Anasayfa Kitap Okudum : Satranç – Stefan Zweig

Okudum : Satranç – Stefan Zweig

3 Dakikada Okunur
5
1
597
Satranç-Stefan Zweig

Son zamanlarda iş yoğunluğum nedeniyle kitap okumaya çok fazla vakit ayıramıyordum. Aslında iş yoğunluğumu kendime bahane ederek kitap okumuyordum. Ve bu içimde bir sıkıntı olmaya başlamıştı. Fırsatları gördükçe aldığım kitaplar da birikmeye başladı. Bu nedenle artık başlamam gerektiği fark ettim. Ve en kısa olan kitaptan başlayarak kendimi motive etmek istedim. Bu yazımda da henüz taze bitirdiğim Stefan Zweig tarafından yazılmış Satranç isimli kitap hakkında bilgiler vereceğim.

Satranç – Stefan Zweig 

Satranç
Satranç

Aslında kitabın türünden bahsetmek gerekiyor sanırım ilk olarak. Kitaba sanırım uzun hikaye diyebiliriz. Çünkü kitap 80 sayfalık bir hikayeden ibaret. Ancak uzunluk değil, anlattığı önemlidir diyerek kesinlikle okumalısınız.

Konusundan biraz bahsetmek gerekirse, New York‘dan Buenos Aires’e gitmekte olan anlatıcı gemide bir dünya satranç şampiyonu ile yolculuk ettiğini öğrenince içerisinde bir tanışma ve satranç oynama hırsı belirir. Gemideki yolculardan bir kişi, şampiyon Czentovic ile para karşılığı maç ayarlar. Şampiyona karşı tüm gemi birlikte oynamaya karar verirler. Beklenildiği üzere ilk oyunda rahat bir şekilde kaybederler oyunu. Ancak sonra yardımlarına gizemli Dr. B.yetişir ve berabere bitirebildikleri bir oyun oynarlar. Artık kaybetmeme ihtimalleri vardır. Ancak kimdir bu Dr. B. ve satranç oynamayı nerede öğrenmiştir ?

İşte buradan sonra hikaye gerilimli bir hal alır ve hikayenin sonuna kadar kendinizi gergin bir şekilde okurken bulursunuz. Sonunda ve süreçte sizi mükemmel bir hikaye bekliyor.

Eğer siz de benim gibi bir süredir kitap okuyamıyorsanız Satranç – Stefan Zweig sizi motive ederek harika bir hikaye sunacak bir kitap olarak sizi bekliyor. Eğer okuduysanız sizlerin de yorumlarını bekliyorum.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

5 Yorumlar

 1. Yasemin Avun (Bir Tutam Karınca)

  16 Haziran 2017 at 8:24 pm

  Çok severek okuduğum bir Zweig kitabıdır. Diğer kitaplarını da severek okumuştum. Tavsiye ederim.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   16 Haziran 2017 at 8:32 pm

   Gerçekten okurken bence çok zevk aldım ve sonlara doğru bir o kadar gerildim. Elimde 1984 kitabı da bulunuyor. Sanırım bundan sonra okumaya devam edeceğim Stefan Zweig !

   Cevapla

 2. Kağıt Kalem

  16 Haziran 2017 at 9:36 pm

  Stefan Zweig de çok severek okuduğum yazarlardan biri. Şimdiye kadar beğenmediğim bir kitabına rastlamadım. Çok güçlü bir kalem. Satranç da okuduğum kitaplarından birisiydi, enfes.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   16 Haziran 2017 at 9:53 pm

   Açıkçası ben ilk defa okudum ancak tarzını beğendiğimi söyleyebilirim.

   Cevapla

 3. Blogger Temaları

  5 Ağustos 2017 at 4:54 pm

  Merhaba yaklaşık 6 senedir satranç oynayan ve Bursa’da birçok kez ilk 4 e girmeyi başaran sporcu olarak, Benim Sistemim kitabını öneririm. Oldukça etkili ve faydalı bir kitaptır.

  Cevapla

Cevap Yaz