Anasayfa Kitap Okudum : Sprint

Okudum : Sprint

4 Dakikada Okunur
0
0
84
Sprint

Son zamanlarda arka arkaya kendimi mesleki gelişim kitapları okurken buluyorum. Sanırım bu kitap alanındaki 3. kitabımdı. Sonraki kitap kesinlikle roman olacak. Sonuçta aynı alanda okunacak kitaplar beni sıkabilir ve bir süre kitap okumaya ara verebilirim. Bunu engellemek adına John Verdon tarafından kaleme alınan Kurt Gölü adlı romanı okumaya başladım. Sanırım bir sonraki yazım da bu olacaktır. En azından kitap kategorisinde :)

Sprint: Sadece 5 Günde Büyük Sorunları Çözün Yeni Fikirleri Test Edin

Aslında bu kitap geçen sefer okuyup da yazısını yazdığım Scrum ile ilintili içeriğe sahip. Çünkü Scrum içerisinde işleri sprintlere bölmekten bahsediliyor. Bu kitapla ise bir Sprint nasıl yönetilir ve karmaşık gibi görünen konuları Sprint ile nasıl 1 haftada çözebilirsiniz anlatılıyor. Tabi ki kitap boyu anlatılan içeriği bir blog yazısında özetlemek zor.

Sprint temelde bir problemin çözümü veya karar vermek için en temel gerekliliğin prototip yapıp gerçek kullanıcılara denetmek olduğunu savunur. Ve bunu yapmak için sadece 5 gününüz var. Tabi bu 5 günde sorunu belirleyecek, çözüm yolları ortaya atacak, aralarından birini seçecek ve prototipleyeceksiniz. Nihayetinde cuma günü ise bu fikrinizi prototipleyerek gerçek kullanıcılara deneteceksiniz. Çok zor gibi görünen bu sürecin aslında ne kadarda işe yaradığını örnekler ile gördükten sonra kendinizi sorgulamamak elde değil.

Kitapta anatılan en önemli hususlardan biri de prototipin gerçekten de prototip olmasıdır. Yani bir internet sitesi tasarlıyorsanız eğer bir power point ile kullnıcı alışkanlıklarını kontrol etmeniz mümkün. Kulağa garip gelse de Google çok uzun süredir bu yöntemi kullanıyormuş. Ana mantık prototip hazırlamak için zaman kaybetmek yerine aksiyona geçmek. Aslında iş hayatımızda gördüklerimiz ile konuyu birleştirince çok da haksız sayılmazlar.

Sonuç

Eğer siz de işinizde farklı projeler ve sorunlarla uğraşıyorsanız ve bunların çözümü için kendinizi geliştirmek istiyorsanız başvurabileceğiniz güzel bir kaynak olarak kitabı almanızı tavsiye ederim. Sonunda tüm konuları özetleyen bir reçete kısmı da bulunuyor. Yani okuduktan sonra kullanmak isterseniz tüm kitabı tekrar okumanız gerekmiyor. Sadece reçete kısmını uygulamanız yeterli. Eğer iz de kitabı okuduysanız veya Sprint’i işinizde kullanıyorsanız yorumlarınızı bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

Cevap Yaz