Anasayfa Teknoloji Macbook Pro Gerçekten Pahalı mı ?

Macbook Pro Gerçekten Pahalı mı ?

6 Dakikada Okunur
5
0
561
Macbook Pro Alınır mı

Bir süredir kullandığım dizüstü bilgisayarımın pilinin tamamen tükenmesi ile birlikte laptop arayışı içerisine girdim. Aslına bakarsanız dizüstü bilgisayarıma SSD alarak takviye yapmıştım ve performans olarak bana bir sorun çıkarmıyor. Ancak nedensiz bir biçimde içimden Macbook almalı mıyım sorusu geçiyor. Bu da beni araştırmaya ve analiz yapmaya itti. Biraz araştırmamın ardından bana uygun modelin yeni nesil Macbook Pro olduğunu anladım. Tabi siz kendinize uygun modeli seçebilirsiniz. Ancak ben referans olarak Macbook Pro‘yu aldım.

SSD ile Eski Bilgisayarıma Can Verdim

Macbook Pro Alınır mı ?

Bu fikrimi etrafımda kime söylediysem beni dışlayan gözlerle bana baktılar ve sanki popüler kültüre uyum sağlamak, Starbucks‘ta kullanmak için istediğimi düşündüler. Ancak aslında durum hiç de öyle değil. Benim için önemli olan ve aradığım parametreler çok net;

 • Uzun pil süresi
 • Dayanıklı gövde
 • İnce ve hafif tasarım
 • Uzun süreli kulanım imkanı
 • Stabil ve uzun süreli kullanım imkanı
 • Orta – Güçlü İşlem Gücü

Aradığım özelliklere baktığımda birçok kişinin önerileri Macbook üzerinde yoğunlaşıyor. Peki gerçekten Macbook alınır mı ? Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve beklentilerinize göre değişir. Ben yazının devamında nedenlerini açıklayacağım ancak şimdiden alınabilir diyebilirim.

Macbook Pro 2016
Macbook Pro 2016

Bu arada söylemem gerek ki bu yazının devamında 13 inç Macbook Pro modelinden bahsedip, incelemelerimi o konuda ilerlettim. Ve touchbar benim için bir anlam ifade etmediği için en baz modelden bahsediyorum.

Macbook Pro Alternatifleri

Hayatımın hiçbir anında enine boyuna araştırmadan bir ürün almadım ve alırken mutlaka alternatiflerine bakarım. Dolayısıyla da yukarıda bahsettiğim kriterlere göre benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek modeller ve fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Dell XPS 13&15 – 6000TL
 • Lenovo ThinkPad T460 – 6700TL
 • HP Spectre x360 – 5500TL
 • Lenovo ThinkPad X1 Carbon 4 – 7750TL

Kendi ihtiyaçlarıma göre belirlediği Macbook alternatifleri genel olarak benzer bir fiyat bandında birikmiş gibiler. Ben Macbook alternatifi laptoplar arasında en çok Dell XPS 15 modelini beğendim.

Macbook Pro Gerçekten Pahalı mı ? 

Şimdi bu çerçeveden baktığımızda Apple kendi mağazasında, üniversite için özel fiyatla Macbook Pro 13 inç 256GB SSD modeli 6861TL olarak görülüyor. Bu arada kardeşim üniversite okuduğu için bu fiyattan alma imkanım var. Dolayısıyla bu fiyatı baz almak istiyorum.

Sorunun cevabına gelirsek Macbook alternatifleri ile fiyat anlamında kıyasladığımda pek de bir farkın olmadığını görebiliyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse benim istek ve ihtiyaçlarım için ödemem gereken paha belli. Ve Macbook Pro aslında alternatiflerine göre çok da pahalı sayılmaz.

