Anasayfa Bloglama Kişisel Blog Yazarlığının İş Hayatına Katkıları

Kişisel Blog Yazarlığının İş Hayatına Katkıları

6 Dakikada Okunur
2
0
230
Blog

Son zamanlarda özellikle Medium üzerinden takip ettiğim yabancı blog yazarları, blog yazmaları ile iş hayatlarında meydana gelen değişiklikler üzerine yazılar kaleme almaya başladılar. Açıkçası ben kişisel blog yazarlığına başlamadan önce bu tarz yazıları boş içerik olarak görüyordum. Daha çok kağıdın boş gözükmesini istemeyen, 45 alsa yetecek öğrenci çaresizliği sanırdım. Ancak emin olabilirsiniz ki kişisel blog yazmaya başladığınızda, aylar sonra da olsa kendinizde bir takım değişiklikler fark etmeye başlayacaksınız. Bu kişisel değişiklik, iş hayatınızı da etkilemeye başlayacak. İsterseniz hemen aklıma gelen, sizleri olumlu yönde etkileyecek faktörleri ele alalım.

1 – Araştırma Alışkanlığı

Şüphesiz ki kişisel blog yazmak, diğer tüm bloglardan daha farklı ve içerik bulmak biraz daha zor. Çünkü diğer niş bloglarda temel konu belli olduğu için ana konu çerçevesinde dolaşmak içerik üretmek için yeterli olabiliyor. Ancak kişisel bloglar bu konuda daha fazla efor sarf etmek zorundalar. Dolayısıyla daha fazla araştırma yaparak içerik fikri oluşturmak gerekiyor.

2 – Okuma Alışkanlığı

Şüphesiz ki okuduğumuz kitaplar ve dergiler bizim içeriklerimizin temel taşını oluşturuyor. Ayrıca ülkemizdeki ve dünyadaki diğer blogları okuyup gündemi takip etmek de bizlerin elini kuvvetlendiriyor. Dolayısıyla içerik üretmek arzusu ve dürtüsü bulunan yazar, olabildiğince çok okumaya özen gösteriyor ki daha fazla içerik oluşturabilsin. Dolayısıyla da bu zamanla bir alışkanlık halini alıyor. Söylenildiğine göre 21 gün yapılan eylem alışkanlık halini alırmış. Bu durum da ona örnek sanırım.

3 – Not Tutma Alışkanlığı

Not tutmak iş hayatının en temel taşlarındandır. Eğer henüz öğrenciyseniz ve kalem kağıdı bırakmak için sabırsızlanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü iş hayatında elinde kalem kağıt bulunan kişi her zaman popülerdir. Çünkü işleri unutmaz, fikirleri sürekli not ederler. Ben de blog yazıları ile ilgili aklıma gelen fikirleri ve okuduğum yazılardan çıkardıklarımı fiziki veya dijital ortamda notlara dönüştürüyorum ki ileride kullanabileyim. Bu sayede not tutmanın ne kadar önemli olduğunu kavramış oluyorsunuz.

4 – Yazma Yeteneği

Yazma yeteneği iş hayatında nerede işimize yarayacak diyebilirsiniz, ancak yaptığınız projelerde aldığınız sonuçları ve/veya öncesinde yapacaklarınızı sizden rapor etmeniz istenecektir. Dolayısıyla kendinizi düzgün ifade edebilmek, yazdığınız raporların ilgi toplamasını sağlayacaktır. Bu kesinlikle tecrübeyle sabittir. Şu anki işimi ilk girdiğimde yazdığım bir raporu okuyan herkesten, cümlelerin çok güzel olduğuna dair övgü almıştım. Blog yazarları arasında çok iyi olmayabilirim belki ama diğer kişilere göre yazma alışkanlığımın ve yeteneğimin fazla olduğu kesindi.

5 – Mail Yazma Becerisi

Mail yazmak kesinlikle kişisel blog yazarlarının sürekli yaptığı bir eylemdir. Belirli aralıklarla mail alıyoruz ve diğer blog yazarlarına ulaşmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla mail yazmanın kültürü ve becerisi kesinlikle blog yazarlığı ile birlikte gelişiyor.


 

Sizin bu konuda fikirleriniz neler ? Sizlerin gördüğü etkiler var mı ?

Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Bloglama

2 Yorumlar

 1. islam

  29 Kasım 2017 at 11:42 am

  En büyük katkısı bencede mail yazma kurulan cümleyi bile etkiliyor.
  Bizim iş yerinde birisi var berbat mail yazıyor :) Görsen maili okumazsın :)

  Cevapla

 2. Nuri Özkan Blog

  8 Nisan 2018 at 10:34 am

  Bende kişisel blog olarak yazılarımı yazıyorum. İnşallah da güzel yazılar çıkarmaya çalışıyorum. Google Nuri Özkan Kişisel blog yazınca yada Nuri özkan blog yazınca ben çıkıyorum. İlerleyen zamanda inşallah da kişisel blog yazılımca ilk sıraya gelmeyi planlıyorum. Gelelim iş hayatına neredeyse bana konuşmayı kişisel blog öğretti. Ve yazmayı. Bir konu hakkında artık yazabiliyorum. Bunu da blog yazmaya borçluyum.

  Cevapla

Cevap Yaz