Anasayfa İnternet Medium Yeni Blogger Olabilir mi ?

Medium Yeni Blogger Olabilir mi ?

4 Dakikada Okunur
8
0
606
Medium

Aslına bakarsanız Medium platformunu ilk çıktığından beri takip ediyorum ve nedendir bilinmez içimde acayip bir yakınlık hissediyorum. Ve gelecekte çok daha gelişeceğini ve blog dünyasının vazgeçilmez bir parçası olacağını düşünüyorum. Gerek ücretsiz olması, gerek kolay arayüzü, gerekse takipleşme seçenekleri ile gelişmeye açık bir platform olarak görünüyor. Hatta bir yıl kadar önce bu konu hakkında bir makale ele almıştım. O zaman ön gördüklerimin şimdi gerçekleşmeye başlaması beni mutlu etmiyor da değil açıkçası. Ancak bu makalede Medium hakkında farklı bir bakış açısı sunmak istiyorum. Yazıma devam etmeden önce nedir bu Medium diye soranlar varsa önce şu yazıya alalım sizleri, bizler devam edelim. Siz nasılsa yetişirsiniz arkamızdan.

Medium Blog Platformu ve Geleceği

Neden Medium kullanılıyor ?

Medium
Medium

Bu konuda belkide en etkili cevap basitlik, sadelik ve kolaylıktır. Çünkü aslında her Twitter hesabı olan kişinin Medium hesabı da hazır bulunuyor. Tek yapmanız gereken medium.com üzerinden Twitter hesabınız ile hesabınızı aktive etmektir. Platform tamamen sadelik ve minimalizm üzerine kurulmuş durumda. Hiçbir şey göz yormuyor ve sade bir içerik ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bazı zamanlar canım bir şeyler okumak istediğinde hesabımı açıp takip ettiğim kişilerin yazılarını okuyorum. Sistem sayesinde sadece onların yazdıklarını değil, aynı zamanda onların önerdiklerini de görebiliyorum. Bu sayede kendimi ansiklopedi okur gibi hissediyorum. Zeytinin yararlarına bakarken zebra hakkında bilgi alabiliyorum. İşte tam bu noktada aklıma bir fikir geldi ve sizlere de sunmak istedim.

Medium yeni Blogger olabilir mi ?

Medium
Medium

Aslında bu fikir tam da arkadaşlarımın yazılarını okurlarken geldi. Çünkü bildiğiniz gibi blogger kullanıcıları birbirlerini takip etme imkanı ve rahatlığı sayesinde çok etkileşimde bulunurlar. Medium üzerindeki takip sisteminin kolaylığı ve kullanışlılığı bana bu soruyu hatırlattı. Hatta belkide biraz fazlası mevcut sistemde. Çünkü sadece takip ettiğimiz kişilerin yazılarını görmekle kalmıyoruz, aynı zamanda takip ettiğimiz kişilerin beğendiği yazıları da görebiliyoruz.

Açıkçası bu noktada sizlerin de fikirlerini duymak isterim. Medium hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu fikrim hakkındaki düşünceleriniz neler ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In İnternet

8 Yorumlar

 1. Recep Hilmi TUFAN

  23 Ekim 2016 at 8:58 am

  Blogger beni gibi varoşların yeriyken; Medium ise daha elit kesimin yeriymiş gibi geliyor bana nedense. Blogger’ı bırakıp Medium’da yazanlar ise ilk zamanlar köyden şehre inmiş gibi olabilirler diye düşünüyorum. Medium’da varım ancak yazmıyorum. Şimdi baktım da 3 yazıyı önermişim. Bu yazıyı okuyanların takibini bekliyorum. https://medium.com/@recephilmi

  Cevapla

  • Ayhan

   23 Ekim 2016 at 12:15 pm

   Medium’da daha çok beyaz yaka kültürü hakim diyebiliriz gerçekten :)

   Cevapla

 2. Gizli Özne

  23 Ekim 2016 at 11:32 am

  Blogger gibi popülaritesi olur mu bilmem ama kaliteli içerikleriyle benimde takip ettiğim bir platform oldu. Sade ve basit arayüzü olmasından dolayı yazmayı seven insanlar için tercih edilebilir. Ama kişiselleştirme ve SEO açısından bana baya zayıf geldi. Geliştirildiği taktirde kullanıcı kitlesi artabilir.

  Cevapla

  • Ayhan

   23 Ekim 2016 at 12:17 pm

   Kişiselleştirilebilirlik açısından eksiği olduğu kesin. Bu alanda kendini geliştirip biraz olsun özgürlük tanımalılar. Diğer yandan da takip edilebilirliği sayesinde SEO ihtiyacını da azaltığını düşünüyorum.

   Cevapla

 3. Alper

  26 Ekim 2016 at 11:41 am

  Mediumdaki yazılar içerik açısından gayet zengin yani bir blogger postu gibi değil. En azından benim takip ettiğim konular için bunu söyleyebilirim. Bir blogger kadar popüler olacağını sanmıyorum.

  Cevapla

  • Ayhan

   27 Ekim 2016 at 9:59 pm

   Açıkçası kullanıcıların birbirini takip etmesi ve platform olması açısından bir bağlantı kurudum ben :) Tabii aynı değil ve olmayacak.

   Cevapla

 4. Yasin Ergül

  7 Kasım 2016 at 12:47 pm

  İlk defa senden duydum bir kurcalayayım bakayım şu mediumu :)

  Cevapla

  • Ayhan

   7 Kasım 2016 at 8:42 pm

   Açıkçası ben çok seviyorum. Senin de seveceğini tahmin ediyorum.

   Cevapla

Cevap Yaz