Daha önceden aldığımız ve kütüphanemizde yer alan kitapları okumaya başladım. Bu aralar daha çok kişisel gelişim üzerine kitaplar okumak hoşuma gidiyor. Bu nedenle sıradaki kitabım TED Gibi Konuş oldu.

Sanırım kişisel blog yazmanın bana kattıkları arasında en önemlisi ifade gücümün artması oldu. Zamanla ilk etapta yazma yeteneğim gelişirken, sonrasında ise konuşma ve hikayeleştirme durumları da gelişmeye ve ilgimi çekmeye başladı. Bu noktada kendimiz geliştirebilmek adına aldığım ve okuduğum TED Gibi Konuş hakkındaki yorumlarımı paylaşmak istedim.

Kitabı okurken daha okuduğum kitap okuma şekillerinden farklı şekilde bir yöntem uygulamaya çalıştım. Açıkçası öğrenmenin yaşı yok. Bu yaşımda nasıl kitap okunur konusuna kafamı taktım. Belki benim için en verimli halini keşfedersem ayrı bir yazı haline getirebilirim. Ancak şu aşamada okurken Evernote ile not almaya çalışıyorum.

TED Gibi Konuş

Kitabı gördüğümde ilk olarak konuşma ve hitabet yeteneğimizi arttırmak için yapmamız gerekenler hakkında olduğunu düşünmüşüm. TED etkinliklerini sanırım biliyorsunuzdur. TED etkinliği videosu izlemediyseniz bile mutlaka bir TEDx etkinliği videosu görüşsünüzdür. Çok kısaca bahsetmek gerekirse, Technology Education Design  konularında dünyanın önde gelen kişileri tarafından yapılan 18 dakikalık sunumların olduğu etkinliklerdir. TED sadece bir merkez tarafından yapılır. TEDx ise TED yapımcıları tarafından onaylanmış bağımsız etkinliklerdir. Sanırım bir para karşılığı TEDxAyhan etkinliği de yapabilirim. Kim gelir o ayrı :)

Öncelikle belirtmeliyim ki kitabı alırken beklentim ile kitabı okuduktan sonra edindiklerim arasında bir fark oldu. Açıkçası en konuşma üzerine bir kitap olduğunu düşünüyordum. Ancak kitap daha çok TED Gibi Sunum Yap olmuş. Evet TED gibi sunum yaparken bir faktör de konuşma. Ancak isimden beklentim farklıydı. Ancak bu demek değil ki beğenmedim. Kitap çok güzeldi ve mutlaka şans verin derim.

Kitap boyunca başarılı TED konuşmacılarının neden başarılı olduklarını ve başarılı bir sunum yapmanın faktörleri neler olduğunu ele alınıyor. Aslında burada aklınıza gelebilecek bir soru olacaktır. Muhtemelen ben bir TED konuşması yapmayacağım. Neden bu kitaba ihtiyacım var ki ? Aslında muhtemelen dünyanın büyük bir bölümü TED konuşması yapmayacak. Ancak neredeyse hepimiz iş hayatımızda veya öğretim hayatımızda sürekli sunumlar yapıyoruz. İş görüşmelerine giriyoruz, kendimizi pazarlıyoruz. Sonuçta ne iş yaparsak yapalım, sunum yapıyoruz ve bir iş fikrini veya kendimizi pazarlıyoruz.

TED Gibi Konuş, bu noktada bize topluluk önünde konuşmanın 9 sırrı hakkında bilgiler aktarıyor. Kitabı bitirdiğimde adınlandım, hayatım değişti diyemem. Ancak bundan sonraki sunumlarım için heybeme attığım noktalar oldu.

Topluluk Önünde Çalışmanın 9 Sırrı

1 – İçinizdeki Ustayı Çıkarın

2 – Hikaye Anlatma Sanatında Ustalaşın

3 – Sohbet Edin

4 – Bana Yeni Bir şey Öğretin

5 – Ağızları Açık Bırakan Anlar Yaratın – Lütfen videoyu izleyin örnek için.

6 – Neşelenin

7 – 18 Dakika Kuralına Bağlı Kalın

8 – Çoklu Duygusal Deneyimlerle Zihinsel Bir Resim Boyayın

9 Şeridinizde Kalın

Sonuç

TED Gibi Konuş, sunum yapma ve topluluk önünde başarılı konuşma yapma konusunda kendisini geliştirmek isteyen kişiler için okunması gereken kaynakların başında geliyor. Eğer bu süreçte kendinizi geliştirmek istiyorsanuz mutlaka şans vermenizi tavsiye ederim. Bu arada kişisel gelişim kitapları ile ilgili farklı bir yazıma da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Okudum : Sprint

Bu arada kitabı siz de okuduysanız mutlaka yorumlarınızı bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

Bir Yorum

  1. Ali Yatarkalkmaz

    23 Temmuz 2020 at 10:28 pm

    Bir çok yerde gördüğüm ama bir türlü denk gelip de alamadığım bir kitap. Sürekli alışveriş yaptığım bir sitede sepetime ekledim bu sefer de unutmayayım diye. Bir şeyler alınca yanında bunu da sipariş edeceğim :)

    Cevapla

Cevap Yaz