Anasayfa Teknoloji Kullandığım Cep Telefonları

Kullandığım Cep Telefonları

8 Dakikada Okunur
1
0
174
Kullandığım Cep Telefonları

Cep telefonları artık hayatımızın içinde, hatta tam merkezinde yer alıyor. Öyleki 2000 yılından sonra doğan gençler cep telefonu olmadan nasıl bir yaşam sürülebilir bilmiyorlar, anlayamıyorlar. Tabi burada cep telefonundan kastım akıllı telefonlar, daha doğrusu gençlerin anladığı. Ancak 90’lı yıllarda çocuk olanlar cep telefonlarının tüm evrimini gördüler. Ben de bir 90’lar çocuğu olarak elimden geçen cep telefonlarını ve hikayelerini yazmak istedim. Umarım eğlenceli ve tarih kokan bir yazı olacak :)

Kullandığım Cep Telefonları
Kullandığım Cep Telefonları

İlk Cep Telefonum, Siemens Bilmem Ne :)

Evet ilk cep telefonumun markasını biliyorum evet ancak inanın modelini bir türlü hatırlayamadım. 2004 yılında 7. sınıfa giderken alınmıştı bana ve o zaman için lüks olarak renki ekranı vardı. İnternette bu konuda çok arama yaptım, cep telefonlarının geçmişten günümüze gelişimi ile ilgili konuları da inceledim ama bir türlü tam modeli bulamadım. Ancak bu araştırmam sonucunda cep telefonları konusunda öncü sitelerden Maxicep üzerinde cep telefonu evrim infografiği gördüm. Geçmişten günümüze cep telefonlarının gelişimini infografik ile harika özetlemişler. Sizler de bakarak nerelerden nerelere geldiğimizi görebilirsiniz.

Cep Telefonu Evrim İnfografiği
Cep Telefonu Evrim İnfografiği

Tekrar ilk cep telefonuma gelmek gerekirse, sizlere alınma nedenini anlatmak istiyorum. O zamanlar çocuklara cep telefonu alınırken bir neden gerekliydi. Öyle boşuna telefon alınmazdı. Bana alınmasının nedeni de bir gün dersaneden gel gelmemdi. Evet ailem meraklandığı için ertesi gün hemen gidip bu modeli satın almışlardı bana. Ve teknoloji bağımlılığım o gün başladı.

Sonraki Durak Sony Ericson W800i

Sony Ericson W800i
Sony Ericson W800i

Yıllardan 2006, hala gurura bahsettiğim sevgili lisem İzmir Atatürk Lise’sindeki ilk yılımdı. İkinci dönem başlamıştı. Tabi o zamanlar teknolojiyi internetten değil teknoloji mağzalarından takip ediyorum. Evimin yakınındaki Teknosa’dan haftalık boroşürleri alıp, yeni çıkacak cep telefonarına ve bilgisayarlara bakıyordum. Ve bir anda W800i gözüme çarptı. Gerçekten ilk anda bu benim olmalı demiştim. Öyleki ilk gördüğümde sadece yakında Teknosa’da başlığı vardı. Bir ay falan sürekli boroşürleri kontrol ettim fiyatı ne olur acaba diye. En sonunda satışa sunuldu 799TL fiyatıyla. Tabi ben sadece bakmakla yetindim. Yine her hafta alıp aynı özellikleri okumaya devam ettim. Taaa ki annem durumu fark edene kadar.

Evet annem durumu fark etmişti ve neye bakıyorsun demesiyle süreç başladı ve ertesi gün hayaini kurduğum telefon elimdeydi.

Hayatım boyunca elime geçen bir sürü cep telefonu oldu ancak almaya en çok isteyip elime geçen model kesinlikle Sony Ericson W800i oldu.

Kardeşim Büyüdü, Benim Yeniye Geçmem Gerek : Nokia E73 ME

Nokia E73 ME
Nokia E73 ME

Evet benden 7 yaş küçük erkek kardeşim var. Babam işi gereği Türkmenistan’a gittiği zaman beni arayıp buradan sana telefon getireyim, seninkini kardeşine verelim dediği zaman yine teknoloji canavarı canlandı içimde ve hemen kabul ettim. Sonra ben bir araştırma sürecine girdim ve nedense Nokia E73 Music Edition aldırmıştım. O aralar Lise 3 veya Lise 4’teydim. Bu telefonumu üniversite 2. sınıfa kadar kullandım. Ve kamerası gerçekten iyiydi.

Akıllı Telefon Devri Başladı, Samsung Galaxy Wonder 

Samsung Galaxy Wonder
Samsung Galaxy Wonder

Akıllı telefonlar artık ortalıkta cirit atmaya başlamıştı ve artık maillerimi kontrol etmek gerekliliği duymaya başlamıştım. Ben de artık gözümü akıllı telefonlara dikmiştim. O aralar 700TL gibi fiyatı olan Galaxy Wonder‘ı gözüme kestirmiş ve almıştım.

İş Hayatı ve iPhone

iPhone 5
iPhone 5

Üniversiteyi bitirince iş hayatına atılmadan önce çoğu insan gibi arık bir iPhone alalım moduna girdik. Aslında benim aklımda iPhone 5 değil de HTC One vardı. Ancak iş arkadaşlarlarımla aynı olmak için siyah iPhone 5 aldım.

Büyük Ekran Gerek, Büyük

Sony Xperia Z2
Sony Xperia Z2

iPhone’dan aslında çok memnundum. Ancak artık ekranı bana ufak gelmeye başlamıştı. İnternet kullanımım artmaya başladı ve ufak ekran canımı sürekli sıkıyordu. O arada babam da benim telefona sulanmaya başlayınca, hemen ben de zaten kardeşimden bildiğim Sony Xperia Z2 aldım. Ve hala rahat bir şekilde kullanıyorum ve gayet memnunum.

 

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Bir Yorum

  1. Kağıthane Petek Temizleme

    20 Temmuz 2016 at 2:28 pm

    Siz yazınca aklıma geldi. Teknoloji aletleri satan firmaların her hafta yayınladıkları tanıtımlar olurdu. Tenefüste sürekli onları incelerdik. Telefonların gramına kadar her ayrıntısını ezberlerdik

    Cevapla

Cevap Yaz