Bu analiz sonucunda benden eğer siparişi geçtim, şu tarihte de incelemesini gerçekleştireceğim diye bir final bekliyorsanız maalesef ki yanılıyorsunuz. Aslında ben de yazıyı böyle tamamlamak isterdim. Ancak gerek şu anki laptopımın beni idare etmesi, gerekse fiyatın göreli olarak pahalı olmasa da sonuçta pahalı olması nedeniyle şu anda bir Macbook Pro almak bana gereksiz bir harcama gibi geliyor. Ancak bu yazıyı yazdığım dizüstü bilgisayarım beni götürmez hale geldiğinde veya anlık bir çılgınlık yaptığımda şu anda almayı planladığım ürün Macbook Pro 13 inç olacak.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

5 Yorumlar

 1. Mutluluk Satıcısı

  11 Haziran 2017 at 1:16 pm

  Macbook Air sahibi olarak ve son taksidini bu ay ödeyeceğim biri olarak şunu söyleyebilirim.Tasarım, performans, hafiflik, vs konularda gerçekten harika. Sadece Windows’tan geçişte bazı sıkıntılar yaşanıyor kullanım açısından ama alışınca daha harika olduğunu görüyorsun. Eğer ki kullanacak olduğun programlarla ilgili de alternatif program bulabilirse iOS’ta, tadından yenmez.

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   11 Haziran 2017 at 1:25 pm

   Aslına bakarsan Macbook Air’de alternatiflerim arasında. Sadece Macbook Pro güncel donanım olması ile aklıma girdi. Fiyat olarak baktığımda 256GB baz aldığım taktirde,

   Macbook Air 256GB -> 5.263,06 TL
   Macbook Pro 13″ 256GB -> 6.861,05 TL

   Burada baktığımda ikisi arasında 1600TL fiyat farkı var. Peki vermeye değer mi, düşünmek gerekli ?

   Cevapla

 2. Ramiz TAYFUR

  22 Mayıs 2018 at 10:25 pm

  Ayhan selam, öncelikle değerlendirmelerinde belirttiğin cihazlarda oldukça güzel ve performans cihazlar. 4 yıl iMac kullandım. Windows’tan geçişte 2 hafta kadar adaptasyon sorunu yaşadım.Geçiş gerçekten kolay görünsede kolay değil. Aslında işletim sistemi olarak daha kolay komplike değil ancak komplike bir işletim sisteminden geçiş yapınca işler pekte yürümüyor bir kaç hafta. Belirttiğin cihazlar içerisinde hangisi tercih edilmesi gerekir diyorsan eğer kesinlikle Macbook Pro. Air kullanan arkadaşın yorumunada ek olarak 1600 TL fark belirtmişsin. Retina ekran, tasarım ve editör programlarının akıcılığını dahil edersek senin kullanım alanını bilmiyorum ama kesinlikle Macbook Pro. iMac’i geçen yıl sattım 2 cihaz var diye. Bende Macbook Pro 256 gb almayı düşünüyorum. Uzun vadeli yatırım olarak özelleştirilmiş i7 düşünüyorum ama doların 4.65 olduğu bu zamandada böyle bir elektronik cihaz almakta mantıklı bir seçenek değil diye zihnimin uyarıcı sinyalleri beni uzaklaştırıyor cihazdan. Gerçi yakın zamanda yeni bir zam yapacak Apple. Bu yüzden Apple’dan gidip almakta pek mümkün olmayacak birkaç ay içerisinde. İlla bir cihaz alacaksan kesinlikle Macbook Pro’dan şaşma. Sevgiler..

  Cevapla

  • Ayhan KORKMAZ

   23 Mayıs 2018 at 7:59 pm

   Ramiz Selam,

   Detaylı yorumun için çok teşekkürler. Henüz almadım, dediğin gibi bu Dolar kuru ile de nasıl olacak bilmiyorum. Açıkçası kullanım amacım tamamen sosyal olacak. İnternet, film, dizi ve muhtemelen mobil programlama olabilir. Bakalım ne seçeceğim ben de bilmiyorum. Şu an idare ediyorum mevut düzen ile :)

   Cevapla

   • Ramiz TAYFUR

    2 Haziran 2018 at 3:27 am

    Ayhan belirttiğin konuları Macbook ilede halledebilirsin Pro ile’de seçim senin. Ben dün MacBook Pro aldım 1 günlük deneyimlerim neticesinde şunu diyebilirim cihaz gerçekten parasının hakkını veriyor. Biraz daha incelememi gerçekleştirdikten sonra deneyimlerimi aktaracağım bir yazı hazırlayacağım. Bilgin olsun 😉

    Cevapla

Cevap Yaz