Anasayfa Finans Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

4 Dakikada Okunur
1
0
51
Kredi Notu

Çeşitli ihtiyaçlarınız nedeniyle banka kredisi kullanmak isterseniz kredi notunuza bakılacaktır. Kredi notunuzun kaç olduğuna bağlı olarak banka kredinize gelecek yanıt da değişiyor. Belirli bir rakamın üzerinde olan kredi notuna sahipseniz başvurunuza onay gelir ve kredi kullanabilirsiniz. Ancak belirli bir sınırın altında olan kredi notuna sahip olanlar bu durumda olumsuz yanıt da alabilir. Aslında kredi notu sadece bankaların değil farklı finansal kurumların ve bireylerin de referans olarak kullandıkları bir değerlendirmedir.

Kredi notunun ise nelerin dikkate alınarak belirlendiğini merak edebilirsiniz. Kredi notunda kredili ürün ödeme alışkanlıkları % 35 oranında belirleyici oluyor. Daha önce kullandığınız banka kredilerini zamanında ödemiş olmanız kredi notunuzun % 35 oranında daha yüksek olmasını sağlar. Ancak geciktirilmiş ödemeler de bu notu tahmin edebileceğiniz gibi düşürüyor.

Kredi Notu Nelere Bakılarak Belirleniyor?

Mevcut mali durumunuz da yine % 25 oranında etkili olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Şayet borç durumunuz pek parlak değilse kredi notunuz oldukça düşük bir rakama tekabül eder. Teminatlı ve teminatsız borç durumunuz elbette en belirleyici unsurların başında geliyor. Kredi kullanım sıklığınız % 10 oranında kredi notunuzu etkiler. Sıklıkla kredi kullanan kişiler şayet ödemelerini geciktirmeden yaptıysa, nadir kredi kullanan kişilerden daha yüksek bir kredi notuna sahip olacaktır.

Yeni kredili ürün açılışları gibi farklı unsurların da dikkate alındığını bilmenizde fayda var. Tüm bunlar bir arada değerlendiriliyor ve bu doğrultuda da kredi notu belirleniyor. Peki, sizin kredi notunuz kaç? Bu noktada kredi notu öğrenme işleminizi nasıl yapacağınızı merak edebilirsiniz. Sizlere önerimiz Findeks web adresine tıklamanız olacak. Bu sitede kredi notunun nasıl belirlendiğine dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Aynı zamanda kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize dair de ayrıntılı bilgi yer alıyor. 1 ila 1900 arasında değişen kredi notunun kaç olması durumunda bankaya yaptığınız kredi başvurularında olumlu yanıt alacağınızı da öğrenebiliyorsunuz. Bununla birlikte kredi notunun arttırılması için yapmanız gerekenler ve dikkat etmeniz gereken hususlar da bu siteden edinebileceğiniz bilgiler arasında yer alıyor.

 • Kredi Notu

  Beyaz Yaka İkilemi – Ev Kredisi mi Araba Kredisi mi ?

  Okulu bitirdiniz ve bir mühendis olarak, aslında ben mühendis olduğum için buradan gidiyor…
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Finans

Bir Yorum

 1. Gürkan ÖZGÜR

  13 Ocak 2019 at 9:41 pm

  Günümüzün en büyük sorunlarından birisi malesef. Üzücü lakin herkes ister istemez bankalar ile bir süre haşır neşir olabiliyor. Mal varlığına sahip olmadan önce çekilen krediler öncesinde yolumuza koyulan en büyük taşlardan birisi de kredi notu. Gayet iyi açıklamışsınız.

  Cevapla

Cevap Yaz