Anasayfa Güncel Korona Virüsü ve Ülkemizdeki Hobi Eksikliği Üzerine

Korona Virüsü ve Ülkemizdeki Hobi Eksikliği Üzerine

11 Dakikada Okunur
1
0
64
Korona Virüs

Bir süredir ülkemizdeki insanların hobisinin olmaması üerinde düşüncelerim var. Bu düşüncelerim çevremde yaşayan nispeten bilinçli kişiler üzerinden yaptığım çıkarımlardı. Ancak korona virüsü sonrası ülke çapında yaşananları görmem ardından artık düşüncelerimi netleştirdim. Hobi konusuna girmeden önce kısaca korona virüsü hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. Ancak merak etmeyin, çoğu kişi gibi tuzlu suyla kulağınızı yıkayın veya virüs için şu hapı alın gibi bilgim dahilinde olmayan konularda ahkam kesmeyeceğim. Sadece kendimce edindiğim bilgilerin birkaçını paylaşıp, okumanızı tavsiye ettiğim yazıları sizinle paylaşacağım.

Korona Virüsü

Hepimiz korona virüsünün Çin’in Wuhan şehrindeki açık hayvan pazarından bulaştığını biliyoruz sanırım. Hatta bu virüsün yarasalardan bulaştığını da duymuşsunuzdur. Ancak yine biliyor olmanız mümkün ancak bilmeyenler için korona virüsü aslında daha önceden bilinen bir virüs ailesi. 2002 yılında yaşadığımız bir salgın olan SARS da bir korona virüsü türüydü. O nedenle zaten bu virüse yeni tip korona virüsü deniyor. Hatta bu virüsün yaptığı hastalığın adı Covid-19 olarak anılıyor. Anlamı 2019 yılında korona virüsü sebebiyle çıkmış hastalık. Hatta bilimsel olarak adı SARS-COV-2.

Aslında bu bilgileri vermemin sebebi uzman olmam değil, aslında bu virüsün zaten bilindiğini söylemek. Çünkü size de sürekli gelmiş olma ihtimali olan, şu filmde bu virüs anlatılmış. Demek ki Amerika yapmış bunu ! Arkadaşım bu virüs ailesi biliniyor zaten. O nedenle sen Netflix‘te bir film izleyip büyük oyunu bozmadın. Sakin ol :)

Salgın

Bu arada eğer bu konu hakkında daha detaylı bilgiler okumak isterseniz size birkaç yazı önermek istiyorum. Çünkü bu andan itibaren yazının seyrini farklı noktaya çekmek istiyorum. Yoksa inanın ben de şu anda grafiklerle size aktarmak isterim. Ancak kendimle çelişirim. O nedenle o işi uzmanlara bırakarak yolumuza farklı bir alanda devam edelim.

#CoronaVirus Hakkında birkaç faydalı bilgi

COVID-19 Gibi Virüsler Ortaya Çıktığı Zaman Nasıl Hazırlanmalıyız?

Ülkemizdeki Hobi Eksikliği

Bu konu hakkında yazı yazma ihtiyacım, son zamanda Korona Virüsü sebebiyle yaşadığımız salgın döneminde, özellikle yaşlı insanlarımızın sokakta fink atması sonrası belirdi. Çünkü bu durumun temel sebebi bence bu. Yoksa bu kadar kötü durumda insanlarımızın sokakta gezmesinin bilgisizlik ve cahillik dışında da bir nedeni olması gerekli diye düşünüyorum. Ve evet cahillik ile ilgili kısma malesef yapabileceğim birşey yok. Hatta artık yorumum bile yok.

Önce çevremden başlayarak yaptığım analizde insanlarımızın bir hobisi yok. Dışarı çıkan yaşlıları incelediğimde genellikle erkeklerin dışarıda olduğunu fark edebilirsiniz. Neden mi ?

Neden Genelde Erkekler Dışarıda Geziyor ?

Bu konudaki tespitim de kadınların ev işleri ile uğraşarak tüm vaktini harcayabilmesidir. Evde zaman geçirebilmenin yolu olarak ev işi, temizlik ve yemek yapıyorlar. O sebeple ki dışarı çıkma istekleri kalmıyor. Ve daha da beteri erkekleri dışarıya gönderiyorlar. Bu da çok net. Erkekler kadınlar tarafından evden kovuluyor.

Erkekler ise evde yapacak hiç bir şeyleri olmadığı için dışarı çıkmak onlar için alternatifsiz kalıyor. O nedenle kahvehaneler kapansa da kapısında oturan, camiler kapanınca kapısında namaz kılmaya çalışanları görüyoruz. Belediye bankları kapatmış, bantlamış oturulamasın diye; dayımız zorla arasına girip oturmuş. Bankların etrafı çevrilmiş, dayımız yanına yatmış. Peki neden ? Muhtemelen evde yapacak birşey bulamadığı için.

Yaşlı

Bence bu salgının geçmesi sonrası herkes kendi çevresinden başlayarak etrafındakilere bir hobi edindirmeye çalışmalı. Aslında hobi hepimiz için gerekli ve edinmemiz gerekiyor. Tabi burada bahsettiğim evde yapabileceğimiz hobiler. Benim ilk etepta aklıma gelenleri sizle paylaşmak istedim. Sizler de belki örnekleri arttırabilirsiniz.

1 – Blog Yazın

Blog yazmak evde vakit geçirmenizde size gerçekten çok yararlı olacktır. Örnek vermek gerekirse 2 gündür evdeyim ve bu yazı ikinci yazım. 2 günümün büyük bir kısmını blog yazmaya ve yazılarım için hazırlık yapmaya harcadım. Hatta diğer yazımda eşimle beraber vakit harcayarak ciddi fayda sağladık. Bu arada o yazımı da okumak isterseniz aşağıdan alalım sizi. Ben devam ediyorum :)

Kotor Gezi Rehberi – Sakin Bir Balayı

2 – Yapboz Yapın

Bu noktada biz hazırlığımızı tamamladık. Elimizde 2000 parçalık bir yapboz var ve altın koyabileceğimiz kartonu da yarladık. Sanırım olası bir karantina durumunda yapmak için hazırda bekletiyoruz. Siz de yapboz yaparak bunları çerçeveletip duvarlarınıza asabilirsiniz.

3 – Film İzleyin

Herkesin vereceği ilk tavsiye sanırım bu olacaktır. Bu konuda tanışmayan kişiler için Netflix ile tanışmak yararlı olacaktır. Artık sizce de korsanla cebeleşmek yerine rahat şekilde film izlemek zamanı gelmedi mi ?

4 – Kitap Okuyun

Bu konuda çok da fazla birşey diyemeyeceğim. Asıl problem sanırım yaşlı kişilerin bu noktaya çok uzak kalması. O nedenle malesef yazmadan etmeyip, geçmek istiyorum.

5 – Ahşap Boyayın

Bu noktada sanırım belediyelerin halk eğitim kurumları bulunuyor. Kısa bir eğitim sonrası alacağınız ucuz ahşaplar ve boyalar ile güel vakitler geçirebilirsiniz. Hatta bu noktada kendi evinizin dekorasyonu için güzel parçalar yapabilirsiniz.

Aslında bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Ancak hangisini yaparsanız yapın, mutlaka herkesin evde vakit geçirebileceği hobileri olması gerekiyor. Bu dönemden kazanacaklarımızdan biri de bu olsun. Umarım en yakın zamanda sağlık günler görürüz.

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Güncel

Bir Yorum

  1. Eczane Kurye

    7 Nisan 2020 at 6:35 pm

    verdiğiniz bilgiler ve paylaşım için çok teşekkür ederim saolun!

    Cevapla

Cevap Yaz