Anasayfa Tanıtım Masal Okumanın Önemi

Masal Okumanın Önemi

4 Dakikada Okunur
0
0
73
Masallar

Masa Okumanın Önemi
Masal sözlü halk geleneğinin ürünüdür. Dünden bugüne kulaktan kulağa aktarılarak günümüze ulaşmıştır. Kültür ve değerler eğitimi verilmesinde önemli bir araç olarak kullanılmıştır. Çocukların gelişimine etkileri yüksektir. Masal dinleyen ya da okuyan bir çocuğun hayal gücü çok gelişir. Hayal gücünin gelişmesi ileride çocuğun ufkunun geniş olmasına neden olacaktır. Bilhassa masallar içinde gelişen olay örgüleri sayesinde sayesinde çocuklar çevresinde olan biteni daha net kavrar. Bir çocuk masallar sayesinde, doğru ve yanlışlar hakkında mantıklı yaklaşımlarda bulunacaktır. Masal karakterinin yaşadığı pişmanlığı yaşamamak için hata yapmamaya özen gösterecektir. Çünkü masallarda gördüğü gibi son pişmanlık fayda etmemiştir.

Çocuk masallarının öğretici konularının başında şunlar gelir; iyilik, doğruluk, çalışkanlık, dürüstlük gibi pek çok meziyete çocukların sahip olması istenir. Masallarda daima iyilerin galip geldiğini gören çocuklar daima iyiliğin peşinde koşmak için çabalarlar.

Masallar çocukların hayal dünyasını etkiler. Onları masallardaki karakterlerle bütünleştirir. Kız ve erkek çocukları kendilerini cinsiyetlerine göre masal kahramanının yerine koymak isterler. Gördükleri iyi ve güzel davranışları örnek alarak yaşamlarında uygulamak isterler.. Masallar bir çocuğun yaşamında önemli bir yer tutar. Okul öncesi çağındaki çocuklarda gerçek ve hayal ayrımı henüz kesinleşmediğinden masallardaki olayları gerçek gibi algılarlar. Ben de bir Keloğlan olmak istiyorum hayaline katılabilirler ya da pamuk prenses. Kız çocukları pamuk prenses masalını çok severler. Prenses hikayeleri kızlar için oldukça ilgi çekicidir. Erkek çocuklar içinse, macera dolu masallar daha çok beğenilir. Dünyada eşi benzeri olmayan, türlü imkansızlıkları aşıp hayallerine kavuşan Keloğlan masalları erkekler için ideal masallardır.

Ezop ve La Fontaine, Beydaba gibi dünyaca ünlü masal yazarları tarafından yazılan çocuk masalları yüz yıllardır nesilden nesile aktarılarak yayınlanıyor. Çocuklarınıza öğretici hikayeler okumak onların gelişimine yardımcı olacaktır. Çocuklar ailelerinin gözetiminde okumayı öğrenirlerse, onların okumakla ilgili telkinlerine daha duyarlı olurlar. Anne babanın okumayı sevmesi, çocukların okumayı sevmesinde önemli bir etkisi vardır. Çocuklar için okumanın ilk adımı masallardır. Sizler de çocuklarınıza masal okuyun, okutun. Onları geleceğe yetiştirin.

  • Masal

    Masal Oku ve Masal Dinle, Çocuklara Masallar

    Masal, halkın ortak kültürü sonucunda oluşarak ağızdan ağıza, nesilden nesile aktarılan, d…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz