Anasayfa Kişisel Moka Pot ile Kahve Zevkimi Arttırma Çalışmaları

Moka Pot ile Kahve Zevkimi Arttırma Çalışmaları

13 Dakikada Okunur
2
0
905
Moka Pot ile Kahve Yapımı

Kimi insanlar için her gün çay içmek, kimileri için ise her gün kahve içmek vazgeçilmez bir eylem. Açıkça söylemek gerekirse ben her ikisini de arıyorum. Ancak çay konusunda doktora yapmaya az kalmış bir milletin evladı olarak çok da lezzet sıkıntısı yaşamıyorum.  Çay konusundaki ihtisasımız ne yazık ki kahve için geçerli değil. Çoğu kişi için kahve ikiye ayrılıyor, Türk Kahvesi ve Nescafe !

Oysa artık hepimizin sürekli gider olduğu Starbucks bizlere kahvenin farklı lezzetleri olduğunu ve çözünebilir kahvelere mahkum olmadığımızı bize gösteriyor. Türk kahvesi ise ne yazık ki misafirlik kahvesi olarak yerini almaya başladı. Dolayısıyla iyi ve lezzetli kahve içmek için Starbucks‘larda zaman geçirmeye ve para harcamaya başladım.

Ancak hayatımın tüm alanında olduğu gibi kahve içmek için de verimlilik aramaya koyulmuştum. Yaklaşık 3 yıl önce yaptığım araştırmalarda filtre kahve diye bir şey olduğunu öğrenmiştim. Sonrasında bir heyecanla bir adet filtre kahve makinesi satın aldım. Sonrasında da Starbucks çekirdekleri ile kahve yapmaya başladım. Tek istediğim lezzetli kahve yapımı hakkında yol kat etmekti. Aslında gizli gizli Starbucks gibi kahve yapmak arayışındaydım. Ancak insanların çok beğenmesine rağmen filtre kahve bende çok da olumlu bir etki yaratmadı. Üstelik tuvalette geçirdiğim zamanı bir şekilde arttırmaya başladı bile.

Starbucks
Starbucks

Tabi bu anlattığım dönemde 3. dalga kahve nedir fikrimin olmadığı dönemlerdi. Aslında çok da abartmayayım, daha geçen hafta öğrendim. Bu konuda ahkam kesmeye hakkım yok. Ancak araştırma yapmak isteyenler için kısaca özetlemek gerekirse;

 1. Nesil Kahve : Çözünebilir, hazır kahveler. Örn : Nescafe ve Jacobs
 2. Nesil Kahve : Espresso bazlı kahve zincirleri. Örn : Starbucks, Gloria Jean’s
 3. Nesil Kahve : Kahve çekirdeklerinin farklı lezzetleri olduğunu ve kavurmanın lezzeti etkilediğini bilerek, kahveye bir şarap muamelesi yapmaktır. Kahve içmek değil, lezzetli kahve yapmak amacında olmaktır.

3. Dalga kahve hakkında araştırma yaparken, bir kez daha lezzetli kahve yapımı hakkında araştırmalar yapmaya başladım. Ancak artık eskisinde farklı olarak birkaç kriterim vardı. Bunların başında kolay yapılması ve kolay temizlenmesi geliyordu. Çünkü her ne kadar kahve zevk işi olsa da, sonrasındaki işlemler fazla ise bu zevk biraz fazla zahmetli hale gelebiliyor. Bu araştırmalarda ben kendime Moka Pot yöntemini seçtim. Aslında yıllardır İtalyan’lar tarafından kullanılan Moka Pot bende bir heyecan yarattı ve hemen sipariş ettim.

Moka Pot – İtalyan Cezvesi

Moka Pot
Moka Pot

Aslında Moka Pot gerçekten de İtalyan’ların cezvesidir. Ve çalışma mantığı biraz farklı ancak çok basittir. Temelde 3 parçadan oluşur.

 1. Su Haznesi
 2. Kahve Filtresi
 3. Kahve Toplama Bölümü

Standart kahve demleme yöntemlerinin aksine, Moka Pot‘un en alt haznesine su konur. Ocak üstünde kaynayan su buharı orta kısımdaki kahvenin içerisinde geçerek üstteki kahve toplama bölümüne gelir. Bu arada işlem sonunda Espresso benzeri bir kahve yapmış olacaksınız.

Espresso benzeri diyorum çünkü, yapılan kahvenin espresso olabilmesi için yaklaşık 9 bar basınç ile pişirilmiş olması gerekiyor. Ancak Moka Pot yardımı ile yaklaşık 2.5-3 bar basınç elde edebiliyorsunuz. Ancak bu basıncı yakalayabildiğiniz farklı bir cihaz yok. Tabi burada binlerce liralık espresso makinelerini kapsam dışı tutuyorum.

Moka Pot ile birlikte 5 adet kahveden 50’şer gramlık bir paket satın aldım. Ve şu aralar her gün bir tanesini denemeye devam ediyorum. Şu anda şunu söyleyebilirim ki, gerçekten evde içtiğim en iyi kahveleri 3 gündür içiyorum. Ve evet sonunda Starbucks gibi lezzetli kahve yapmaya başladım. Üstelik kullanımı ve temizlemesi çok kolay.

Moka Pot ile Kahve Yapımı

Bu konuda internette onlarca video mevcut. Ancak ben kendi yöntemimi size aktarmak istedim. Kahveyi bir de benden dinleyin deme hakkını kendimde görmüyorum. Ancak bu yazının sonunda biraz da Moka Pot ile kahve yapımı hakkında yazmazsam içime sinmeyecekti.

Dediğim gibi bu konuda farklı yöntemler var. Ben al hazneye oda sıcaklığında su koymayı tercih edenlerdenim. Orta kısma is filtrenin tamamını dolduracak kadar kahve koyuyorum. Kahveyi sadece tatlı kaşığının arkası ile düzleştirecek kadar bastırıyorum. Sonrasında ise ocağın üzerine koyup izliyorum. Kahve dökülmeye başlayınca ocağın altını kapatanlar var. Ben kahve haznenin ortasına gelince ocağın altını kesip beklemeye devam ediyorum. Sonrasında ise akan kahve süreksizleşince alıp alt kısmı soğuk suya tutarak sıcaklığı kesiyorum ki kahve daha da acımasın.

Moka Pot ile Kahve Yapımı

Moka Pot Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Bu konuda piyasada farklı firmaların ürettiği moka potlar mevcut. Ancak ben bu işin ilk üretisi olan Bialetti marka bir moka pot tercih ettim. Buna alternatif olarak İkea’nın ürettiği bir Moka Pot da mevcut. Ancak hangi marka aldığınızdan çok hangi boyutu alacağınız önemlidir. Çünkü moka pot basınç ile çalışan bir kahve aracıdır. Dolayısıyla ortaya konan kahve filtresinin tamamen dolu olması gerekmektedir. Dolayısıyla seçeceğiniz moka potun boyutu çok önemli. Çünkü 10 kişilik bir moka pot ile iki kişilik bir kahve yapmak isterseniz, ya az kahve koyup lezzetsiz bir kahve içeceksiniz ya da tamamen doldurup kahve israfı yapacaksınız. Bu nedenle bu konuda benim tercihim 3 kişilik moka pot oldu. Çünkü 3 kişi içmeye uygun olduğu gibi, 2 kişi içerek de bol kahveli bir içecek hazırlayabilirim diye düşündüm. Denemelerimde gördüm ki, kesinlikle doğru bir tercih yapmışım.

Moka Pot Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Moka Pot alüminyum döküm olarak üretildiği için bulaşık makinesinde yıkanması veya deterjan ile teması uygun değildir. Benim izlediğim yol kahveyi yaptıktan hemen sonra bol su ile temizleyip kurutmaya bırakmak. Siz de benzer şekilde yaparsanız memnun kalacaksınızdır.

Moka Pot için Kahve Seçimi

Moka Pot İçin Kahve Seçimi
Moka Pot İçin Kahve Seçimi

Bu konuda kesinlikle ehil kişi değilim. Çünkü henüz yeni araştırmalar yapmaya başladım. Dolayısıyla da size tavsiyeler henüz veremeyeceğim. Hatta bu konuda var ise eğer, sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.


Sonuç olarak siz de benim gibi evde lezzetli kahve yapmak istiyorsanız Moka Pot sizin de tercihiniz olabilir. En azından denemeye değer. Çünkü 100 TL gibi bir ücret ile harika kahveler içme imkanınız var.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kişisel

2 Yorumlar

 1. Ali Mutlu

  30 Ekim 2017 at 8:59 pm

  Gökte ararken kardeş blog’ta aradığımı buldum. Bende sabah kalktığım da kendimi toparlamak için espresso veya filtreli kahve tüketen biriyim. Özellikle kahvenin kokusuna bayılırım. Bu arada çözünebilir kahveyi vede 3.1 arada olan kahveleri kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmem çok zararlı. Espresso için böyle bir makinen olduğunu bilmiyordum. Bende espresso içmek için aynen senin gibi Starbucks’a giderdim. Fakat bazende vakit olmuyor işten güçten. Bu makine zaman sorununu da çözmüş oldu yazın için çok teşekkür ederim Ayhan kardeşim.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   30 Ekim 2017 at 9:05 pm

   Güzel yorumun için teşekkürler. Gerçekten güzel bir alet. Umarım beğenirsin tadını kahvelerin :)

   Cevapla

Cevap Yaz