Anasayfa Teknoloji Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

7 Dakikada Okunur
0
0
105
Nesnelerin İnterneti Nedir

Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerekse bir çok blogda nesnelerin interneti hakkında yazılar ve haberler görülmeye başladı. Aslına bakarsanız ismi gereği çoğu kişi konuyu kavrayamıyor ve nesnelerin interneti nedir sorusunu çevresine ve Google amcaya sormaya başlıyor. Ben de bu gece vakti bir yazı ile konuya açıklık getirip, kendi görüşümü iletmeye karar verdim. Başlamadan önce bu ismin ingilizcedeki Internet of Things ( IoT ) kelimesinden geldiğini bildirmek istiyorum.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Nesnelerin İnterneti Nedir
Nesnelerin İnterneti Nedir

Çok temel anlamda nesnelerin interneti, gündelik hayatımızda kullandığımız tüm cihazların internet üzerinden birbirleri ve bizim ile iletişime geçmesidir.  Kavram olarak ilk defa 1999 yılında Kevin Ashton tarafından adlandırılan teknoloji yıllar içinde gelişimini sürdürdü. Kablosuz iletişimin, internetin ve teknolojinin geliştiği şu zamanlarda ise altın çağını yaşıyor ve gelecekte de hayatımızın en önemli noktası olacak gibi duruyor.

Geçmişte Nesnelerin İnterneti

Aslında Kevin Ashton 1999 yılında nesnelerin interneti tabirini ortaya attığında, nesneler arası haberleşmenin RFID (Radio-frequency identification) teknolojisi üzerinden sağlanacağı düşünmüştü. İlk fikre göre RFID teknolojisi günlük hayattaki cihazlara eklenirse, bilgisayarlarımızdan tüm bu cihazlardan veri alabilecek ve veri gönderebilecektir.

Günümüzde Nesnelerin İnterneti

Ancak gelişen teknoloji ve internet alt yapısı sayesinde buna ek olarak artık kablosuz internet ve NFC, Bluetooth konseptin içine girmiş oldu.

Aslında dikkat edilmesi gereken nokta cihazların internet ile direk bağlı olması gerekmiyor. Birbirleri ile konuşabiliyor olması gerekiyor. Yani kendi aralarında veri alışverişini sağlıyor, dolayısıyla da oluşan durumlara göre karar veriyor olmaları gereklidir.

Olay Aslında Akıllı Nesneler

Evet aslında tüm bu işlemler, söylemlerin amacı akıllı nesneler yaratmak. Akıllı nesneler kendi aralarında konuşacak, birbirlerinin gönderdiği verilere göre işlemler yapacaklar. Ve sonunda bizim için daha kolay ve konforlu bir hayat hazırlayacaklar.

NFC ile akıllı yaşam senaryoları

Nesnelerin İnterneti Örnekleri

Nesnelerin İnterneti Örnekleri
Nesnelerin İnterneti Örnekleri

1 – Nest

Ürettiği akıllı termostat ve duman dedektörleri ile ekosistemin öcülerinden olmayı başaran Nest, Google’ın da dikkatini çekmeyi başardı ve 2014 yılında 3,2 Milyar Dolara Google tarafından satın alındı.

2 – SmartThings

Dünya üzerindeki en popüler fon toplama sitesi olan KickStarter üzerinden 1,2 Milyon Dolar bağış toplayarak akıllı ev konseptinin başarılı bir temsilcisi olan SmartThings de Samsung tarafından satın alınarak büyükler arasına yerleşti.

3 – Philips Hue

Philips Hue
Philips Hue

Philips Hue internete bağlanabilen bir akıllı ampul projesidir. Şimdi bazılarınızın aklına ampulün de akıllısı mı olurmuş gibi söylemler gelecektir. Veya ne işe yarar ki bu diyebilirsiniz. Bu konuda örnek kulanım için IFTTT sizin yardımınıza koşuyor.

IFTTT Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

IFTTT reçetesi sayesinde yarın hava yağmurlu olacaksa ampulün renginin mavi yanmasını sağlayabiliyorsunuz. Veya Facebook’ta bir fotoğrafta etiketlendiğinde ışıkların yanıp sönmesi nasıl olurdu ? Veya eve geldiğinizde ışıkların otomatik yanmasını ister misiniz ? Çok daha fazla IFTTT reçetesine aşağıdaki ŞURADAN ulaşabilirsiniz.

Gelecekte Nesnelerin İnterneti

Peki gelecekte bizi neler bekliyor olacak ? Araştırmacılara göre 2020 yılında hayatımızda 50 Milyar cihaz nesnelerin internetini kullanıyor olacak. Ve eminim akıllı cihazlara olan bağlılığımız gün geçtikçe katlanarak artacak. Çünkü günümüz iş temposu içinde vaktimiz çok değerli ve bu kısıtlı vakitlerimizi etkin kullandıracak şeylere ihtiyacımız olacak.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Cevap Yaz