Anasayfa Misafir Yazar Nasıl YouTuber Olunur?

Nasıl YouTuber Olunur?

7 Dakikada Okunur
2
0
275
YouTuber Olmak
YouTuber Olmak
YouTuber Olmak

Çağımızın en popüler akımlarından biri olan ve gittikçe ülkemizde de aktif bir şekilde meslek halini alan YouTuber’lik ülkemizde gençlerin yapmak istedikleri meslekler arasında yerini hızla almakta.Peki başarılı bir YouTuber olmak için ne yapmalıyız ya da ne yapmamalıyız?

Hızla büyüyen dijital medya ile artık televizyon ünlülerinin yanı sıra sosyal medya ya da video içerik paylaşım platformu YouTube üzerinden de her geçen gün gençlerin severek takip ettiği popülerleşen kanallar hızla çoğalmakta. Sizlerde bu kanallar arasında yerinizi almak ve izlenen içerikler üretmek isterseniz buyurun başlayalım dilersiniz.

Nereden başlamalıyız?

Başarılı bir YouTuber olmak için öncelikli olarak kendinize güveninizin tam olması gerekmekte. Sonrasında yani ikinci olarak sürekli araştıran ve araştırmayı seven bir ruha sahip olmanız gerekmekte. Eğer böyle bir ruha ve düşünceye sahipseniz şimdi diğer adımlara geçebilirsiniz.

Kanalınızın Teması

Cesaretinizi topladınız kendinize güveniniz var ve araştırmayı sevdiğinize göre diğer adımlara geçerek artık başarılı bir YouTuber olmak için diğer önemli noktalardan bir diğerinden bahsedeyim. Kanalınızın teması…

Temadan kastım içeriklerinizin hangi yönde yani hangi konuya sahip olacağı.Bildiğiniz gibi ülkemizde son dönemlerde oyun, makyaj, teknoloji ve inceleme kanalları oldukça üst sıralarda yerini almakta.

Eğer sizde içeriklerinizin izlenme oranlarının yüksek olmasını isterseniz bu kanal temalarından birini kullanarak kendinize özgü içerikler üreterek takipçilerize başarılı içerikler üretebilirsiniz.Burada dikkat edilmeniz gereken önemli noktalardan diğeri de bilginiz olmayan konularda içerikler üretmeye çalışmayın.Yani farklı kanallarda aynı içerik olabilir ancak siz onları kopyalamak yerine kendi bilginiz dahilinde kendi kameranız üzerinden anlatmanız izleyicinizin daha çok beğenisini kazanacaktır.

Kanal İsmi

Her şeyde olduğu gibi oluşturacağınız kanal ya da markanın adı burada da devreye girerek önemini korumakta.Bunda önemli olan akılda kalır ve hitap etmek istediğiniz kitlenin ilgisini çekecek isimler bulmak oldukça önemlidir.

Ama bunu yaparken de dozunu fazla kaçırmadan çok uzun ve anlamsız isimler olmamasına özen göstermelisiniz.

Ekipman Seçimi

Harika bir kanal ismi ve birbirinden ilginç içeriklerini var ama bunları izleyiciye aktarabileceğiniz ekipmanlar yoksa yine YouTuber‘lik konusunda dikiş tutturamayabilirsiniz.

İzleyiciye güzel bir içerik ve kaliteli bir ses ile yayın vermek en az içerikler kadar önemli olduğu düşüncesine sahibim.

O yüzden bu konuda uzmanlaşmış ve gerçekten belli bir kitleye başarılı bir şekilde hitap eden YouTuber’ların kullanmış olduğu ekipmanlara göz atarak onları örnek alabilirsiniz.

Haa! Bu demek değildir ki kanalı kurmadan ya da belli bir kitleye sahip olmadan ekipman alın.Teknoloji geliştiği için yeterli ışık ve iyi bir mikrofon ile artık kullandığımız cep telefonları ile başarılı içerikler çıkarabilirsiniz.Ancak profesyonel ve başarılı bir kanala sahip olmak adına ilerleyen süreçte belli bir başarıyı yakaladığınız da ekipmanlar içeriğiniz kadar öneme sahip olacağını unutmayın.

Evet sizlerde yukarıdaki adımları takip ederek başarılı bir YouTuber olabilirsiniz.Unutmamak gereken bir nokta vardır ki özgün ve kendiniz olmadığınız hiç bir şey sizi başarıya taşıma konusunda destekçiniz olmayacaktır.

Bu yüzden yukarıdaki maddeleri uygularken özgünlüğü sakın ama sakın unutmayın ve kendiniz olun işte başarı bu şekilde zaman ile gelecektir.

İçerik TusBeyinli.Net tarafından Ayhan‘ın bloguna konuk yazar olarak üretilmiştir.

Facebook – Twitter – Google+

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Misafir Yazar

2 Yorumlar

 1. Onur Çakır

  23 Ocak 2017 at 12:18 pm

  Uzun süre önce bir video izlemiştim Türk Youtuberları adında. Yazınızı okuyunca aklıma o video geldi. Nefes nasıl alınır bunu anlatıyordu :) Türkiye’de gerçekten çok kaliteli içerikler üreten Youtuberlar var en iyi örneği bana göre Barış Özcan’dır. Bu kaliteli içeriklere göre kalitesiz içerik üretenlerde var, isim vermek istemiyorum örnek olarak şu minecraft videoları çekenler :) . Güzel bir yazı olmuş paylaşımınız için teşekkürler.

  Cevapla

 2. Yiğit Ecrin

  1 Şubat 2017 at 12:32 pm

  Ülkemizde kaliteli video içerik üreticilerinin yanı sıra ünlü olmak ya da kazanç elde etmek için içerik üretenler var. En azından bu işe başlamak isteyenler için rehber niteliğinde olmuş.Teşekkürler.

  Cevapla

Cevap Yaz