Anasayfa Tanıtım Marka Araştırması Nasıl Yapılır?

Marka Araştırması Nasıl Yapılır?

6 Dakikada Okunur
0
0
49
Patent

Oluşturacağınız bir markayı tescil ettirmeden önce ilk yapmanız gereken işlem markanızda kullanmayı düşündüğünüz ismin veya logonun  daha önce tescil edilmediğinden emin olmaktır. Eğer markanız benzersiz değilse, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmeyecektir. Bu nedenle, markanızın tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmadan önce mutlaka marka araştırması yapmanız gerekmektedir.  Marka tescil sorgulama işlemleri birçok danışmanlık firması tarafından yapılmakta ve bir ücret talep edilmektedir.  Markanızın tescili için başvurmadan önce online marka patent sorgulama işlemi yapmak aslında sizin tercihinize kalmış bir konudur. Herhangi bir uzman kişiden ya da kuruluştan yardım almaksızın da bu işlemi yapmaya çalışabilirsiniz, fakat tescil sürecinde bir problemle karşılaşmamak için atılacak en iyi adım, konunun uzmanlarından yardım almak ve bilinçli bir şekilde hareket etmektir.  Markanızın tescili için başvurmadan önce, markanın daha önce başka bir kişi veya kurum tarafından tescil ettirilmediğinden emin olmanız gerekmektedir.

Marka Tescili Sorgulama Aşamaları

Patent sorgulama, marka tescili sorgulama gibi işlemlerde üzerinde durulması gereken ilk husus, marka değerinin tespit edilmesidir.  Bunun tespiti için de marka araştırması yapılması gerekir. Marka araştırma işlemi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesi üzerinden online şekilde yapılabilir.  Böylelikle markanın tescile uygun olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Hangi markanın hangi sınıfta tescil edildiğini ve tescil ettirmeyi düşündüğünüz ismin tescile uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.  Danışmanlık firmalarından alacağınız destek de bu konuda size yardımcı olacaktır. Uzmanlar, online marka tescil sorgulama işlemi sırasında gördükleri sonuçlardan yola çıkarak, sizin markanızı tescil ettirmeyi düşündüğünüz sınıftaki şirketlerin özelliklerine bakacak, sizin kurmayı düşündüğünüz marka ile karşılaştırmalar yapıp tescil başvurunuzun ret veya kabul alma ihtimalini kestirecek ve size bu konuda bilgi verecektir.  Eğer sizin markanızla aynı ismi ve logoyu kullanan bir marka daha önce tescil edildiyse, markanızın Türk Patent ve Marka Enstitüsü’nden kabul alma ihtimali yoktur. Fakat ret almanıza sebep olacak durumlar sadece bununla sınırlı değildir.

Markanıza vermeyi düşündüğünüz isim ve logonun, daha önce tescil edilmiş markaların isimleri ve logolarıyla benzerlik taşımaması da önemli bir faktördür. Eğer tescil ettirmeyi düşündüğünüz marka, aynı kategorideki veya hizmet alanında faaliyet gösteren başka bir marka ile, karışıklığa sebep olacak kadar benzerlik göstermemelidir. Bu gibi bir durumun oluşması halinde genellikle Türk Patent ve Marka Kurumu başvuruları reddetmektedir. Eğer başvurunuz kabul alsa bile, markanızın ismi ve logosu ile benzerlik durumu söz konusu olan ve sizden daha önce tescil edilmiş olan markanın itirazı üzerine marka tesciliniz Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tekrar sorgulanabilir ve tesciliniz ret alabilir. Bu yüzden, bir markayı tescil ettirmeden önce mutlaka marka araştırması yapılmalı ve Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Böylelikle, sizin için sıkıntı oluşturacak durumların da erkenden önüne geçme şansını yakalayabilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz