Anasayfa Tanıtım Marine Kablo

Marine Kablo

5 Dakikada Okunur
0
0
17
Marine Kablo

Marin diyince ilk akla gelen deniz ve çağrışıma yapana marinalar, yani tekne yat gibi deniz araçlarının park alanıdır.

Bir çok sektörü içerisinde barındıran marine sektörü, genel olarak denizcilik üzerine kuruludur. Sektör içerisinde ticari olarak faaliyet gösteren, yüzlerce farklı alt sektör üretim, hizmet sağlar. Uluslar arası  yük taşıyan gemiler, yolcu gemileri, tekneler, yat, hatta en küçük zodiac botlar ana unsurlardır.

Bu tür araçlar için üretimden, kullanıma ve kullanım ömürlerinin sonuna kadar periyodik olarak, boya, bakım, teknik servis, elektrik malzemeleri gibi bir çok tüketim mevcuttur.

Ancak bu üretim ve tüketimde kullanılan parçalar, karada kullanılan parçalardan farklı standartlara tabidir. Özellik olarak da daha güvenilir olmanın yanı sıra, tekne ve geminin kullanılacağı kısımlarına göre istenilen özelliklere sahip olmalıdır.  Bu güvenlik ve yüksek seviye standartların ana sebebi ise, yüzer araçların, özellik ile açık deniz koşullarında, olabildiğince güvenilir, uzun ömürlü ve aksamadan çalışmasını hedeflemektir.

Marine kablo, genel olarak denizcilik sektöründe gemi tipi kablo olarak adlandırılabilir. Yat, tekne, feribot, gemi gibi, yüzen ve elektrik sistemi içeren her aracı kapsar. Ayrıca son dönemlerde ülkemizde kamplarda ve gezilerde kullanılan karavan gibi tekerlekli araçlarda özellikle marin kablo tipi ürünleri tercih etmektedir. Bu tür araçların, üretiminde, teknik bakımlarında ve ürün değişimlerinde kullanılır. Normalde kullandığımız kablolara göre çok daha yüksek standartlar ve sertifikasyonlar gerektirir. Marine ve offshore belgelendirme kuruluşlarından, Bureau Veritas, ROSH, BV, Türk Loydu, Rina, Tse, Ce gibi bir çok kuruluşun özel sertifikasyonlarına sahip ürünler, ancak marine kablo tipi olarak ayrılır.

Marin kablo, zorlu üretim aşamasından sonra bir dizi teste tabi tutulur. Her kabloda olduğu gibi, çap, iletkenlik gibi özelliklerden farklı olarak, alev geciktirme, halogen free (boğucu gaz çıkartmama) gibi testlerden başarı ile geçmesi gerekir.

Kablonun standart olarak işlevini yerine getirmesinin haricinde, kötü durumlarda özellikle yangın ve alevler ile karşı karşıya kalınması durumunda, alevden etkilenmemesi, geç etkilenmesi, boğucu gaz çıkarmadan zehirleyici özelliği olmaması, ekstra güvenli kablo olmasını sağlar.

Ülkemizde bir çok kablo üreticisi bulunmakta. Yalnızca birkaç üretici marin kablo üretmekte. Çok azı ise çeşit ve stoklu olarak ürün bulundurmaktadır.

Erkab kablo, en geniş marin kablo stoğu ve üretimi ile, hem yurtiçi hem de dünyadaki çoğu liman ülkesine ihracat ile her geçen gün tecrübesini artırmaktadır.

Marin kablo üretiminde, ayrıca siparişlerinize göre özel üretim ve teslimat opsiyonları ile Erkab Kablo kaliteden ödün vermeden çözüm sağlamaktadır.

Erkab Kablo

MERSİNLİ MAHALLESİ 2821 SOKAK NO:88/B OTO PLAZA KONAK-İZMİR

0232 486 95 62  ve info @ erkab.com.tr  adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz