Anasayfa Tanıtım Nasıl Memur Olabiliriz?

Nasıl Memur Olabiliriz?

5 Dakikada Okunur
0
0
79
KPSS

Gün geçtikçe kamuda çalışmak isteyenlerin sayısı artıyor. Özel sektörün yıpratıcılığı, iş garantisi ve sürekliliğinin belirsizliği gibi koşullar; sabit ve garantili maaşın yanı sıra rahat bir çalışma koşulu olan devlet memurluğuna talebi arttırıyor. An itibariyle 2400 TL civarı olan en düşük memur maaşı, özel sektöre nispeten iyi bir maaş seviyesi diyebiliriz.

KPSS
KPSS

Nasıl Memur Olabiliriz?

Kamu kurumlarına personel alımında KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) dediğimiz memurluk sınavı puanları kullanılmaktadır. Özellikle ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar diye nitelendirdiğimiz memur alımlarında, puan üstünlüğü esasına dayanılarak atama yapılır.

KPSS düz memurluk sınavı üç öğrenim düzeyinde yapılır; Ortaöğretim(lise) KPSS, Önlisans KPSS ve Lisans KPSS. En son hangi öğrenim düzeyinden mezun iseniz ona uygun olan KPSS’ye girmelisiniz. Buradan alacağınız puanlarla, tercih kılavuzu adı altında ÖSYM tarafından yayınlanan memurluk kadroları içinden size uygun olan kadroları tercih edeceksiniz.

 

KPSS’de Nasıl Sorular Yer Almaktadır?

KPSS’yi ilk kez duyan adaylar, nasıl bir sınav olduğu konusunda merakta kalıyor. Peki KPSS nasıl bir sınav, hangi tür dersler yer alıyor, zor mu veya kolay mı? KPSS memurluk sınavı, genel kültür ve genel yetenek şeklinde iki ders grubundan oluşmaktadır. Genel yetenek kısmında türkçe ve matematik soruları yer almaktadır. Genel kültür kısmında ise tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri yer almaktadır. KPSS soruları genel itibariyle temel düzeyde sorular olup herkesin çözebileceği kolaylıktadır. Peki bu derece kolay olan bir sınavda neden yüksek puan alınamıyor? Sorular her ne kadar kolay olsa da bu sınavda başarılı olmanın yolu, verilen süre içerisinde soruları doğru cevaplandırabilmekten geçer. Yani asıl mesele 120 dakika içinde 120 soruyu cevaplandırabilmektir.

 

Memur Atamaları Nasıl Oluyor?

KPSS ile merkezi memur atamaları, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Genel itibariyle yılda iki kez atama yapılıp puan geçerliliği olan 2 yıl boyunca toplamda dört atama yapılır. KPSS düz memurluk sınavları çift yıllarda (2 yılda bir) yapıldığı için örnek olarak 2016 düz memurluk sınavına girdiğinizde, 2018 yılına kadar toplamda 4 atamaya katılabileceksiniz. KPSS atamaları genelde haziran ve kasım dönemlerinde yapılmaktadır ve haziran alımlarında çok daha büyük sayıda memur alımı gerçekleştirilmektedir.

 

KPSS düz memurluk hakkında bilmek istediğiniz her şey burada: www.bakalimbilelim.com

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz