Anasayfa Bloglama Medium Blog Platformu ve Geleceği

Medium Blog Platformu ve Geleceği

12 Dakikada Okunur
5
0
612
Medium Nedir
Medium Nedir
Medium Nedir

Blog dünyasına nispeten geç başlayan arkadaşlardanım ve mesleğim gereği, eğitim hayatım boyunca hiç bu dünya ile alakam olmamıştı. Bu da bazı platformlara karşı uzak olmama ve bilgi eksikliğine yol açtı. Ancak öğrenmenin yaşı yoktur düsturu ile (tamam ya daha gencim ama girdir bir kere cümleye :) )araştırarak sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu araştırma durumlarının birinde daha önceden gördüğüm ama araştırmadığım bir site ile karşılaştım. Medium blog platformu ile tekrar karşılaşınca araştırma ve sizlere aktarma isteği duydum.

Medium
Medium

💻 Medium Blog Platformu Nedir

Medium, Twitter kurucularından Evan Williams ve Biz Stone tarafından 15 Ağustos 2012 yılında bir mikro blog platformudur. “Mikro blog” sözcük grubu aklınıza mutlaka Twitter’ı getirmiştir. Ancak geçen zaman sonrasında gerek kullanıcıların bakış açısı gerek ise 140 karakter sınırı nedeniyle Twitter bir sosyal medya platformu haline dönüştü. Daha sonrasında aynı kişiler sloganın hakkını veren Medium Blog platformunu oluşturdular.

Medium kişilerin tam anlamıyla bloglama sitesidir. Temel olarak WordPress, Blogspot ve Tumblr ile aynı mantıkta gibi görülse de temel farklılıkları buşunuyor. Öncelikle bir tema, şablon olayı Medium üzerinde bulunmuyor. Yani tüm yayıncılar aynı şablon üzerinde yayın yapıyorlar. Ve belkide beni en çok çeken nokta da bu sadeliği.

Sadelik bana göre Medium için en temel özellik. İster yazar olun, ister ise okuyucu sadeliğin şıklığı sizi etkileyecektir. Bu sadecelik içinde platformun ana ögesi olan “hikayelere” odaklanacaksınız.

Sadelik içinde Şıklık
Sadelik içinde Şıklık

Medium içeriğe önem bir platform olarak kurulmuş ve hala yapısını koruma derdinde. O nedenle sade tasarımla içeriği öne çıkartıyor. Okuyu tarafından baktığınızda hikayeleri çok rahat bir şekilde okuyabiliyorsunuz.

💻 Medium Üzerinde Nasıl Yazmaya Başlanır ❓

Medium üzerinde temel mantık basitlik olduğundan, yazmaya başlama aşaması da çok kolay. https://medium.com/ adresi üzerinden Facebook, Twitter, Google veya e-mail ile giriş yapıp hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızla giriş yaparsanız, yazdığınız yazılar da otomatik olarak platformlarda paylaşılıyor.

Neden Medium
Neden Medium

💻 Peki Neden Medium❓

Bu sorunun cevabını kendimce 3 aşamada değerlendiriyorum.

1️⃣ Yazması Kolay

Evet Medium üzerinde yazması çok kolay. Herhangi bir sosyal medya hesabınızla giriş yapıp hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Çünkü giriş yaptıktan sonra herhangi bir ayar yapmanız veya tema ile uğraşmanız gerekmiyor. Çünkü herkes standart görümde yazıyor ve dolayısıyla önemli olan içerik.

2️⃣ Bulunulabilirlik Yüksek

Bu madde özellikle bloglamaya yeni başlayan kişiler için çok önemli olabilir. Çünkü yeni bloggerlar okunmadıklarında hemen yılıp bloglamayı bırakabiliyorlar. Medium bu aşamada sizlere 2 aşamalı bir hizmet sunuyor. Öncelikle site içerisinde bir takip sistemi var. Dolayısıyla siz yazı yazdığınızda takipçilerinize bir bildirim gidiyor. Diğer yandan da yazılarınız Medium anasayfalarında yayımlandığında bulunabilirliğiniz artıyor. Ayrıca yazınızı beğenenler kendi takipçilerine yazılarınızı önerebiliyorlar.

Diğer yandan ise sosyal medya ile etkileşimi yüksek olduğundan paylaşımlarınız direk olarak sosyal medya üzerinde paylaşılıyor. Dolayısıyla yazılarınız aynı anda binlerce kişiye ulaştırılmış oluyor.

3️⃣ Okuması Kolay

Belkide en önemli noktaso burası oluyor platformun. Çünkü sadeliği sayesinde Medium üzerinde hikayeleri okumak çok kolay. Göz yormayan yapısı ile akıcı şekilde hikayeleri okuyabilirsiniz. Ayrıca Android ve iOS platformlardaki uygulama üzerinden de yazıları rahatlıkla okuyabilirsiniz.

🖎 Kısa Kısa Medium

🖛 Görselleri etkili olarak kullanabilirsiniz.

🖛 Sade ve hızlı şekilde yazabilir, paylaşabilir ve okuyabilirsiniz.

🖛 Her yazının ne kadar sürede okunacağı belirtilmiştir, okumaya başlamadan önce dikkat :)

Medium Okuma Süresi
Medium Okuma Süresi

 

🖛 Takipçi kitlesi oluşturarak yazılarınızı yüksek sayıda kişiye ulaştırabilirsiniz.

🖛 Herhangi bir ücret ödemeden bir blog sahibi olurusunuz.

🖛 Geleceği olan bir platforma girmiş olursunuz.

Medium Geleceği
Medium Geleceği

🔜 Peki Medium platformunun geleceği var mı❓

Kesinlikle söyleyebilirim ki platformun geleceğini parlak görüyorum. Özellikle ücretsiz blog servisleri kullanan kişilerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir platfor halini alabilecek durumda. Bu nedenle ben sadece yazmak istiyorum para vermek istemiyorum veya hiçbirşeyle uğraşmak istemiyorum diyenler için harika bir alternatif olacaktır.

🗶 Eksi yönleri yok mu❓

Platformun eksik yanları veya standart blog yazarlarına ters gelecek yönleri de yok değil. Öncelikle tema seçeneğinin olmaması ve tüm blogların aynı gözükmesi bazı bloggerlara ters gelecektir.

Diğer yandan ise blog üzerinden gelir elde eden kişiler bu sistemde büyük sorun yaşayacaktır. Çünkü ne baner reklam ekleyebiliyorsunuz, ne de tanıtım yazısı içinde dofollow link verebiliyorsunuz.

Belkide platformun en büyük eksikliği ve önünü tıkayacak eksi yönleri bana göre bunlar.

🕬 Bloggerlar ne düşünüyor❓

Bu yazıyı hazırlamadan önce Twitter üzerinden bloggerların bu konudaki düşünceleri sordum ve aşağıda aldığım cevaplar bulunuyor.


Daha fazla geri dönüş alırsam buraya eklerim düşüncelerini de.

🗨 Son Olarak Ben Ne Düşünüyorum ❓

Benim düşünceme göre Medium platformu bloglamaya yeni başlayan kişilerin, mevcut bloguna ek olarak diyecekleri olanların ve sadelşk olsun benim olsun diyenlerin popüler blog platformu olabilecek . Özellikle WordPress.com, Blogspot ve Tumblr platformlarına ciddi bir rakip olacaktır. Türkiye pazarına gireli henüz 1 sene olduğu düşünürsek zamanla çok daha fazla kullanıcı olacaktır. 

Kullanın veya kullanmayın hesabınızı açın ve takipte kalın derim. Çünkü gelecekte önü çok açılabilir bir platform gibi duruyor.

Son olarak ise ben aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz. Fırsatını buldukça orada da yazmaya çalışırım. 

View profile at Medium.com

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

5 Yorumlar

 1. Meçhul Adam

  11 Ekim 2015 at 12:25 am

  Açıkçası bu sosyal medya dünyası nereye gidecek kafam karışık. Çünkü hergün yeni birşey çıkıyor. Yeni birşey çıkmış bunda da hesap açayım şunda da hesap açayım derken bir anda kendimizi sosyal medya çöplüğünde buluyoruz. Çöplük dememin sebebi şu, ilk etapta büyük bir hevesle birşeyler paylaşıyoruz, sonra unutup gidiyoruz ve ortada geriye çöp kalıyor :) Aslında şuan yazdıklarım genel bir serzeniş oldu ama olay biraz Medium’a patlamış gibi oldu.

  Cevapla

 2. Lacivert

  21 Ekim 2015 at 5:20 pm

  Medium’u ilk defa bu denli geniş okudum, daha önce duymuştum ama tumblr, blogger gibi bir şey sanmıştım. Benim için güzel bir aydınlanma oldu, peki sen nasıl kullanıyorsun hocam?

  Yani blogumuzda halihazırda olan yazıları Medium’a eklemek bize bir yarar sağlar mı? Nasıl bir strateji izlesek blogumuza yarar sağlayabiliriz?

  Cevapla

  • Ayhan

   21 Ekim 2015 at 5:41 pm

   Valla şu anda bir yayınım var. Açıkçası halihazırda blogu olan kişiler için yazılarını aktarmak yararlı olabilir. Çünkü kendi içinde bir takip mekanizması var. Takipçilerini direk okuyorlar. Diğer yandan da Türkiye Pazarına yeni girmeleri nedeniyle türkçe içeriklere önem veriyorlar ve sosyal medyada paylaşıyorlar. Bu yöntemle blogun tanıtınırlığı arttırılabilir.

   Cevapla

 3. Musa Özsarı

  27 Ekim 2015 at 10:18 pm

  Medium’a kayıt oldum, fakat aktif bir şekilde kullanmıyorum. Yazınızdan sonra siteyi tekrar gözden geçireceğim. Yazınız için teşekkürler.

  Cevapla

 4. Poyraz Sahin

  2 Şubat 2017 at 8:05 am

  Belki Link ekleme özelliği olsaydı daha cazip olabilirdi. Medium konusunda detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkürler

  Cevapla

Cevap Yaz