Anasayfa Dizi Narcos 3. Sezon İnceleme – Cali Karteli

Narcos 3. Sezon İnceleme – Cali Karteli

7 Dakikada Okunur
4
0
1,470
Narcos 3. Sezon İnceleme

Kurban bayramı heyecanı ve kavurma kokuları arasında Netflix Türkiye tarafından Nusret temalı tanıtım videosu ile Narcos 3. bölüm yayınlandı. Ben de yoğun iş hayatımdan fırsat bulduğum bu tatil günümde hiç üşenmeden eve kapanarak tüm sezonu izledim ve Narcos 3. sezon yorumlarımı sizlere aktarmak istedim. Sezon ile ilgili fikirlerimi dile getirmeden önce belirteyim ki Nusret söylendiği gibi dizide rol almıyor. Sanırım sadece Netflix Türkiye ile bir PR çalışması yürütmüşler. İşte o meşhur tanıtım videosu.

Narcos 3. Sezon inceleme yazıma başlamadan uyarayım, DİKKAT SPOİLER VAR !

Narcos 3. Sezon İnceleme

Narcos ilk iki sezon boyunca en popüler uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escabarı‘ı konu alıyordu. Ancak bildiğimiz gibi 2. sezon sonunda Escobar ölmüştü. Bu noktadan sonra dizi devam edecek mi, neden devam ediyor tarzı soruları soranlar oldu. Öncelikle belirtmek gerekli ki Narcos, Escobar’ın hayatını konu almıyor. Sadece hayatının ilgi çekici olması ve oyuncunun yeteneği ile çok ilgi çekti. Narcos İspanyolca uyuşturucu çeteleri anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Escobar ölünce de dizi devam edebildi.

İzledim : La Casa de Papel 4. Sezon İnceleme

Dizinin 3. sezonun tamamında ilk iki sezonda da karşımıza sıklıkla çıkan Cali Karteli konu alınıyor. Hatırlayacağınız gibi ilk iki sezon boyunca Escobar ile azılı bir rekabete girmişlerdi. Ancak Escobar’a göre daha sakin davranışları dikkat çekiyordu.

Cali Karteli

Cali Karteli
Cali Karteli

Cali Karteli temelde 4 adet yöneticiye sahip gibi görülse de yönetimsel olarak lider Gilberto Rodríguez. Dediğim gibi Escobar’a kıyasla işlerini daha profesyonel olarak yürütüyorlar. Kokain ticareti arka planda yürütülürken, farklı alanlarda yaptıkları ticaretlerle göz boyamanın peşindeler. Tüm işlerini rüşvet ve sükunet ile yürütmeyi çok iyi biliyorlar.

Neredeyse sezon başlangıcı ile birlikte, daha önceden Escobar için gündeme gelen teslim olma durumu Cali Karteli için de gündeme gelmiyor. Teslim olmaları taktirde çok kısa hapis yatarak tüm varlıklarını koruyacaklarına dair hükumet ile anlaşma gerçekleştiriyorlar. Ancak Gilberto Ridriguez tarafından yapılan bu anlaşma kartel içinde çok da ilgi görmüyor ve ufak çaplı ayrışmalar oluşuyor.

Bu fikir ayrılıkları tabii ki hiç karşılanmıyor ve kan dökülmesine neden oluyor. gerçekleştirilen cinayetler, özellikle Pacho‘nun kişisel husumeti nedeniyle Salazar‘ı öldürmesi sonlarını getiren hamle oluyor.

Sonrasında ise geçtiğimiz sezonlarda olduğu Ajan Pena sınırlarını aşarak, teslim olmaları beklenen Cali Kartelinin üzerine giderek Gilberto Rodriguez’i  yakalayarak işleri karıştırıyor. Tabi burada eklemek gerekiyor ki Escobar’ın öldürülmesi Ajan Pena‘ya bir terfi de getirmiş.

Ajan Pena
Ajan Pena

Gilberto hapse girince, onun liderliğini kabul etmiş olan Miguel Rodriguez liderlik hırsına kapılarak abisinin sakin ve uyumlu yönetim tarzının dışına çıkarak işleri iyice karıştırıyor.

Sonuç – Değerlendirme

Sonuç kısmına gelmek gerekirse, Escobar‘ın ölmesi dizide bir eksikliğe neden olmuş. Bu inkar edilemez bir gerçek. Ancak diğer karakterlerin oyunculukları bu eksikliği olabildiğince kapatmış durumda. Bu nedenle 3. sezonu beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak sezon sonunda biraz canımı sıkan nokta, her sezon sonunda farklı bir hedefe yönelinecek havası oldu. Narcos 4. sezon Meksika‘da geçecek. Ve muhtemel ana karakter dizide gösterildi.

Narcos 4. Sezon
Narcos 4. Sezon

Yazının genelinden de anlayabileceğiniz gibi benim beklentimi karşılayabildi Narcos 3. sezon. Bu konuda sizin fikirlerinizi de merak ediyorum. Sizler 3. sezonu nasıl buldunuz ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Dizi

4 Yorumlar

 1. Ebru

  5 Eylül 2017 at 11:33 pm

  Ben de aynı hissiyata kapıldım. Yani 4. sezon Meksika ‘da görünüyor ama son sahnede javier pena yeni sezonda olacak mı olmayacak mı emin olamadım. Bence 3. sezon aksiyon anlamında daha kuvvetliydi. İlk iki sezonun aksine şutların çoğu kaleyi buldu, bu birinci şaşkınlık sebebiydi. Bir diğer şaşırtıcı şey her baskın sonrası escobarın intikamcı yaklaşımını beklerken daha stres seviyesi yüksek ( salcedo faktörü) sahneler olmasıydı. Amerikan politikalarına yapılan özeleştiri de son olarak dikkat çekiciydi. Özetle, heyecan içinde izlediğim ve iki gecede bitirdiğim bir sezon oldu.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   5 Eylül 2017 at 11:39 pm

   Kesinlik çok güzel bir yorum olmuş. Ancak ben Pena’nın olacağını düşünüyorum. Bakalım zaman bize neler gösterecek ?

   Cevapla

 2. Kurtuluş

  7 Eylül 2017 at 10:00 pm

  İlk çıktığından beri bu diziye başlamak istiyordum. Ben başlayamadan adam ölmüş. Spoiler niteliğinde bir yazı olsa da okurken çok keyif aldım. Klavyene sağlık :)

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   7 Eylül 2017 at 11:21 pm

   Spoiler ile dolu olduğu konusunda uyarmıştım :) Gerçekten güzel bir dizi, izlemeni tavsiye ederim.

   Cevapla

Cevap Yaz