Anasayfa İş Hayatı Ofis Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları

Ofis Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları

7 Dakikada Okunur
6
0
607
Ofis Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları

Bildiğiniz gibi askerlik dönüşünde Türkiye’nin en büyük firmalarından birinde çalışmaya başladım. Girişimcilikten ofis çalışanı olmaya geçişi hızlandırmak için sürekli bir gözlem ve araştırma içindeyim. Ve bu kısa zaman içinde keşfettiği, ofis hayatının yazılı olmayan kuralları mevcut. Ben de bu yazıda aklıma gelenleri sizler için derlemek istedim. Eğer ofis hayatına başlama safhasındaysanız doğru yerlerdesiniz, toplanın.

Ofis Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları
Ofis Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları

1 – Excel Sizin Silahınızdır, İyi kullanın

Excel ofis çalışanlarının en önemli silahı ve aracıdır. Bu nedenle faydalı kullanabilmek amacıyla kısa yolları öğrenin. Sürekli olarak excel tabloları oluşturup, raporlamalar yapacaksınız. Bu nedenle şimdiden kullanıma başlayarak pratik yaparsanız işlerde hızlanırsınız ve kafanız rahatlar. Anlık ve hızlı rapor hazırlamanız istendiğinde terlemek hoş olmaz sonuçta :)

2 – Maillerde İlgili Kopyaları Kullanın

Artık bir ofiste çalışıyorsunuz ve dolayısıyla ekip arkadaşlarınız ve daha önemlisi üsleriniz mevcut. İş yaparken yaptığın yazışmalardan onların da haberi olması gerekiyor. Dolayısıyla ilgili kopya (cc) kısmına üslerinizi ve iş arkadaşlarınızı ekleyin. Ve karşıdan gelen maillerde eklenen kişileri de çıkartmayın. Tümünü cevapla seçeneğini kullanmayı alışkanlık edinin. Sonuçta bir işi yaparken sadece siz bilirseniz, yaptığınızı da kimse bilmez.

Bu konu aslında sizi korur ve yüceltir. Çünkü ilgili kopyaya yöneticinizi ve arkadaşınızı eklerseniz hem işi yaptığınızı gösterirsiniz, hem de olacak bir sorunda onlarında haberi olacağından aldığınız riski azaltıyorsunuz. En başta çok zorlanabilirsiniz ancak cc önemlidir.

CC’de Ahmet beyi de tutalım !

3 – Günaydın Demekten Korkmayın

Ofis çalışanları genellikle iş stresi ile sabah çok sinirli ve duyarsız olabilirler. Siz siz olun onlardan olmayın, sabah ofise girerken herkese günaydın demekten korkmayın. Bu hem siz ile arkadaşlarınız arasındaki bağı arttırır hem de sizi mutlu eder ve güne iyi başlamanızı sağlar.

4 – Not Alma Alışkanlığı Edinin

Konuşulanları unutmamak çok önemlidir. Sakın ola ben hatırlarım, hiç birşeyi unutmam moduna girmeyin. Muhtemelen sonucu hüsran olacaktır. Bu nedenle hemen kendinize bir adet ajanda alın ve not tutun. Sonrasında ise notlarınızı dijitale aktarmak işinize yarayacaktır. Bu amaçla Evernote gibi bir program kullanabilirsiniz.

5 – İşleri Planlayın ve Takip Edin

İşlerin planlanması ve planlanan zamanda yapılması, dolayısıyla kontrolü, çok önemlidir. Bu nedenle iş takip programları arasından kendinize uyan bir uygulamayı kullanmaya çalışın. Eğer daha başlamadıysanız Trello sizin için güzel bir başlangıç olacaktır. Daha önce yazdığım yazıya sizi alabilirim.

Trello Nedir

6 – Çalışanlara Kibar Davranın

Ofis hayatınızda size çay getiren, yerleri temizleyen veya işlerinizde size yardımcı olan kişiler olacaktır. Bu kişilere kibar davranın ve bir teşekkürü çok görmeyin. Bu sayede hem onları mutlu edersiniz hem de kendi işlerinizin daha düzgün yapılmasını sağlarsınız. Sonuçta çay falan içiyorsunuz değil mi :)

7 – Telefonunuzun Sesini Kısın

Çalışmalar tam hız devam ediyor ve herkes odaklanmış durumda. Tam önemli bir sorun halledilirken telefon çalıyor ve herkesin dikkatler dağılıyor. Çok sinir bozucu olmaz mı sizce de ? Evet kesinlikle sinir bozucudur. Bu nedenle ofise geldiğinizde telefonunuzun sesini kısın ve insanları, aynı zamanda kendinizi rahatsız etmeyin.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İş Hayatı

6 Yorumlar

 1. Berat Bozkurt

  5 Eylül 2016 at 9:21 pm

  Bir yerde dursun ileri de lazım olur belki 😀

  Cevapla

  • Ayhan

   5 Eylül 2016 at 9:28 pm

   Lazım olur tabii neden olmasın. Evladiyelik bilgi bunlar 😀

   Cevapla

 2. Tahsin

  5 Eylül 2016 at 9:24 pm

  “8 – Bilgisayar başında basur oturuşu yapmış gözünü açmaktan aciz iş arkadaşınıza sorgusuz kahve teklif edin, cenneti garantilersiniz”

  diye de bir madde ben eklemek istedim ^_^

  Cevapla

  • Ayhan

   5 Eylül 2016 at 9:27 pm

   Ahaha :) Gerçekten öyle. Bu gibi durumlarda bi kahve mi içsek sözü herkesi kendine getirebilir. Genelde harbiden ya denip kalkışma olur :)

   Cevapla

 3. Gizli Özne

  7 Eylül 2016 at 12:06 pm

  9- Sınırları çizin
  Ne kadar samimi olursanız olun çevrenizde ki insanlara karşı sınırlarınızı çizin ve seviyeyi koruyun.

  Cevapla

  • Ayhan

   8 Eylül 2016 at 10:25 pm

   Aynen öyle, yoksa onlardan bir iş yapmalarını istediğinizdeonların sorumluluğunda bile olsa sorun yaşarsınız :)

   Cevapla

Cevap Yaz