Anasayfa İş Hayatı Öğrencilikten Beyaz Yakaya – Değişen Hayat ve Psikoloji

Öğrencilikten Beyaz Yakaya – Değişen Hayat ve Psikoloji

8 Dakikada Okunur
2
4
425
Beyaz Yaka

Yaz aylarına girmemiz ile birlikte bazılarınız üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmaya hazırlanıyorken, bazılarınız üniversite tercihleri için arayış içindeler. Kiminiz ise artık bir işe girip çalışıyorken, kendinin de artık bir beyaz yakalı olduğunun farkında değil. Oysa öğrencilikten beyaz yakalıya dönüşüm süreci gözüktüğü kadar basit ve kolay olmuyor. Aslında bazı konularda önceden hazırlık yaparsanız, yapmayanların ne kadar zorlandığını görüyorsunuz.

Tabi bu değişimi kolaylaştırmak için yapmanız gerekenleri kendimce anlatacağım. Ancak her şeyden önce bu bu değişimin çok yönlü olduğunu anlamak gerekiyor. Sosyal hayatınız, hayata bakışınız, ekonomik durumunuz ve psikolojiniz değişiyor. Bazılarınız için hayatınıza psikolog kelimesi girmiş olacak.  Dediğim gibi bir beyaz yaka kolay yetişmiyor. İsterseniz bu dönüşümü daha kolay hale getirmek için hemen yapmaya başlamanız gereken şeyleri listeleyelim.

1 – Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi kesinlikle üzerinde araştırma yapılması gereken bir konu. Çünkü iş hayatındaki yoğunluk, okurken çok yoğunum diye şikayet ettiğimiz durumdan ok daha farklı. Aynı anda birden fazla iş yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu konuda internet üzerinde çeşitli kaynaklar mevcut. Siz de benim daha önceden kale aldığım bir yazıyı alttan ulaşabilirsiniz. Ancak size tavsiyem internet üzerinden araştırma yapmaktan vazgeçmeyin. Yazımda da bahsettiğim Pomodoro Tekniği konusundan başlayabilirsiniz araştırmaya.

İş Hayatının Can Damarı : Zaman Yönetimi

2 – Proje Yönetimi

İş hayatına girmeden önce, proje yönetimi nedir sorusunun cevabını biliyor olmanız size çok yardımcı olacaktır. Çünkü bu süreçte sürekli olarak irili ufaklı projeleri üstlenmenizi ve yönetmenizi isteyecekler. Eğer otoritelerce geliştirilmiş proje yönetimi teknikleri hakkında bilginiz yoksa, psikolojiniz bozulabilir. Daha önce Ankara’da işe başlayan bir mühendis arkadaşımın Twitter üzerinden Ankara psikolog önerileri istediğini görmüştüm.

Proje Yönetimi
Proje Yönetimi

3 – İnsan Yönetimi

Bu tarz yazılarda her zaman belirtildiği gibi beyaz yakalının en zorluk çektiği nokta insan yönetimidir. Çünkü artık profesyonel hayattasınız ve insanlar kendi çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Çıkar ilişkileri başladığı zaman, davranışlar çok değişiyor.

4 – Para Yönetimi

Artık öğrencilikten beyaz yakaya terfi ettiniz. Ve bu durumun size getirdiği olağan etki olarak para kazanmaya başladınız. Ve aslına bakarsanız çevrenizdekilere göre iyi de bir ücret almaya başladınız. Bu noktadan sonra para yönetimi çok önemli bir hal almaya başlıyor. Kazandığınız parayı düzgün ve ölçülü harcamadığınızda ne birikim yapabilirsiniz ne de parayı etkin kullanabilirsiniz.

5 – Mental Yönetim

Çok fazla konuşulmasa da beyaz yakalının en çok zorlandığı konulardan biri mental dayanımdır. Psikolojiyi ayarlamak her zaman kolay olmuyor. Çünkü artık farklı kişiler ile aynı iş için farklı amaçlarla ve yöntemlerle çalışmanız gerekiyor. Bu nedenle psikolog ihtiyacı doğabiliyor.

Sonuç olarak baktığımızda çok farklı yerlerde çalışan insanlar var. Ayrıca iş değiştirme nedeniyle farklı illerde çalışma durumumuz olabiliyor. Dolayısıyla farklı illerde psikolog bulmak biraz sıkıntılı bir hal alıyor. https://www.psikologx.com bu noktada sizlere yardımcı olabilecek kaynaklardan bir tanesi olmanın peşinde. Farklı şehirlerde çalışan beyaz yakalıların psikolog bulabilmesi için bir veri tabanı hazır bulunuyor. Site üzerinde bursa psikolog arayışında bulunabileceğiniz gibi erzurum psikolog da bulabilirsiniz. Bu sayede iş değiştirseniz bile bulunduğunuz ilden bağımsız psikolog arayışlarınzı https://www.psikologx.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

6 – Üretkenlik

Üretkenliğinizi arttırmanız gerektiği konusu zamanla algılayacak olduğunuz bir olgudur. Ancak siz daha baştayken üretkenlik arttıran eylemleri araştırmaya başlarsanız işiniz daha da kolay olacaktır. Bu konuda sürekli araştırmalar yapmanızı öneriyorum. Özellikle İngilizce araştırma yaparak çok güzel kaynaklar bulabilirsiniz. Özellikle Lifehack bu konuda çok iyi yazılar yayınlıyor.

Üretkenlik
Üretkenlik

Sonuç olarak baktığımızda yolunuzun biraz zorlu ve taştan olduğu kesin. Ancak siz önceden şartları bilirseniz ona göre hazırlıklı olursanız sürpriz ile karşılaşmazsınız. Eğer yolun başındaysanız hazırlık yapmaya başlayın derim. Gerçi bu yazıyı okuyarak ilk adımı attınız bile. Şimdi sıra araştırma yapmakta kendinizi hazırlamakta.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İş Hayatı

2 Yorumlar

  1. Nurdan

    3 Temmuz 2017 at 10:04 am

    Bence psikologlar gerektiği değeri görmüyorlar. Yani gelişmiş ülkelerde psikologlar günlük hayatın bir parçası gibi sürekli kullanılan bir kurum gibi ancak ülkemizde psikologla muhatap olmak kötü bir durummuş gibi algılanıyor. Bu algıyı kırmak gerekli.

    Cevapla

Cevap Yaz