Anasayfa Tanıtım Kredi Puanı Sorgulamanın En Kolay Yolu

Kredi Puanı Sorgulamanın En Kolay Yolu

4 Dakikada Okunur
0
0
75
Findeks

Günümüzde bankalar kişilere kredi ödemeleri yaparken, başvuru aşamalarında kişilerin kredi puanlarını sorgulamaktadır. Bu aşamada kredi notu düşük olanların başvuruları reddedilmektedir. Kişiler de bu bakımdan kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını öğrenmek ve başvurularını da buna göre yapmaktadır.

Findeks
Findeks

Kredi Puanı Nedir?

Kişiler, bankadan çektikleri kredileri, yine bankalar tarafından belirlenen ödeme düzenine göre geri ödemek zorundadır. Ödemelerini aksatan kişiler için ise bankalar bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Bu yaptırımların ilki de, kredi notunun düşürülmesi gelmektedir. Yani bankaların kişilerin ödeme düzenine göre, kişilere verdiği puana kredi notu denmektedir.

Bankaların kredi notları 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu noktada kişilerin kredi notlarının belirlenen sınırın altında olması sebebiyle kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu belirlenen sınır genellikle 1500 puandır. Yani kredi notunun 1500 ve altında olması demek, kredi çekerken bazı sıkıntılar yaşanabileceğinin anlamına gelir. Kredi notu 1500 ve üzerinde olanlar ise gerekli şartları yerine getirdiği takdirde rahatlıkla kredi çekebilir.

 

Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

Kredi puanı öğrenme işlemlerini öncelikle bankalar aracılığı ile yürütebilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak bankalara başvurduğunu takdirde, gerekli tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Ancak kredi notu öğrenme işlemi için bankalar sizden bir ücret kesmektedir. Bu ücret ise genel olarak 5 TL gibi bir rakam olmaktadır.

Tüm bankalar tarafından ortak oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile de kredi notunu sorgulatmak mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu bu anlamda Findeks adını verdiği bir internet sistemi oluşturmuştur. Bu sisteme giriş yaptıktan sonra öncelikle sisteme kayıt olmanız istenmektedir. Sistem üzerinde kaydınızı yaptıktan sonra kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Ancak bu işlem için de sizlerden 5 TL gibi bir ücret kesilmektedir.

Bazı mobil şebeke firmaları SMS yoluyla kişilere kredi notlarını sorgulatabilmektedir. SMS ile yapılan başvurularda da yine belli bir ücret sizlerden talep edilmektedir.

Bu konuda kredi notu sorgulama işlemleri ve merak edilen diğer her konuda sitemizi ziyaret ederek gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Sistemimiz kredi notu hakkında merak edilen tüm detayları kişilerle paylaşmakta ve kredi notunuzu kolaylıkla sorgulama imkanı vermektedir.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz